Április 8-án ünnepeltük a Nemzetközi Romanapot, majd április 11-én a Magyar Költészet Napját. Ennek apropójából és a két esemény előtt tisztelegve, a ContextUs két közéleti szereplőt és két művészt kért fel a romarhyme megvalósítására.

A résztvevők egy-egy strófát szavalnak el Jónás Tamás Új remény című verséből a   #romarhyme    keretében belül. A keretes szerkezet jól reflektál az általunk kívánt mondanivalóra: Daróczi Ágnes, Oláh Norbert, Setét Jenő és Szegedi Tamás mind-mind

a jövő reménye.

A videóban látható helyszín Oláh Norbert 8. kerületi műterme. Szegedi Tamás mögött éppen a festőművész legújabb munkái láthatók azon képek mellett, amellyel elnyerte a Gruber Béla-díjat. Oláh mögött pedig a műterméből is megfigyelhető háztetőket konstatlálhatjuk. Konzekvens választás volt a ContextUs részéről, hiszen többszörös jelentéstartalommal bír a panoráma: a kerület mellett Oláh Norbert már említett munkái, amelyen jelenleg dolgozik.

Daróczi Ágnes mögött szintén egy roma festőművész, Balázs János, festményei láthatók.

Daróczi Ágnes Berettyóújfalun született 1954-ben. Férjezett, Bársony János. Gyermeke: Bársony Katalin, 1982. Sokoldalú képzettségű és tehetségű ember, aki az elektronikus újságírás mellett etnológus, kulturális menedzser és előadóművészként is tevékenykedik. 1978-ban fejezte be felsőfokú tanulmányait az ELTE magyar- és népművelés szakán. A Patrin Magazin alapítója és felelős szerkesztője (1992-1998). A magyar televíziózás történetében első romanap szervezője (1994. augusztus 2), melyet 1995. december 10-én a második is követett. Számos szerkesztő, szerkesztő-riporteri munkáját őrzi az Archívum. Díjai: Tolerancia díj (1998), Pro Cultura Hungariae – Kodály Zoltán-díj (1999), Göncz Árpád-díj – a Budapesti Amerikai Nagykövetség emberjogi díja (2002), Vígh Mónika-díj – a Szabad Demokraták Szövetségének nőnapi díja (2005) és 2017-ben neki ítélték oda a Radnóti-díjat.

Oláh Norbert 1990-ben született. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzett a 2016-ban festő szakon, és diplomamunkájáért elnyerte a Gruber Béla-díjat. A Roma Büszkeség Napjára az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanéves évfordulója alkalmából Oláh tervezett pólókat a Roma Sajtóközpont (RSK) felkérésére. Emellett az RSK nevével fémjelzett Aranypánt-díj arculatát tervezte Solymosi Mór webdizájnerrel karöltve. A Rombusz Műhely egyik alapító tagja és főkoordinátora. A tavalyi évben, 2016-ban alakult közösségi tér Budapest egyik üde színfoltjává nőtte ki magát.

Setét Jenő civil polgárjogi aktivista. 2011-ben szerzett ismertséget azzal, hogy a népszámlálás előtt arra ösztökélte a romákat, minél többen vallják magukat cigánynak. 1972-ben született Sárospatakon. Szobafestőnek tanult, de ezt a szakmáját sosem gyakorolta. Dolgozott viszont szociális munkásként. A Phralipe roma szervezet alapító tagja, az Ide tartozunk – Roma Közösségi Hálózat létrehozója. Roma Polgárjogi Díjjal, Solt Ottilia-díjjal, Emberi Jogi Emlékplakettel, Fekete Párduc-díjjal is kitüntették. Öt éve szervezte meg a Roma Büszkeség Napját. A kezdetben néhány tucat felvonulóból álló csoport mára többezressé duzzadt. Nős, két lánya van.

Szegedi Tamás András 1986-ban született. Színházi tanulmányait a Shakespeare Színművészeti Akadémia hallgatójaként kezdte 2010-ben. Több előadásban is közreműködött színészként a Karaván Művészeti Alapítvány társulatában, a Bohócok a Láthatáron csoporttal és a Független Színháznál is. 2012-ben hozta létre az Affér Budapest társulatot, amellyel 2013-ban Antré-díjat nyertek a budapesti Antré fesztiválon. Jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem Drámainstruktor szakos hallgatójaként színházi neveléssel foglalkozik. 2005 óta A Fiatal Írók Szövetségének tiszteletbeli tagja, akkor jelent meg első verses kötete a Bujaság Húrjain címmel. A ContextUs Színház rovatának egykori szerkesztője, a Rombusz Műhely egyik alapító tagja.

Új remény

Izmos a szívem, mint egy távfutóé.
Szálkás a testem, és barna, nemes.
Sérült, s nem tudja, mire érdemes.
Nézzetek ennek a vadnak a szemébe!
Én vagyok a jövő reménye.

Végtelen szemem van: időm nemesacél.
A lélek hol, mint a gomb, hol mint a sztyeppél.
Nem mérgesítették bűnök, rozsdás eszmék.
Itt áll kiöltözve, de hol a büszkesége?
Én vagyok a jövő reménye.

Semmi más nem: csak ember.
Se kereskedő, sem írnok nem leszek.
A közelemben langyosodnak az istenek.
Finomodjon-e tovább, hogy senki se értse?
Én vagyok a jövő reménye.

Amit most teszek, mások fogják.
Eresedik tőlem is ez a szegény ország.

A költő jött ide, hogy belekérdjen a szemébe
minden olvasónak: a szíved megért-e?
Én vagyok a jövő reménye.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.