Az akusztikai elemek fontossága
Nincs is annál nagyobb bosszúság, mint amikor egy vagyont áldozunk egy prémium audiorendszerre, majd az első használat során szembesülünk vele, hogy korántsem szól olyan minőségben, mint ahogy a vásárlás előtt a bemutatóteremben hallottuk. Mi lehet ennek az oka? Nos, minden bizonnyal a helyiség rossz akusztikája.
Ezért már a tervezéskor célszerű számításba venni, hogy a berendezések mellett szükség lesz majd kiegészítésként akusztikai panelekre a Stream Audiótól. Ezek a sokszor furcsa formájú, térbeli absztrakt műalkotásra hajazó termékek nagyon fontos szerepet játszanak a hangzás kialakításában. Nem véletlenül használják őket hangstúdiókban, házimozi szobákban, illetve lehallgatóhelyiségekben is.
Ezekkel a kiegészítőkkel hatékonyan csökkenthető a szobán belüli rezonancia, kiküszöbölhető a visszhang, csillapítható a helyiség alapzaja, így a hangzás sokkal természetesebb lesz. Megfelelő akusztika híján még a legjobb hangrendszer sem képes megmutatni a tudása legjavát, hisz a kibocsátott hang össze-vissza csapódik a térben.
Különösen akkor, ha a berendezés nem egy direkt erre a célra használt szobában található, hanem mondjuk a nappaliban, ahol a jelenlévő bútorok, függönyök, berendezési tárgyak, ablakok mind-mind befolyásolják a hang terjedését.
Mennyit és hogyan kell belőlük elhelyezni?
Erre a kérdésre nincs egzakt válasz, ugyanis mindig az adott helyiségtől függ. Ami általánosságban elmondható, hogy a panelek rendszerben elhelyezve tudnak csak hatékonyan működni, tehát 1-2 darab aligha lesz elegendő belőlük.
Basszuscsapdákból például ajánlott az első sarkokba legalább 2-2 darabot tenni, diffúzorokból a hangfalak közötti falra, középre minimum 3-6 darabot, a mennyezetre, oldal- és hátfalra 6-9 darabot. Az absorverekből a frontoldali, oldalsó és hátsó falakon van szükség 4-6 darabra, leviterekből szintén legalább ennyire. Persze ez egy nagyon általános megközelítés, a mennyiség és a hely pontos meghatározásához mindenképp célszerű egy akusztikában járatos szakember tanácsát kérni.
A panelek nem fogják elcsúfítani az enteriőrt?
Gyakran felmerülő kérdés ez, főleg ott, ahol a hangrendszer nem egy külön szobában, hanem a nappaliban kerül elhelyezésre. Hisz érthető, hogy az akusztikán javítani kell, de nem megy ez az esztétika rovására?
A jó hír, hogy ma már nemcsak a megszokott fekete színű panelek léteznek, hanem kaphatóak színes, mintás darabok is, melyek nemcsak a hangterjedést alakítják kedvezően, de dekorációnak is kiválóak, hiszen remekül passzolnak az enteriőrbe. Így sem a zenehallgatás élményéről, sem az igényes berendezésről nem kell lemondani.