Várjon Dénes, a világ egyik legfoglalkoztatottabb magyar előadója újra a színpadon; ezúttal az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál keretében lépett fel, Joshua Bell hegedűművésszel. Bellel való találkozásukról, feleségével közös lemezükről, fesztiválokról, és természetesen az örök és hallhatatlan Beethovenről beszélgettünk.

ContextUs: Nagyon összeszokottnak tűntök a színpadon Joshua Bell-el, tulajdonképpen honnan ered ez a barátság?

Mindkettőnknek nagyon jó barátja Steven Isserlis, a fantasztikus angol csellista, akivel az Endiburgh-i Nemzetközi Fesztiválon szombaton fogunk hárman koncertezni (Schumann, Brahms és Mendelssohn kamarazenéi, Queen’s Hall, augusztus 26, 11óra – szerk.). Ők évtizedek óta közeli kapcsolatban vannak, én pedig már tizenkét éve játszom rendszeresen vele. Trióként Steven hozott össze minket, minden második szezonban van négy-öt fellépésünk együtt, ahol időnként mindkettőjükkel előadunk egy-egy szonátát is, a két trió mellett. Josh-sal egy hónapja adtuk az első duó-estünket, a mai volt a második; ez a része friss, sokat játszottunk együtt, csak nem ebben a felállásban.

ContextUs: Estét mondtál, nem szokatlan ez a délelőtti kezdés? A fesztivál alatt, ugye, felborulnak a szabályok; volt már hasonló élményed, jártál már Edinburgh-ban?

Nekünk valahogy az ösztöneinkben van, hogy ha koncert, akkor az esti időszakban kap helyet. De már többször játszottam itt délelőtt 11-kor. Jártam már a fesztiválon, és koncerteztem a Skót Kamarazenekarral is Edinburgh-ban.

ContextUs: Nemrég jelent meg Simon Izabellával, zongoraművész feleségeddel közösen felvett lemezetek. Mit kell tudnunk erről a hanganyagról?

A Hungarotonnak most ismét elkezdtem fölvenni néhány új anyagot; ez az első közös lemezünk, ami fontos állomás mindkettőnknek. Nagyon szeretünk, és sokat is játszunk együtt; van egy közös fesztiválunk is, a kamara.hu a Liszt Ferenc Zeneakadémián, ami minden év novemberében kerül megrendezésre.

Varjon
/ Fotó: Fotexnet Kft.

Már régóta érlelődött bennünk, hogy nagyon jó lenne egy közös felvétel; erre most nyílott lehetőség, és fantasztikus és rendhagyó programot választottunk. A lemez címe A nagy fúga – a fődarab Beethoven Nagy fúgája, hihetetlenül enigmatikus darab, amely eredetileg egy vonósnégyes, de maga Beethoven készített zongorára egy négykezes átiratot, amit szinte soha nem adnak elő.

Mi nagyon megszerettük, ez volt a kiindulópont, és ehhez kerestünk más műveket, többek között egy Mozart-fúgát, ami szintén nagyon ritkán hangzik el (G-moll fúga, K. 401 (375e)a szerk.). Ezenkívül Schubert Az élet viharait és Schumann Hat kánonikus etűdjének – amit tulajdonképpen eredetileg pedálzongorára, egy különleges hangszerre írt–Debussy – kétzongorás átiratát játszottuk fel.

ContextUs: Élőben is lehet majd hallani A nagy fúgát? Mik a tervek?

Nagyon sok terv van, most egy sűrű szezon előtt állok. A Nagy fúgát majd a 2018-19-es szezonban játsszuk inkább, a bonni Beethovenfest-en például, de Budapesten is, és rengeteg más helyen. Addig azonban még sok dolog történik; mint már említettem, novemberben újra megrendezésre kerül a saját fesztiválunk, ezt mindig a legnagyobb örömmel várom. Aztán megszámlálhatatlan kamarazenei koncert következik, majd januárban a Budapesti Fesztiválzenekarral lesz egy szép turnénk, tavasszal pedig az Egyesült Államokban, egy szólóesttel utazom városról városra.

CV

Várjon Dénes magyar zongoraművész, egyetemi tanár (Előképző Tagozat, zongora). Gyakran szerepel kamaraművészként.

Alap- és középfokú tanulmányai után 1984 és 1991 között a Zeneakadémián folytatta tanulmányait, ahol tanárai Falvai Sándor, Kurtág György, Rados Ferenc és Devich Sándor voltak. 1985-től rendszeresen részt vesz Schiff András mesterkurzusain Ausztriában, Olaszországban és Angliában. 1991-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára. Gyakran koncertezik szólistaként vagy kamarazenészként. Partnerei voltak – többek között – Perényi Miklós, Borisz Pergamenscsikov, Schiff András, Takács-Nagy Gábor, Radovan Vlatkovic, a Carmina Quartet és a Takács Vonósnégyes.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.