91 éves korában elhunyt, a bronxi születésű híres grafikus, Milton Glaser. A magyar származású tervező-lángelme a New York magazin társalapítójaként is ismert volt. Megszámlálhatatlanul sok étterem, üzlet, sőt a Mad Men című sorozat arculatáért is ő felelt.

A művészet nem egyenlő a dizájnnal

A pszichedelikus Bob Dylan-plakát, valamint a DC Comics és a Brooklyn sörgyár logóinak megalkotója szokatlannak számító stílusával gyökeres változást hozott az 1960-as és 1970-es évek Amerikájának vizuálkultúrájába. Az illusztrátor június 26-án, éppen 91. születésnapján, Manhattanben tért örök nyugovóra. Egyedüli hozzátartozója felesége, Shirley Glaser elmondta, hogy a művész veseelégtelenségben szenvedett, de a halála oka agyvérzés volt.

milton glaser catalina kulczar
Milton Glaser / Fotó: Catalina Kulczar

Glaser szellemes, szeszélyes, narratív és technikás rajzot hozott a kereskedelmi művészetbe azokban az ellentmondásos az időkben, amikor a reklámszakmát egyfelől szigorú skatulyák közé szorította a modernizmus, másfelől a The Saturday Evening Post magazinhoz hasonló kiadványok hangulatos realizmusa uralta.

A rebellis Push Pin Studios-tól a legendás Dylan-plakátig

Az art nouveau, a kínai tusfestés, a német fametszetek, az amerikai primitív festmények, a bécsi szecesszió és a 30-as évek rajzfilmjei végtelen inspirációt jelentettek Milton Glaser és pályatársai számára, akikkel 1954-ben megalapították a Push Pin Studios névre keresztelt kreatív irodát.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szóbajöhetett bármi, ami az ortodox modernizmus doktrínáját megvetette – díszítés, narratív szemléltetés, vizuális kétértelműség – minden, ami szokatlan, vonzott minket[/perfectpullquote]

– emékezett vissza annak idején Glaser egy, a stúdióról szóló kiadványban.

milton glaser mad man nytimes
/ Fotó: The New York Times

A Dylan-plakát tervezésekor, amelyet az 1967-es Bob Dylan’s Greatest Hits című albumhoz tervezett, egy egyszerű vázlatot készített az énekes fejéről, Marcel Duchamp fekete-fehér önarckép sziluettje alapján. Dylan arcát pedig pedig vastagon hullámzó, színes fürtökben megrajzolt hajával keretezte. A pszichedelikus élményhez az iszlám művészet szolgált inspirációul. A korszakot meghatározó poszterből majd’ 6 millió páldányt adtak el.

Világ ♥ Milton Glaser

Még a Bob Dylan sziluettjével elért népszerűségnél is nagyobb sikereket hozott számára a taxi hátsó ülésén piros zsírkrétával skiccelt I ♥ NY felirat. A megkapó kép-szöveg a piktogramok előfutáraként szinte azonnal egybeforrt New York városával, és legalább akkora jelentősségű szimbólum lett, mint a Szabadság-szobor vagy az Empire State Building.

i love new york more than ever milton glaser
/ Kép: Milton Glaser

A 2001 szeptember 11-i terrortámadások után Milton Glaser újragondolta az általa tervezett jelképet. Szolidaritását kifejezendő, a szivecske bal sarkára horzsolás-szerű fekete foltot vizualizált, és a feliratot I ♥ NY, More Than Everre változtatta.

A magyar származású, zsidó bevándorlók gyermekeként született Milton Glasert az egész szakma gyászolja.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.