ContextUs: Éppen akkor indultatok Magyarországra nyári szabadságra, amikor egyeztettünk az interjúról. A korábbi látogatásaidhoz képest hogyan zajlott most, a pandémia harmadik és negyedik hulláma között, a Brexit után a kiutazás?
ContextUs: Feltűnt, úgy említetted Magyarországot, hogy „repülünk haza”, „otthoni cím”, miközben közel egy évtizede élsz Angliában, kint alapítottál saját családot, vállalkozást. Mégis Magyarországot tekinted otthonodnak?
ContextUs: Az idei nyarunkra erősen rányomta a bélyegét a homofóbtörvény keltette hazai és nemzetközi közéleti diskurzus. Milyen érzés számodra Londonból 2021 nyarán hazalátogatni, és testközelből, nem csak a híroldalakon szembesülni az itthoni közeggel, a nemzeti konzultáció kék plakátjaival?
ContextUs: Kanyarodjunk vissza a 2000-es évek elejének Debrecenjéhez, amely a szakmai indulásod időszaka! Úgy tudom, a véletlen vezetett a nyomdaipar és ezáltal a könyvkötészet felé, hiszen a pályaválasztáskor még leginkább a bolti eladói szakma vonzott. Hogyan ismerkedtél meg a könyvkötészettel?
ContextUs: Te hol kezdtél?
ContextUs: El is döntötted akkor, hogy könyvkötő leszel?
ContextUs: Ha már középiskolában megtetszett a nyomdaipar és a könyvkötészet, mi vezetett mégis az egyetemre, magyar szakra?
Emellett pedig volt még egy olyan álmom is, hogy újságíró legyek. Így jelentkeztem a Debreceni Egyetemre a szakmai első évemben, ahova végül a magyar szakra volt elegendő a pontom.
ContextUs: Ez alapján azt gondolhatnánk, hogy ígéretes fiatal tehetségként tárt karokkal várt itthon a szakma. A honlapodon mégis azt írod, hogy Magyarországon nem tudtál huzamosabb ideig könyvkötőként dolgozni. Hogyan alakult a továbbiakban a karriered?
ContextUs: Miért nem próbáltad meg a többi debreceni nyomdát?
ContextUs: Ekkor nem gondoltál arra, hogy ahelyett, hogy Londonba költözz, inkább önálló vállalkozásba fogj itthon, esetleg Budapesten próbálkozz vagy befejezd az egyetemet és diplomás bölcsészként indulj el?
ContextUs: Úgy hangzik, mintha innen már csak felfelé vezethetne az út.
ContextUs: A személyes életedre is hatással volt ezen időszak, úgy tudom.
ContextUs: Tehát szép fokozatosan fejlődtél és lépkedtél előre mind nyelvtudásban, mind munkák terén. De egy vállalkozás elindítása saját hazánkban sem egyszerű, külföldön pedig fokozottan nehéz lehet belevágni. Hogyan jött az ötlet és a bátorság, hogy feladd a londoni állásodat és önálló vállalkozásba fogjál?
ContextUs: Mi volt a probléma?
ContextUs: Tehát a rossz tapasztalatok is közrejátszottak abban, hogy saját vállalkozást indíts.
ContextUs: Mivel tudott meggyőzni?
ContextUs: Ezek szerint a könyvkötéshez szükséges hely 2019-20-ban már rendelkezésedre állt, a korábbi munkahelyeden láttad az elrettentő példát, hogyan ne vezess céget, a könyvelőd pedig szinte mentorként állt melletted. Egy munkahely elvesztése sokakat padlóra küld, te pedig előnyt kovácsoltál belőle. Még egy fontos szempontot nem említettél: milyen anyagi befektetést és eszközöket igényel a könyvkötészet?
Számomra a legalapvetőbb eszköz a csontom. Hagyományosan a hajtogató csont marha lábszárcsontból készül. Az enyémet én magam fűrészeltem, csiszoltam. Másik fontos eszköz a vágógép.
ContextUs: A 2020-as év a világjárvány miatt mindannyiunk életét felforgatta, te pedig még fokoztad a tétet. A családod hogyan élte meg, hogy saját vállalkozásba fogtál egy ilyen nehéz időszakban?
Amikor közöltem a férjemmel, hogy van egy beregisztrált cégem és mit fogok vele kezdeni, csak annyit mondott: rendben. Ő a gyártásban segíteni nem tud, hiszen ő is dolgozik, de például a vágógépet együtt vittük haza. Továbbá ha olyan helyen járunk, ahol papírbolt található, tudja, mi oda be fogunk menni.
ContextUs: És a fiad?
ContextUs: Nem csak a család és a munka közötti egyensúly megteremtése nehéz, amit még a digitális oktatás is súlyosbít, hanem kezdőként a kézműves gyártás mellett még az adminisztráció és a marketing is a vállalkozó nyakába szakad. A közösségi médiában gyönyörűek a termékeidről készült fotók. Ezekről is te magad gondoskodsz?
ContextUs: Honnan inspirálódsz?
A TikTokos influenszerekkel sosem látott példányszámban kelnek el a régi könyvek is
A könyvkiadók igyekeznek meglovagolni a könnyen jött eladási hullámot.
Kapcsolódó cikk
ContextUs: Beszéljünk a cégnévről! A Bohenia márkanévből kiolvasható a neved (Heni), a Bo angol nyelven a könyvre utal, tehát összességében szójáték a cégnév. De könnyen félre is érthető, a külföldi vásárlók pedig azt hihetik, hogy van valami közöd Csehországhoz. Miért döntöttél mégis a Bohenia elnevezés mellett?
A bohenia a bohém (angolul bohemian) stílusra utal. Mivel sok cég, kisvállalkozás nevében már megtalálható ez a szó, így én megváltoztattam egy betűt, egy másikat pedig elvettem. Így született meg a Bohenia név. Már egyébként én is hallottam olyan „megfejtést”, miszerint a bo a könyvekre, a heni(a) pedig rám utal. Ennek semmi köze nem volt a névadáshoz. De így utólag örülök, hogy így is magyarázható a név.
ContextUs: A digitális világban a funkciót tekintve közel a nullára csökkent a jegyzetfüzetek, receptkönyveknek, fotóalbumok létjogosultsága, használata. A nosztalgiára, a minőségi kézműves termékek és a szépség iránti igényre alapoztad a vállalkozásodat. Nem érzed-e ezt kockázatosnak?
ContextUs: Apropó, slágertermék: a honlapodon négy különböző típusú könyv és egy fotóalbum mellett kapható könyvmedál is, amely minden kézműves- és könyvfesztivál kedvence lehetne. Mégis a szezon és a vásárlói igények alakítják elsősorban a kínálatot?
ContextUs: Honnan jött a könyvmedál ötlete?
ContextUs: Mégpedig?
ContextUs: Manapság rengetegen foglalkoznak kézműves termékek előállításával – akár csak hobbiszinten is –, a közösségi oldalakon rengeteg szebbnél szebb, ízlésesen fotózott munkát fedezhetünk fel. A te könyveidet mi különbözteti meg a konkurencia termékeitől?
Van, aki nem áldoz a jó alapanyagokra, és mégis jobbak az eladásai, mint nekem. Van, aki mindenből a legjobbat használja, de ott nyilván a végtermék ára is magas.
ContextUs: A ContextUson mi is rendszeresen írunk arról, hogy a környezet védelme, fenntarthatóság egyre fontosabb mindenkinek, és a fogyasztók nem csak a nagyvállalatokon kérik számon a társadalmi felelősségvállalást. A te célcsoportod talán az átlagnál is tudatosabb ezen a téren. Kisvállalkozóként hogyan tudsz eleget tenni ezen igénynek?
Így csökkentheted a műanyag szemét mennyiségét, ha vállalkozó vagy
Kreatív zöld ötletek vendéglátósoknak, vállalkozóknak.
Kapcsolódó cikk
ContextUs: Említetted, hogy tavaly júliusban indult el az online értékesítés. Ezt hogyan kell elképzelni? Élesítetted a webshopot, majd vártad az első fecskét?
ContextUs: A honlapodon működik a már említett webshop és a közösségi oldalakon is jelen vagy. A Facebookon és Instagramon kívül milyen platformokon találhat rá a potenciális vásárlóira egy kézműves?
Online még az Etsy-n van boltom. Onnan jön az eladásaim nagy része, pedig ott nincs is fent minden termék.
ContextUs: És az offline?
ContextUs: Azt gondolnánk, hogy előnyt jelenthet számodra, hogy Londonban sok magyar él, akik hírét viszik a portékáidnak, és elsősorban ők a vásárlóid.
ContextUs: A vállalkozások egyik titka a folyamatos alkalmazkodás és az állandó megújulás, a kellő ütemű fejlődés, ezt tulajdonképpen már néhány példával alá is támasztottad. A közeljövőben mely területen kívánsz fejleszteni és mik ezek a tervek?
Próbáltam influenszerekkel népszerűsíteni a könyveimet, de kisvállalkozásként nem engedhetem meg magamnak, hogy heti szinten ajándékozzak el könyveket. Valamint tapasztalatom alapján ezek az együttműködések nem hoztak tényleges eladást, de még új követőket sem.
ContextUs: Egy éve indult a Bohenia. ezen idő alatt megtanultad beosztani az idődet, fejlődtél a fotózás terén, ráéreztél, mikor milyen termékekre van igény, kapcsolatokat építettél. Mi volt számodra az elmúlt időszak legfőbb, átfogó tanulsága?
CV
Kaszás Henrietta 1987-ben született Debrecenben, ahol 26 éves koráig élt. Nyomdaipari technikusnak tanult a középiskolában, ahol a gyakorlat alatt beleszeretett a kézi könyvkötészetbe. Diákmunkásként több nyomdát is megismert, majd egy debreceni multinál nyomdai gépkezelőként dolgozott. Érdeklődése azonban teljesen a manuális könyvkötészet felé fordult, ezért végül nem fejezte be a Debreceni Tudományegyetem magyar és néprajz szakát. 2013 nyara jelentős fordulatot hozott az életében: Londonba költözött, ahol kezdetben szállodákban takarított, majd online megrendeléseket csomagolt. 2020 nyarán hosszas tervezgetés után indította el Bohenia néven kézműves könyvkötő vállalkozását. A Bohenia termékei megrendelhetők a vállalkozás webshopjában, a Facebookon, az Instagramon és az Etsy-n.