A gyermek fegyelmezése nem a megbüntetésről szól, hanem a viselkedésének javításáról. Csak ezután nőhetnek fel pszichológiailag és szociálisan stabil felnőttekké. De ugyanaz a taktika, amikor egy 2 éves gyereket fegyelemre tanítunk , nem működik 10 évesnél.
Sok szülő kísértést érezhet arra, hogy minden korosztály számára büntetéshez folyamodjon, de vannak más egyszerűbb és hatékonyabb stratégiák is, amelyeket a gyermekorvosok javasolnak a gyermekek fegyelemre tanításában.
A Bright Side összegyűjtött egy listát arról, hogy hogyan érdemes a különböző korú gyerekeket fegyelmezni.
1-2 évesek
Az 1-2 évesek a korai kisgyermekkori szakaszban vannak. Szeretik felfedezni a világukat, úgyhogy menj előre, és hagyd őket. Csak ügyelj arra, hogy ne hagyjd magára a gyermeket, és felügyeld őt, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem tehet kárt önmagában és másokban.
Ezeket kerüld:
- Időtúllépések: a kisgyermekek nagyon érzékenyek az elhagyástól való félelemre.
- Kiabálás: ne érezzék azt, hogy nem szeretik őket.
- Tilalmak és hosszadalmas magyarázatok: nyelvük még csak fejlődik, és még nem elég idősek ahhoz, hogy tudják, hogyan kell értelmezni és reagálni rájuk.
Ehelyett:
- Távolítsd el a kisgyermeket a sérülés lehetséges okozójától, legyen az tevékenység vagy tárgy, és mondj határozottan nemet. Egyértelmű magyarázattal kísérheted, például: „Nem, az túl forró”.
- A gyermek figyelmének átirányítása egy másik tárgyra vagy tevékenységre.
- Maradj a gyermek közelében, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem érzi úgy, hogy nem szeretik és nem védik, és hogy elkerüld a sérülést.
2-3 évesek
A késői kisgyermekek, azaz a 2 és 3 év közötti gyerekek állandó erőfeszítéseket tesznek az autonómiára és az önérvényesítésre, miközben a tanulásnak korlátai vannak. Ez frusztrációhoz és a régóta rettegett indulatokhoz vezethetnek.
Ezeket kerüld:
- A dolgok tiltása
- A gyermek figyelmen kívül hagyása, abban reménykedve, hogy hamarosan visszanyeri az uralmat önmaga felett. Ez nem fog megtörténni.
- Fizikai fegyelmezés
Ehelyett:
- Ne veszítsd el az irányítást. A dührohamok nem haragot és dacot jelentenek. Próbálj együttérezni a kisgyermekkel, ne mutass csalódottságot.
- A gyermek eltávolítása a helyszínről.
- Nyugtasd meg őket úgy, hogy megfogod őket, hogy újra összeszedhessék magukat. Kérdezd meg, miért viselkednek így. Talán félnek, stresszesek vagy fáradtak.
- Nyugodtan és érthetően magyarázd el a helyzetet. Ezután vigasztald meg őket, és mutass nekik példát a megfelelő viselkedésre.
3-5 évesek
Azok a gyerekek, akik óvodába járnak, megtanulják felismerni a valóságot és a korlátokat, de még mindig szükségük van némi segítségre a szabályok internalizálásához, valamint a megbízható és józan ítélőképesség kialakításához.
Ezeket kerüld:
- Az előadások és a hegyi beszédek nem lesznek hatással a gyermek viselkedésére, sőt akár kontraproduktívak is lehetnek.
- A gyerek megfenyegetése, ha nem lesz semmilyen következménye. Ez csak arra tanítja meg őket, hogy a szabályok valójában nem jelentenek semmit.
Ehelyett:
- Szabályok megállapítása és következetes betartatása. Most már megérthetik és követhetik őket.
- Adjunk a gyermeknek valamilyen irányt, hogy megmutassuk a megfelelő viselkedést.
- Időkorlát használata, ha a gyerek nem irányítható. A percek száma megegyezzen a gyermek életkorával, tehát maximum 5 perc.
- Neveld őket úgy, hogy hagyjod, hogy rossz magatartásuknak logikus következményei legyenek rájuk.
- A nemkívánatos viselkedés megelőzése a jó viselkedés dicséretével. Ez ösztönözni fogja az ilyen korú gyerekeket, mert szeretik elnyerni mások jóváhagyását.
6-12 éves korig
Ebben a 6 éves kortól kezdődő időszakban a gyerekek egyre nagyobb önállóságra tesznek szert. Most már választhatnak barátaik és érdeklődési köreik közül, de a fontos döntéseket továbbra is a szülők irányítják, mivel a 6 és 12 év közötti gyerekek nem mindig elemzik olyan alaposan döntéseiket, mint a felnőttek.
Ezeket kerüld:
- Irreális büntetés kiszabása a rossz viselkedésért. Valószínűleg nem fog segíteni, ha egy 10 éves gyereket szobafogságra ítélünk egy hónapra Nintendo nélkül.
- A gyerek megalázása és megszégyenítése mások előtt magatartása miatt. A gyerekeknek egy jó példaképre van szükségük.
Ehelyett:
- Ítélkezés nélküli ésszerű beszéd
- Az életkornak megfelelő viselkedés megértése. Ha egy 6 éves kislány ülve lóbálja a lábát, akkor még csak 6 éves.
- Házirend kialakítása és betartatása. Mindig.
- Kiváltságok, például játékok és desszertek eltávolítása vagy késleltetése. Ne feledd, realistának kell lenned az ilyen büntetésnél. Hagyjd, hogy a rossz viselkedésnek logikus következményei legyenek.
13-18 évesek
A serdülők arról ismertek, hogy dacolnak szüleik értékeivel és szabályaival. Megpróbálják megtalálni a saját öntudatukat és érvényesíteni egyéniségüket, így egy kicsit eltávolodnak szüleiktől, és hajlamosak impulzív cselekvésre. Tehát a nehéz konfliktusok korszaka kezdődik.
Ezeket kerüld:
- A serdülő lejáratása, különösen idegenek és társaik előtt.
- Hegyi beszédek. Legyél átlátható, pontos és közvetlen a továbbítani kívánt üzenettel.
- Az „én megmondtam” a szókincsedben.
Ehelyett:
- Szabályok felállítása életkoruknak megfelelően, nem kritikus módon. Nagyon fontos, hogy betartsd őket.
- Hagyjd, hogy helytelen magatartásuk természetes következményei megtörténjenek. Ha betörtek egy ablakot a futballlabdájukkal, fizessék meg a zsebpénzükből.
- Beszélgess könnyű témákról egy tinédzserrel. Ez a függetlenség és a döntés képességének érzését kelti bennük.
- Maradj megközelíthető. Sok tinédzser szülői útmutatást és jóváhagyást keres és akar, hogy irányítsa magatartását.
Kapcsolódó cikk
5 dolog, amit a szülők tesznek, amivel több dührohamot okoznak a gyermekeiknek
Néha a szülők minden jószándéka ellenére megnehezítik a gyerekek megfelelő érzelmi regulációját.