Egyre kevesebb az óceánokban a fitoplankton, ezzel a földi élet egyik alapja gyengül – erről beszélt Juhász Árpád geológus az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában.
A fitoplanktonok, az óceánok felső rétegeiben napfényből élő növényi jellegű algák.
A nap videója: Ezt megnézve, biztosan másképp látod majd a környezeted
Ha már intézmények! Az Európai Bizottság és az Európai Parlament is nemet mond a műanyag szemétre. Az Európai Parlament szerdán elsöprő többséggel, 571-53 arányban jóváhagyta azt az intézkedéscsomagot, ami az egyszer használatos műanyag eszközök betiltását irányozza elő. Ezzel az európai jogalkotók a tengerek és óceánok műanyag szennyezésének csökkentését lehetővő tevő jogszabályt fogadtak el.
A világtengerek melegedése és a vízszint emelkedése negatívan hat ezekre az élőlényekre, amelyek a tápláléklánc alapját alkotják – figyelmeztetett a szakember.
A többnyire zöld színű, fényelnyelő fitoplanktonok mennyiségének csökkenésével egyébként az óceánok színe kékebbé válhat.
Perger András, a Greenpeace munkatársa: „Ennek véget kell vetnünk”
Erdőtüzek pusztítanak, olvadnak a jégsapkák, elpusztul a Föld. A 444-en megjelent cikk kizárólagosan az embert tette felelőssé ezekért a katasztrófákért és az ezeket okozó felmelegedésért. Mennyi ráció van ebben? Ha pusztán a felmelegedés lenne a kérdés, akkor azért egyértelműen az emberi tevékenység általi szén-dioxid-kibocsátás a felelős.
A tudósok szerint hosszú folyamatról van szó, a jóslat 50-100 év alatt válhat valóra – mondta Juhász Árpád.