A tanulmány szerint a kevésbé empatikus egyéneket nem érdekli, hogy veszélyeztetik magukat vagy másokat. Így emiatt nem hordanak szájmaszkot a koronavírus-járvány idején.

Maszkkal a második hullám megfékezéséért

Az egyre emelkedő fertőzésszámokat nézve egyértelmű: a nyári tömegrendezvények és lazuló fegyelem eredményeképpen újra exponenciálisan terjed Magyarországon is a koronavírus. Egyre kevesebben viselik vagy viselik helyesen a tömegközlekedésen, boltokban, piacokon és egyéb zárt helyeken a maszkot.

Maszk Koronavirus 2 Hullam
Kötelező Viselet / Fotó: Callum Abbott

A maszk viselése megosztja a lakosságot. Durva konfliktusokhoz, fizikai atrocitásokhoz is vezethet, ha valakit figyelmeztetni kell, vegye fel ott, ahol kötelező viselni. Ha a fertőzés kockázatának csökkentése, azaz a veszélyeztetett kategóriába tartozók életének megmentése nem elég indok a maszkviselés mellett, akkor mostantól egy új érvet is felsorakoztathatunk. Egy új kutatás szerint ugyanis azok, akik nem hajlandóak maszkot viselni, szociopata vonásokkal rendelkezhetnek, írja a Dazed.

A brazíliai Londrinai Állami Egyetem 1600 fős felnőtt mintán vizsgálta, mennyire tartják be az egyes emberek a Covid-19-cel kapcsolatos előírásokat.

Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál, akik antiszociális tulajdonságokkal rendelkeznek, kevésbé követik a járványügyi óvintézkedéseket mint például a maszkviselés vagy a társasági távolságtartás.

Lady Gaga maszkjai vitték a pálmát az MTV Video Music Awards díjátadón

Extrém maszkokat vett fel az énekesnő Az, hogy milyen a megfelelő maszk megosztja a tudósokat is, de a kérdés rányomta a bélyegét a popkultúrára is. Lady Gaga megmutatta, számára is fontos, hogy gondoskodjon a védelemről a pandémia idején. Az énekesnő a nézőket is arra buzdította, hogy viseljenek maszkot és ehhez példát is mutatott a maga extrém módján.

A tanulmány szerint az antiszociális tulajdonságok olyan személyiségjegyek, amelyek gyakran előfordulnak a szociopátiával diagnosztizált egyéneknél, mint például a bűntudat, a lelkiismeret-furdalás vagy az empátia hiánya. Az Amerikai Pszichológiai Társaság definíciója szerint egy szociopata természeténél fogva rendszeresen nem vesz tudomást mások jogairól vagy állandóan megsérti azokat.

A maszkot nem viselők felfogása a szociopata egyénekre hasonlít

„Az eredményeink azt mutatják, hogy az antiszociális vonások, különös tekintettel az alacsonyabb empátiára és a nagyfokú érzéketlenségre, hamisságra, kockázatvállalásra, amit mind a normáknak való alacsonyabb megfelelési készséghez társíthatunk” – nyilatkozta Fabiano Koich Miguel professzor, a kutatócsoport egyik tagja.

Az LG high-tech parazitaölő okosmaszkot gyártott, amit össze lehet kapcsolni a telefonunkkal

2020 elején, a koronavírus-járvány vuhani kitörésekor megdöbbenve figyeltük a kétségbeesett, ám kreatív alternatív maszkokról készült fotókat. Aztán a lakosság egész Európában felvásárolta az egészségügyi maszkokat, miközben a hivatalos álláspont még azt sulykolta, hogy csak a betegeknek szükséges viselniük. Közben a tudósok igyekeztek a laikusok számára is látványos módon bizonyítani, miért fékezi meg a vírus terjedését a maszkhasználat.

A tanulmány szerint a kevésbé empatikus egyéneket nem érdekli, hogy veszélyeztetik magukat vagy másokat. Ezzel szemben a nagyfokú empátiát mutatók nagyobb valószínűséggel tartják be a koronavírussal kapcsolatos előírásokat.

Dr. Miguel azonban arra is figyelmeztet, hogy kellő óvatossággal kell kezelni ezeket a megállapításokat.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nem állíthatjuk bizonyosan, hogy a szociopata hajlam az egyetlen oka, ha valaki nem hajlandó maszkot viselni. Lehetséges indok, de más tényezők is szerepet játszhatnak a döntésben[/perfectpullquote]

– tette hozzá.

Számos cikkünkben igyekeztünk bemutatni a maszkviselés fontosságát. Összeszedtük, eddig mit tudunk a maszkokról, utánanéztünk, melyik a leghatékonyabb. Számos híresség is kampányolt a maszkviselés mellett Banksy-től Eminemig. A népszerű közösségi oldalak is a maszkviselésre biztatják a felhasználókat. Ai Weiwei pedig művészi szintre emelte limitált szériás maszkjait, amelyekért befolyt összeget jótékony célra fordította.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.