73. életévében meghalt Mihály Tamás, az Omega zenekar basszusgitárosa.

Néhány nappal Benkő László után

“Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Mihály Tamás, az Omega együttes Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas basszusgitárosa elhunyt. Meghatározó alakja volt a hazai rockzenének, az Omega mellett szólólemezei és színpadi művei is maradandóak. Emlékét örökre megőrizzük” – írta közösségi oldalán az Omega együttes szombat délután.

Meghalt Mihaly Tamas Omega Zenekar Basszusgitaros
Mihály Tamás, Az Omega Zenekar Basszusgitárosa / Fotó: Mti

A zenekar legendás alapítója, Benkő László kedden halt meg.

Nem akart beszélni betegségéről

Sajtóinformációk szerint Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas basszusgitáros betegségét végig titkolta.

Az életműdíj talán azért fontos igazán, mert a híre a zenénket, az oláh cigány és ezzel együtt a magyar kultúrát olyan emberekhez is eljuttatja, akik erről korábban még csak nem is hallottak és nyitottá válnak iránta. Az elismerés talán más cigányegyütteseket is segíthet az előrejutásbansegíthet az előrejutásbansegíthet az

– erősítette meg Kóbor János, a zenekar frontembere a sajtóértesüléseket az Origónak. Hozzátette: “Először azt hittem, egy rossz vicc, hihetetlen volt. Úgy éreztem, nem lehet, hogy Laci után pár nappal ez történik.”

'67-ben csatlakozott az Omegához

Az első album dalainak többsége is az ő hangján hallható
Mihály Tamás 1947-ben született, zenész családból származott. Apja Mihály András, az operaház vezetője volt. Presser Gáborral a zenei konzervatórium gordonka szakán ismerkedett meg, ahol klasszikus zenét tanult és csellón játszott.

1967-ben csatlakozott az Omegához, előtte a Scampolo és a Non-Stop együttesekben játszott. Első szerzeménye az együttesben a Spanyolgitár legenda, amelyet ő maga is énekelt.

Omega - Spanyolgitár legenda.wmv

1969-es 10000 lépés című lemezről

Ezenkívül az első Omega-album, az angol nyelvű Omega Red Star from Hungary dalainak többsége is az ő hangján hallható.

2014-ben játszott utoljára az Omegával. Presser kilépése után a legtöbb Omega-dalt ő írta – Molnár György mellett –, köztük olyan remekműveket, mint a Szvit vagy a Nem tudom a neved.

Mihály 1983-ban szólóalbumot készített Szintetizátor-varázs címmel, amelyen Liszt Ferenc és Richard Wagner szerzeményeit dolgozta fel. Ő komponálta 2006-ban az 1956-os forradalom jubileumára készült 56 csepp vér című musical zenéjét.

Kapcsolódó cikk

Munkásságát 1987-ben Liszt Ferenc-díjjal, 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2000-ben Huszka Jenő-díjjal, 2007-ben Artisjus-díjjal ismerték el, majd 2013-ban az Omega együttes tagjaként megosztva Kossuth-díjat kapott.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Mihály Tamást saját halottjának tekinti.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet