Az eddigi 25 győztes mű közül az olvasók többsége Chimamanda Ngozi Adichie nigériai írónő regényére szavazott.

Az aranyló fél napkorong hozta meg Adichie számára az ismertséget

Tizenhárom évvel a Women’s Prize for Fiction (Női szerzők szépirodalmi díja) elnyerése után Chimamanda Ngozi Adichie regénye, Az aranyló fél napkorong (Half of a Yellow Sun) lett a rangos irodalmi elismerés eddigi győztesei közül a legjobbnak választott könyv, írja a The Guardian

Chimamanda Ngozi Adichie
Chimamanda Ngozi Adichie / Fotó: David Levene/The Guardian

A díj 25 éves fennállása alkalmából tartott szavazáson több mint 8500 olvasó szavazott. Adichie regénye olyan köteteket előzött meg, mint Zadie Smith On Beauty (A szépségről) című, Booker-díjra is jelölt műve vagy Lionel Shriver írása, a Beszélnünk kell Kevinről

Kapcsolódó cikk

A regény tavaly felkerült a BBC minden idők 100 legfontosabb regényének listájára is identitás kategóriában. A regény történelmi háttere a ’60-as évek Afrikája, a Biafrai Köztársaság és a polgárháború kora,  főszereplői egy természetükben merőben ellentétes ikerpár és párjaik.  A 2006-ban megjelent könyv Nigéria függetlenségének kivívása utáni társadalmi átalakulásokat és a polgárháborúba torkolló politikai hatalmi harcokat mutatja be. Megjelenik benne a gyarmatosítás, az etnikai hovatartozás, a társadalmi osztályok, a származás és a nők egyenjogúságának kérdése is. 

We should all be feminists | Chimamanda Ngozi Adichie | TEDxEuston

Never miss a talk! SUBSCRIBE to the TEDx channel: http://bit.ly/1FAg8hB http://www.tedxeuston.com Chimamanda Ngozi Adichie a renowned Nigerian novelist was b...

A 2007-es zsűri a lenyűgöző regény témaválasztását és közérthetőségét dicsérte. Adichie második regényével mindössze 29 évesen nyerte el az Orange-díjat 2007-ben. Ma már a nemzetközi irodalom egyik kiemelkedő alakja, amihez harmadik, Americanah című regénye is nagyban hozzájárult. Kulturális ikon státuszát a Miért kéne mindenkinek feministának lennie? című TED-előadása alapozta meg. 

A nigériai írónők tündöklése

Kate Mosse azért alapította 1995-ben a Női szerzők szépirodalmi díját, mert 1991-ben egyetlen írónő műve sem került be a Booker-díj szűkített listájába. Felismerte, hogy a női írók elismerése valamiért nem működik megfelelően, ez ellen kívánt tenni. Mindössze annyit akart elérni, hogy felhívja a potenciális olvasók figyelmét az általa kiválónak tartott munkákra. Úgy érezte, el kell ismerni a remekműveket, a gazdag képzeletvilágot, a nők hangját és a sokszínűséget a világ minden tájáról.

Kapcsolódó cikk

Elmondta, hogy a szavazás eredménye is bizonyítja, hogy a mesterművek bármikor érvényesek maradnak. Azok a fiatal olvasók, akik most hallanak először a könyvről vagy nem olvasták a megjelenése évében, bátran kezdjenek hozzá. Mosse a karantén alatt újra elolvasta az elmúlt 25 év nyertes műveit. Szerinte Adichi regénye mindenkit képes megszólítani származástól, világlátástól függetlenül, erre pedig kevés mű képes.

Kate Mosse-nak egy másik projektjéről is beszámoltunk: a Reclaim Her Name (Adjuk vissza a nevét) sorozatban olyan női alkotók műveit adta ki egységes köntösben, akiket eredetileg férfi írói álnéven ismerhettünk meg. 

Lupita Nyong'o casting in HBO's 'Americanah' sparks outcry in Nigeria | DW News

Kenyan actress Lupita Nyong'o is set to play the lead role in a 10-episode HBO adaption of the novel "Americanah." In light of the news, Kenyans and Nigerian...

Idén egy másik fiatal nigériai származású írónő, Irenosen Okojie is fontos irodalmi elismerésben részesült Grace Jones című novellájáért. Nyáron pedig két, részben nigériai származású írónő vezette Nagy-Britanniában a könyvesboltok eladási listáit. Tavaly pedig a Booker-díjat nyerte el Bernardine Evaristo Margaret Atwooddal közösen.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet