Sokan, sokféleképpen próbálták már meghatározni, mi is az a kreativitás. Nem létszükséglet, nem szükséges az alapvető emberi működéshez. Akkor mégis, miért szükséges a boldog élethez? És vajon mit írt róla Csíkszentmihályi Mihály?

Az ókorban múzsákhoz kötötték a szót. Akkoriban az egyes istennők jelentették a kreatív területeket, a költészetet, a drámát vagy a komédiát. Napjainkban a múzsa többnyire élő személyt jelöl, aki segíti a művész kreatív munkáját. Persze, ez a koncepció nem teljesen helytálló, ha megvizsgáljuk, a nagy alkotók hogyan készítették mesterműveiket. Napjainkban a tudósok és pszichológusok különböző adatokat vizsgálnak meg, hogy megértsék, mit jelent kreatívnak lenni. Az emberek gyakran a művészekkel kapcsolják össze a kreativitást, holott számos más jellegű munka is megkívánja a problémamegoldást és az ötletgazdag gondolkodást.

Kreatív Elme
Mit Jelent Kreatívnak Lenni? / Fotó: Entrepreneur

A kifejezést nagyon nehéz meghatározni, a tudósok is nemrég kezdtek el foglalkozni vele. Mérések ide vagy oda, amikor a nagy áttörésre kerül sor, a koncepció ugyanúgy megfoghatatlan marad. A kreativitással foglalkozó tanulmányok a 20. század közepén kezdődtek napvilágot látni. Akkor megállapodtak abban a kutatók, hogy minden kreatív, ami eredeti és hatékony. Ezt Mark Runco, a Dél-Oregon Egyetem professzora meg is cáfolja, hiszen attól, hogy valami eredeti, még lehet értéktelen.

A hatékonyság sem elég önmagában, ha nincs célja az ötletnek. Csíkszentmihályi Mihály és más kortárs kutatók is egyetértenek abban, hogy a kreativitás szisztematikus, nem pedig egyéni jelenség.

Azaz, alkotó és befogadó között kell lennie valamilyen megértésnek. Amennyiben ez nem történik meg, hiába érzi a eredetinek munkáját a létrehozó, nem lesz kulturális értéke.

Bizonyították, az emberek kreatívabban gondolkodnak, ha több pénzt kapnak érte

„Meg tudná fizetni az embereket, hogy kreatívabb ötletekkel álljanak elő?” – kérdezte Gary Charness és Daniela Grieco, akik mindketten közgazdászok. Új tanulmányukban, amely a Journal of the European Economic Association nevű lapban jelent meg, a kreativitás problematikáját járták körbe. A párosnak eszébe jutott, amikor 1860-ban bejött a margarin.

Runco nem ért egyet az előző gondolattal, hiszen miért ne lehetne az egyén kreatív külső megerősítés nélkül? Szerinte a kreativitás az, amikor az egyén új értelmezést hoz létre valamivel kapcsolatban. Ez valami bármi lehet, akár a hétköznapi problémákhoz való alkalmazkodás is. Dr. Jonathan Finberg, a Philadelphia Művészeti Egyetem doktora hasonlóan gondolkodik Runcoval.

Finberg szerint annyi inger ér minket nap mint nap, hogy ha ezeket képesek vagyunk új formában összerakni, akkor kreatívnak nevezhetjük magunkat.

A lényeg, hogy mindegy milyen területen, de rugalmasak legyünk. Ezért is rendelkezik ekkora jelentőséggel a kreativitás. Csíkszentmihályi szerint hozzátesz valamit az életünkhöz, valamint növeli a jövő gazdagságát és összetettségét.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.