Mi kerülthetett a levegőbe?
Mint ismert, robbanás történt csütörtök reggel pár perccel fél hat előtt egy kilencedik kerületi ipartelepen található fémmegmunkáló műhelyben. A detonációt követően tűz keletkezett, amely egy szomszédos, mintegy nyolcszáz négyzetméteres csomagolóanyagokkal teli raktárra átterjedt. De mégis milyen probléma akadhat abból, hogy porrá égett egy raktár? És miért volt szükség mobil laborra a helyszínen?
A katasztrófavédelmi mobil labor a helyszínen és a környező utcákban is méréseket végzett, azonban az utcaszinten az egészségre ártalmas mértékű koncentráció nem volt kimutatható a levegőben. A tűz keletkezési körülményeit a tűzvizsgálati eljárás keretén belül vizsgálják.
Ilyen tűznél a mobil elemző egység bevetése rutinnak számít, így ebben az esetben sem volt szokatlan, hogy kivonultak a szakemberek. A katasztrófavédelem mobil laborja azért érkezik ki ilyenkor, hogy megállapítsa, veszélyt jelent-e a füst a környezetre és a közelben élőkre. Általánosságban ugyanis, ha egy papírt és műanyagot tartalmazó csomagolóanyag-raktár kigyullad, a levegőbe többféle mérgező anyag kerülhet, amelyek komoly veszélyt jelenthetnek az emberi egészségre és a környezetre. A főbb mérgező anyagok közé tartoznak:

Szén-monoxid (CO): A tökéletlen égés során felszabaduló gáz, amely mérgező, ha belélegezzük, mivel gátolja az oxigén szállítását a vérben.

Szén-dioxid (CO₂): Az égés természetes mellékterméke, amely nagy mennyiségben szintén veszélyes lehet.

Szénhidrogének és illékony szerves vegyületek (VOC-k): Az égő műanyagok különböző szerves vegyületeket szabadítanak fel, amelyek mérgezőek és szennyezik a levegőt.

Dioxinok és furánok: Különösen veszélyes mérgező anyagok, amelyek műanyag égése során szabadulhatnak fel. Ezek hosszú távú expozíció esetén súlyos egészségkárosodást okozhatnak, például rákot és hormonális rendellenességeket.

Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-k): Az égés során keletkező szerves vegyületek, amelyek közül sok rákkeltő hatású.

Kén-dioxid (SO₂) és nitrogén-oxidok (NOx): Ezek a gázok szintén szennyezhetik a levegőt és légzőszervi problémákat okozhatnak, különösen ha műanyag anyagok is égnek a raktárban.

Hidroklorid-sav (HCl) gáz: PVC-t tartalmazó műanyagok égésekor keletkezik, és belélegezve irritálhatja a légutakat.

Nehézfémek: Egyes csomagolóanyagokban, például színezékekben jelen lehetnek nehézfémek (ólom, kadmium), amelyek az égés során a levegőbe kerülhetnek.

Az ilyen típusú tüzek során felszabaduló mérgező anyagok komoly kockázatot jelentenek, ezért, ha a környezetben a határértéket meghaladó mértékben vannak jelen, akár azonnali evakuálás következhet. Ha felszabadulna ilyen anyagok, akkor a tűz oltása során a szakembereknek megfelelő védőfelszerelés viselése is szükséges.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet