A 73 éves sokoldalú művész, Patti Smith öt éve kezdte írni a naplóját, ami most memoárkötetének utóirataként, The Year of the Monkey (A Majom éve) címen jelent meg.

A díjnyertes Just Kids memoárkötet folytatása

Patti Smith, rocksztár, költő, képzőművész, író és punklegenda. 2010-ben Just Kids (Csak gyerekek) című memoárkötetével ismeretterjesztő irodalom elnyerte az egyik legrangosabb amerikai irodalmi díjat, az USA Nemzeti Könyvdíját. Most pedig megjelent a kötet „utószava”, a The Year of the Monkey (A Majom éve) veszteségről, szerendipitásról, barátságról, és reményről – ebből az alkalomból kért interjút a művésztől aThe Guardian.

Patti Smith The Year Of The Monkey Könyv
Patti Smith / Fotó: Rebecca Miller/Contour Ra

Patti Smith mesélt a The Year of the Monkey keletkezéséről. Még 2015-ben egy barátjával elterveztek egy utazást, de a férfit baleset érte, kómába került. Smith sem utazott el, a közelében maradt, és közben elkezdett naplót írni – ebből született az életrajzához írt folytatás 10 évvel az első kötet után. A könyv részben a magányról szól.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nincs szükségem egyedüllétre, de nem probléma, ha magam vagyok. Nem érzem magam magányosnak, ha egyedül járkálok, de nem is keresem a társaságot. Szeretem, ha nyüzsgés van körülöttem, egy kávézóban vagy a vonaton, így jobban szeretek dolgozni. A magány nem ugyanaz, mint az egyedüllét. Ha egyedül vagy, nyitott vagy a kalandokra és a többiek által kialakított hangulatra, ami szerintem nagyon inspiráló tud lenni. Nem vagyok különösebben társasági ember. A legnagyobb társasági esemény nálam, ha színpadon állok. De akár napokig nem beszélek senkivel[/perfectpullquote]

– fejtette ki véleményét az egyedüllétről Smith. A könyvben megemlékezik elvesztett barátairól is, a fotográfus Robert Mapplethorpe-ról, aki 50 éven át a barátjának mondhatott és Sam Shepard drámaíróról.

Meghalt Simeon Coxe, a szintipop egyik úttörőjének számító Silver Apples frontembere

Simeon Coxe, a kísérleti elektropop úttörő együttesének, a Silver Apples-nek egyik alapítója 82 éves korában tüdőfibrózisban elhunyt. Amikor a ’60-as években az akkori együttesében elkezdett audio oszcillátorokat használni, a dobos Danny Taylor kivételével minden tag távozott. A duó ekkor vette fel a Silver Apple nevet, és innentől kezdve datálódik az együttes úttörő, ős-szintetizátoros hangzásvilága.

„Imádtam a gyerekkoromat, a kutyáimat. Nagyon szerettem a ’60-as évek végét és a ’70-es éveket, mert minden barátom élt még. A ’80-as évek során történtek velem a legjobb dolgok: akkor születtek a gyerekeim, tudtam írni és mellettem volt a férjem [Fred „Sonic” Smith], aki aztán korán meghalt. Elszigetelten éltem, de megtanultam értékelni az élet apró örömeit: egy csésze jó kávét vagy a kertben a körtefát, ami nekem terem” – válaszolta Smith arra a kérdésre, hogy melyik évtizedben volt a legboldogabb.

Művészként nem bánt meg semmit

„Sosem éltem még ennyire traumatikus évet. Minden nap rosszul vagyok, részben attól a hangulattól, amit az elnök [Donald Trump] kelt az országban. Sosem volt még ennyire megosztott az ország. A zsigereimben érzem, hogy forrong a világ” – a 73 éves Smith szerint 2020 azonban még a Majom événél is nagyobb traumákat hozott.

https://www.instagram.com/p/CE-uBSrAmiS/

Jelenlegi a két legnagyobb globális problémának a világjárványt és a klímavészhelyzetet tartja. Kijelentette, hogy addig semmit sem tehetünk, amíg ezt a két globális kérdést nem oldjuk meg, és először a Föld megmentésére kéne koncentrálnunk.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Művészként nem bántam meg semmit, mindig a tőlem telhető legjobbat nyújtottam. Emberként viszont sajnálom, hogy nem töltöttem több időt anyámmal, amikor idősebb lett. Bárcsak kávézhatnék még vele és elmesélhetné a régi történeteit, akár századjára is[/perfectpullquote]

– nyilatkozta Patti Smith, aki mindennek ellenére azt vallja, ahogy a könyvében is írta, hogy „valami csodálatos fog történni – akár már holnap”.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.