Hogyan készül a tartós beton?
A nagy szilárdságú beton tartóssága tovább növelhető, ha betonacél hálót alkalmazunk a szerkezetek kivitelezésekor, ezzel ugyanis csökkenthető a kötésből eredő repedezettség, illetve növelhető az építőanyag szilárdsága. Azonban a költséges vasalás helyett korszerű technológiát, a Beton Booster ArmoTec statikai makroszálakat alkalmazva egyszerűsíthető a betonozás, tartósabbá, és nem utolsósorban olcsóbbá tehető a végeredmény.
Bár a beton könyv szerinti szilárdulási ideje 28 nap, a legkritikusabb az első, illetve az azt követő 6 nap, ekkor dől el ugyanis a beton jövője. Nagy hangsúly van a megfelelő körülményeken, ugyanis a beton kötési folyamata szempontjából az első 24 óra meghatározó. A beton összetevők közül a cement és víz reakcióba lép egymással, hidratálódik, és hő termelődik, ami elősegíti a beton kötését.
Mit jelent az, hogy megégett a beton?
Hogyan lesz a beton? A kötési idő alatt a beton alkotóelemei egymáshoz kötnek, ez idő alatt a szerkezet rendkívül sérülékeny. Ezután következik a szilárdulási folyamat, amelynek során a szerkezet egyre erősebbé válik, ekkor már nem veszít vizet, a szerkezete stabilizálódik.
Amennyiben a hidratációs folyamat során túl gyorsan távozik a víz a betonból – például a nyári hőség és a nem megfelelő gondoskodás hatására, bár ősszel és tavasszal is előfordulhat -, vagyis a beton túl gyorsan szárad ki, a beton felülete morzsalékos lesz, erre mondja a szakzsargon, hogy megégett beton.
Jellemzője tehát a morzsalékos, a söprés ellenére is folyamatosan porzó felület, a kiemelkedő és kihulló kavicsok és kövek, az egyre gyengülő szerkezet, vagyis esztétikailag és a szerkezet szempontjából sem kívánatos jelenség.
Mit tehetsz ellene?
A megoldás egyszerű, megfelelően kell gondoskodni a betonról az első kritikus napokban, illetve a szilárdulás befejezéséig. Az egyensúlyt megtartva locsolni kell, de nem szabad túlöntözni sem. Kisebb felületek esetén megfelelő lehet a vízzel történő permetezés vagy ha fóliával takarod le, és másnap már eláraszthatod vízzel.
De segítségedre lehetnek a speciális vegyszerek, amelyek a felületre spriccelve megakadályozzák a víz elpárolgását. Az utókezelésnek nagy szerepe van a beton tartósságában, de más módon is hozzájárulhatsz az erős, szilárd szerkezethez. Nagy segítség lehet, megkönnyíti és olcsóbbá teszi a betonozást, ha betonacélháló helyett statikai makroszálakat adagolsz a betonhoz. Ezek 3 dimenzióban erősítik és tartósabbá teszik a szerkezetet.