Kapcsolódó cikk
Felrobbant, majd teljesen leégett Jákob Zoltán raktára: most elmondta, mi történt valójában
A milliárdos üzletember éppen külföldön tartózkodik.
Szén-monoxid (CO): A tökéletlen égés során felszabaduló gáz, amely mérgező, ha belélegezzük, mivel gátolja az oxigén szállítását a vérben.
Szén-dioxid (CO₂): Az égés természetes mellékterméke, amely nagy mennyiségben szintén veszélyes lehet.
Szénhidrogének és illékony szerves vegyületek (VOC-k): Az égő műanyagok különböző szerves vegyületeket szabadítanak fel, amelyek mérgezőek és szennyezik a levegőt.
Kapcsolódó cikk
Dioxinok és furánok: Különösen veszélyes mérgező anyagok, amelyek műanyag égése során szabadulhatnak fel. Ezek hosszú távú expozíció esetén súlyos egészségkárosodást okozhatnak, például rákot és hormonális rendellenességeket.
Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-k): Az égés során keletkező szerves vegyületek, amelyek közül sok rákkeltő hatású.
Kén-dioxid (SO₂) és nitrogén-oxidok (NOx): Ezek a gázok szintén szennyezhetik a levegőt és légzőszervi problémákat okozhatnak, különösen ha műanyag anyagok is égnek a raktárban.
Hidroklorid-sav (HCl) gáz: PVC-t tartalmazó műanyagok égésekor keletkezik, és belélegezve irritálhatja a légutakat.
Nehézfémek: Egyes csomagolóanyagokban, például színezékekben jelen lehetnek nehézfémek (ólom, kadmium), amelyek az égés során a levegőbe kerülhetnek.
Az ilyen típusú tüzek során felszabaduló mérgező anyagok komoly kockázatot jelentenek, ezért, ha a környezetben a határértéket meghaladó mértékben vannak jelen, akár azonnali evakuálás következhet. Ha felszabadulna ilyen anyagok, akkor a tűz oltása során a szakembereknek megfelelő védőfelszerelés viselése is szükséges.
Kapcsolódó cikk