A kisgyerekek nagyon ragaszkodnak szüleikhez, és a lehető legtöbb időt akarják velük tölteni. Kutatások kimutatták, hogy a gyerekek nagyfokú stresszt élnek át az iskolában és az óvodában a szüleiktől való hosszú elszakadás miatt, és ez negatívan befolyásolhatja agyuk fejlődését.
De ezen a helyzeten lehet javítani, ha tudjuk, mit csinálunk. Rest, Play, Grow: Making Sense of Preschoolers című könyvében Deborah MacNamara klinikai pszichológus arról beszél, hogy mennyire fontos a szülőkhöz és szeretteihez való kötődés a gyermek számára. Nélkülözhetetlen a gyerek személyiségének formálásához.
A Bright Side összegyűjtött egy listát azokról a tippekről, amelyek segíthetnek a gyerekeknek megküzdeni a leválással.
Keltsd fel a gyerek figyelmét
MacNamara egy kötődési rituálét használ, melynek segítségével kielégítheted a gyermeknek a szeretteivel való szoros kapcsolat iránti igényét.
Ennek eléréséhez barátságosan kell belépned a személyes terükbe: létesíts szemkontaktust, és közelíts gyermekedhez. Ezután odamehetsz hozzájuk, és csatlakozhatsz az általuk játszott játékhoz, vagy megkérdezheted, hogy telt a napjuk.
Idővel ez segít szorosabb, melegebb és tartalmasabb kapcsolatot kialakítani velük, és a kommunikációd örömet és mosolyt fog hozni nekik.
Építsd ki a gyermek kommunikációs körét
A szülők nem tölthetik idejük 100%-át a gyerekeikkel. Ez a kapcsolódási rituálé segít helyesen kialakítani a baráti kört, és segít a szülőknek, hogy gyermekeiket a jövőben neveljék.
A legfontosabb, hogy megbízható kapcsolatot építs ki gyermeked és a személy között, akire rábízod.
A gyerekeknek természetes a félénkség iránti ösztöne, ami miatt néha ellenállnak a kapcsolatteremtésnek és a szoros kapcsolatoknak olyan emberekkel, akikhez nem kötődnek. Éppen ezért a legjobb módja ennek az akadálynak a leküzdésének egy barátságos és meleg bemutatkozás – ez segít a gyerekeknek aktiválni a barátságra és közelségre való hajlamukat.
A kapcsolódási rituálét a következő módok egyikén lehet végrehajtani:
- Legyél vezető, kezdeményezz! A szülőknek kell bemutatniuk gyermekeiket olyan embereknek, akikkel szeretnék, ha közelebb kerülnének. Ez segít a gyermeknek megérteni, hogy az anya és az apa helyesli ezeket a kapcsolatokat, ugyanakkor a szülők meg tudják őrizni fő szerepüket.
- Keress hasonlóságokat! A legjobb módja annak, hogy egy gyerek érezze a kapcsolatot egy másik személlyel, ha a közös vonásokat és érdeklődési köröket érez vele. Ahhoz, hogy ez az elv működjön, a szülőnek fel kell hívnia gyermeke figyelmét a hasonlóságra a fókuszban lévő személlyel. Ez azt jelentheti, hogy a megjelenésükre, hasonló érdeklődési körükre, hobbikra, tapasztalataikra vagy aggodalmaikra hivatkoznak.
- Tartsd fenn a bizalom és a kommunikáció érzését a felnőttek között! A gyerekek hajlamosak utánozni szüleik hozzáállását más felnőttekhez. Ha egy gyerek azt látja, hogy a szülei magabiztosnak érzik magukat, és kedvesen viselkednek, amikor egy másik személlyel kommunikálnak, akkor valószínű, hogy a gyereknek hasonló érzései lesznek, amikor másokkal érintkezik.
- Nem számít, milyen széles egy gyerek kommunikációs köre, a vezető szerepet mindig a szülőknek kell megtartaniuk. Ennek érdekében a szülőknek világosan el kell magyarázniuk gyermekeiknek, hogy kihez kell fordulniuk, ha vészhelyzet esetén segítségre van szükségük.
- Alkoss olyan hagyományokat és rituálékat, amelyek erősítik a kapcsolatot. A hagyományok és rituálék biztonságossá és érthetővé teszik a környező környezetet a gyermek számára. Segítenek abban is, hogy a gyermek magabiztosabb legyen. Például, ha továbbra is ugyanazt a napi rituálét hajtod végre, amikor elmész és elhozod a gyermekedet az óvodából, az segít fenntartani a jó hozzáállását a környezetéhez általánosságban, és különösen a tanárhoz kapcsolódóan. Ez lehet egy szokatlan üdvözlés, ölelés, puszi, vagy beszélgetés az esti tervekről.
Érezz együtt a gyermekeddel az elválással kapcsolatban!
A gyerekeknek rendkívül nehéz túllépni a szüleiktől való elváláson, különösen, ha még nem töltötték be a 6 éves kort. Ha el kell válnod gyermekedtől, rábízhatod őt egy bébiszitterre, és megpróbálhatod áthidalni a távolságot kettőtök között. Ezt megteheted fotók, levelek, videohívás, a saját szagoddal ellátott játék segítségével – vagy bármi mással, amit a gyermeked társít veled.
Ha felvázolod a jövőbeli terveket, például arról beszélsz vele, hogyan fogtok például egy állatkertbe látogatni együtt, segíthetsz a gyermeknek leküzdeni a külön töltött időt.
Kapcsolódó cikk
8 nevelési módszer, amelyek korábban megszokottak voltak, de ma már felháborítónak tűnnek
Sokat változott az, ahogyan a gyereknevelésről gondolkodunk.