A konyha nemcsak az étel elkészítésének helye, hanem egyben a családi és baráti összejövetelek hangulatos színtere is. Ezért is fontos, hogy egy harmonikus, hívogató teret teremtsünk benne. Mindebben a színeknek óriási a jelentősége.

Ha már locsolunk, locsoljunk rendesen!

A locsoláshoz szükséges eszközöket érdemes megfelelően kiválasztani. Ebben télen sokat segíthet egy megbízható szivattyú webáruház. A téli locsolás legfontosabb szabálya, hogy csak fagymentes napokon szabad végezni, így erre is érdemes odafigyelni, hiszen a növények, a talaj, a kültéri burkolatok, az öntözőrendszer és saját testi épségünk védelme szempontjából is fontos instrukció ez. Ha a hőmérséklet tartósan nulla fok alatt van, a víz megfagyhat a talaj felszínén vagy a növények gyökerei körül, ami károsíthatja őket, ráadásul csúszásveszélyt okozhat kertünkben.

Fontos szempontok a téli locsoláshoz

Mindig válasszuk a kora délelőtti vagy kora délutáni órákat, amikor a hőmérséklet eléri a 3-5 Celsius-fokot. Figyeljünk a mennyiségre is, és csak annyi vizet használjunk, amennyit a talaj könnyen el tud nyelni, elkerülve a pangó víz kialakulását. Különösen figyeljünk az örökzöldekre, mint például a tuják vagy a fenyők, mert ezek télen is veszítik a nedvességet a leveleiken keresztül.

Hogyan védjük a locsolórendszert a fagytól?

A locsolórendszer és a szivattyú megfelelő karbantartása elengedhetetlen a téli időszakban. Ha nem védekezünk a fagy ellen, az komoly károkat okozhat a rendszerben, amit tavasszal drágán kell majd javítani. Fordítsunk gondot a víztelenítésre, és a locsolórendszer csöveiből, valamint a szivattyúból teljesen engedjük ki a vizet, hogy elkerüljük a fagy miatti repedéseket. Ha a szivattyú nem mozgatható, szigeteljük le egy vastag, vízálló anyaggal, ha pedig hordozható, akkor vigyük fagymentes helyre, például egy garázsba vagy pincébe.

Példák a helyes téli locsolásra

Egy száraz téli hónapban heti egyszer locsoljuk meg az örökzöldeket, hogy a levelek és gyökerek ne száradjanak ki. Azonban kerüljük a túlzott öntözést, mert az a gyökérzet rothadásához vezethet. Az első éves gyümölcsfák érzékenyebbek a hidegre, ezért fontos, hogy a talajuk ne legyen teljesen száraz. Ha a tél végén hosszabb meleg időszak érkezik, locsoljuk meg őket, hogy a nedvesség segítse a tavaszi rügyfakadást. Télen a gyep ritkán igényel vizet, de ha a tél enyhe és száraz, egy alapos locsolás megakadályozza, hogy a talaj teljesen kiszáradjon.

Miért éri meg foglalkozni a téli locsolással?

A téli gondoskodás hosszú távon megtérül. A helyesen öntözött növények egészségesebbek, tavasszal gyorsabban regenerálódnak, és kevésbé lesznek fogékonyak a betegségekre. A locsolórendszer megfelelő karbantartásával pedig elkerülhetjük a fagy okozta károkat, és a szivattyúnk is hosszabb ideig szolgál minket.

A téli kertápolás nem bonyolult, de odafigyelést igényel. Egy kis tervezéssel és a megfelelő eszközökkel könnyen biztosíthatjuk, hogy kertünk a hideg hónapokban is megkapja a szükséges törődést.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet