Kapcsolódó cikk
Szilágyi Szilvi reakciója jól mutatja, hogy Ruff Bálint a Partizánon futó Vétó műsorával messze túlnőtt a szokásos politikai elemző szerepén. Hétről hétre százezrek követték az adásokat, amelyek közérthető formában bontották le a NER működését, a hatalom szerkezetét és a magyarországi politikai folyamatokat. Szilágyi Szilvi nem politikus, nem aktivista – azok a nézők közé tartozik, akiket a műsor szó szerint bevont a politikába. Az ő megszólalása ezért nem rajongói nyilatkozat, hanem annak mérőszáma, mekkora hatást ért el Ruff a nyilvánosságban.
Gulyás Mártont is váratlanul érte – és ez sokat elárul
Ruff Bálint kinevezése azonban nem mindenkit töltött el ilyen egyértelmű örömmel. Gulyás Márton, a Partizán főszerkesztője – vagyis maga a műsorvezető főnöke – azt mondta: „Készülni erre semmilyen módon nem volt lehetőségünk.” Ez egy figyelemre méltó mondat: azt jelenti, hogy Ruff Bálint miniszteri megbízatása nem volt előre egyeztetett lépés a Partizán és Magyar Péter között, hanem a leendő miniszterelnök döntése volt – amelyről a műsor saját szerkesztősége is csak a bejelentésből értesült.

Kapcsolódó cikk
A hirtelen jött kinevezésnek gyakorlati következménye is lett azonnal: a Vétó műsor utolsó, április végére tervezett közönség előtti adását törölték. A sorozat a tervek szerint is csak a választásokig tartott volna, de a bejelentés megpecsételte a sorsát. Ruff Bálint a képernyőről a Miniszterelnökség élére lép – az a stúdió, ahol heteken át a hatalom működését elemezte, mostantól üres marad.
A politikai tanácsadóból miniszter
Magyar Péter szerdai bejelentésén Ruff Bálint mellett Lőrincz Viktória neve is elhangzott, aki a területfejlesztési tárcát veszi át – ő a párt somogyi képviselője.
Kapcsolódó cikk
A két kinevezés együtt azt jelzi, hogy Magyar Péter a kormányalakítás következő körében is vegyíti a pártpolitikai és a civil-szakértői profilokat.
Ruff Bálint kinevezése azt is megmutatja, hogy a Tisza-kormány nemcsak a régi ellenzéki arcokat emeli be – hanem azokat is, akik a nyilvánosságból, nem a pártpolitikából érkeznek.
Ruff Bálint a Miniszterelnökség élén Gulyás Gergely utódja lesz – annak az embernek, akit a Vétó műsorban rendszeresen kritizált. Az, hogy most ugyanazt a pozíciót tölti be, amelynek működését éveken át elemezte kívülről, önmagában is éles szimbolikus fordulat. Hogy ezt a szerepet hogyan tölti majd be belülről, az a következő hónapokban derül ki.
Kapcsolódó cikk
