Hetvenkét esztendős korában elhunyt Csapó Gábor olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó.

A Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) honlapjának közlése szerint a sportág legendás alakja vasárnap hajnalban halt meg, írja a Sportal az MTI alapján. 

Csapó Gábor 1970-ben került a válogatottba, 1973-ban a belgrádi világbajnokságon győztes csapat egyik legjobbja volt. Pályafutásának csúcsát az aranyéremmel zárult 1976-os montreali olimpia jelentette, de tagja volt az 1980-as moszkvai olimpián harmadik helyezett együttesnek is. Szerepelt a Bécsben (1974) és Jönköpingben (1977) Eb-nyertes válogatottban is. Éremgyűjteményét három világbajnoki (1975, 1978, 1982) és egy Eb-ezüstérem (1983) egészíti ki. A magyar válogatottban 1970-től 1983-ig 272 alkalommal játszott.

A waterpolo.hu oldal megemlékezésében kiemeli: a magyar vízilabda egyik legendája távozott az élők sorából, aki játékosként és edzőként is meghatározó alakja volt a sportágnak. A hetvenes évek aranykorában a válogatott abszolút kulcsemberének számított, és rendíthetetlen oszlopa volt a Bajnokcsapatok Európa Kupáját, Kupagyőztesek Európa Kupáját és bajnokságok sorozatát nyerő Vasasnak. A sportág történetének egyik emlékezetes eseménye volt, ahogy annak idején a másodosztályú Szegedből meghívta őt a válogatottba a szövetségi kapitány, Gyarmati Dezső, a Dudi becenévre hallgató szőke óriás pedig teljesen ismeretlenül, az első világbajnokság sorsdöntő, szovjetek elleni mérkőzésén három gólt lőtt 1973-ban, Belgrádban – eleveníti fel a honlap.

Ezután több mint egy évtizedig kirobbanthatatlannak számított: saját maga úgy jellemezte ezt az időszakot, hogy számtalan zseni gyűlt össze a Gyarmati-féle aranycsapatban, amely a játéktudás mellett elsősorban azzal emelkedett a többiek fölé, amit a Csapó-Faragó-Szivós trió irdatlan magasságbeli és fizikai fölénye garantált. A válogatott mellett kiemelkedően sikeres volt a Csapó-Faragó kettős által fémjelzett és Csapó szerint minden idők legempatikusabb edzője, Rusorán Péter által vezetett Vasas is, amely 1975 és 1984 között tízből mindössze egyszer, 1978-ban nem vitte el az aranyérmet, 1979-ben és 1984-ben pedig megnyerte a Bajnokcsapatok Európa Kupáját is. A többszörös gólkirály 1985-ben egy KEK-győzelemmel búcsúzott el a piros-kékektől, mielőtt Olaszországba igazolt.

Kapcsolódó cikk

Pályafutása után sokáig jogászként dolgozott, de az utolsó két évtizedben már sokkal kevesebbet lehetett őt látni az uszodákban – a Hélia szállóban viszont bármikor meg lehetett találni, ahol a szaunában vagy a kártyaasztalnál bárkivel szívesen beszélgetett bármiről, így vízilabdáról és futballról is; igazi egyéniség volt, karakteres véleménnyel és elronthatatlan jókedéllyel – emlékezett rá a waterpolo.hu.

Egy újabb legendát veszítettünk el, aki nem csupán azokban a csapatokban számított kiemelkedő játékosnak, amelyekben játszott, de aki egyéniségével, tudásával, karizmájával meghatározó módon formálta is a sportágat.

“Ő egyike azoknak, akik miatt a magyar vízilabda azt a súlyt képviselheti a magyar sportban, sőt, a világ sportjában, amit képvisel, hogy folyamatosan a legjobbak közé tartozik, hogy megkerülhetetlen tényező” – idézte az oldal Madaras Norbertet, az MVLSZ elnökét. Csapó Gábort a Magyar Vízilabda Szövetség a saját halottjának tekinti.

“Nagyon szomorúak vagyunk, Csapó Gábor halála egy újabb fájó vesztesség a Vasas családnak – reagált a nagyszerű vízilabdázó távozásának hírére Markovits László, a Vasas Sport Club elnöke. Hozzátette, Mészöly Kálmánhoz hasonlóan Dudi is óriási egyéniség volt, a korabeli vasasos klubélet egyik motorja, és persze a saját sportágának kiemelkedő alakja. “Nem csupán olimpiai bajnok ikonunk volt, hanem aktívan kapcsolódott a klubhoz más tekintetben is. A Faragó Tamással közösen működtetett népszerű pólósuliján keresztül évtizedeken át tett aktívan a pólós utánpótlásnevelésünkért.”

Csapó Gábort a Vasas Sport Club is saját halottjának tekinti. A legendás sportemberre a szerdán 20 órakor kezdődő A-Híd VasasPlaket-Crvena Zvezdavízilabda Eurokupa-meccs előtt csendes gyertyagyújtással emlékeznek a Komjádi uszodánál.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Nem szívesen engedte a Megasztárba Gudics Mátét felesége

Nagyot fordult a világ Gudics Mátéval pár héttel ezelőtt, a férfi ugyanis megnyerte a Megasztár legutóbbi évadát. A családapa természetesen két kislányát, a hétéves Lillát és a kétéves Jankát is meglepi valamivel 40 millió forintos nyereményéből, de az összeg nagyrészét zenei karrierjéra szeretné költeni, ami most indul csak el igazán, korábban ugyanis a vendéglátásban dolgozott.

Peter Srámeknek nincs egy igaz barátja

A TV2 felfedezettje őszintén vallott emberi kapcsolatairól. Peter Srámek elárulta, hogy nem nagyon bízik az emberekben, hiszen több alkalommal is elárulták. Mindeközben az énekes rengeteg kollégájáról tud olyan dolgokat, amelyekkel visszaélhetne, ő mégsem teszi.

Házasság első látásra: az első évad szereplői kimondták a véleményüket az idei párokról – “Kicsit proli volt az egész”

A Házasság első látásra második évada számos konfliktustól, drámától és botránytól volt hangos. A nézők csak kapkodták a fejüket, egyik balhé jött a másik után. Ezúttal is 12 szinglit boronált össze a szakértői gárda, vagyis 6 pár állt vakon az oltár elé. A tavalyi széria két meghatározó szereplője, Dávid Petra és Rózsavölgyi János most a Blikknek fejtették ki, mit gondolnak az idei műsorról.

Krausz Gábor: Életem legjobb éve volt, és az idei még jobb lesz

Az ország egyik, ha nem a legismertebb séfje csak nehezen találta a szavakat, amikor arra kértük, értékelje a tavalyi évét. Krausz Gábor többször elérzékenyült a beszélgetés közben, különösen amikor 2024 utolsó napjai kerültek szóba. Ja, és persze elárulta, hogy 2025 minden szempontból nyerő év lesz számára és szerelme, Mikes Anna számára is.