A hitel legfontosabb paraméterei éveken át ismeretlenek maradtak. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) következetesen arra hivatkozott, hogy a szerződés jelentős része banktitoknak minősül – annak ellenére, hogy a bíróság kimondta: közpénzről és közérdekű adatokról van szó, ezért a szerződést nyilvánosságra kellene hozni. A megváltozott politikai helyzetre való tekintettel a 444.hu újra adatigénylést nyújtott be – és ezúttal érdemi választ kapott.

A számok: kamat, díjak, futamidő

Az ÁKK válaszából kiderül: a gigahitel kamata a 6 havi EURIBOR-hoz kötött változó kamat, amelyhez 1,5 százalékpontos felár társul – a jelenlegi kamatszint évi 3,916 százalék. Ezen felül egyszeri szerződéskötési és szervezési díjat is felszámoltak, összesen a hitelösszeg 0,8 százalékát, mintegy 8 millió eurót. A futamidő három év, és a teljes összeget – mind az 1 milliárd eurót – egyetlen összegben kell visszafizetni 2027 áprilisában.

Ez utóbbi szempont különösen fontos. A „bullet repayment” szerkezet – ahol a teljes tőkét egyszerre kell visszafizetni a futamidő végén – magas likviditási kockázatot jelent. 2027 áprilisában Magyarországnak egyszerre kell előteremtenie az 1 milliárd eurót, miközben más adósságkötelezettségek is terhelik az államkasszát. Az új Tisza-kormányra vár az a feladat, hogy ezt a refinanszírozást megoldja.

Ami még mindig titokban van

A részleges átláthatóság ellenére az ÁKK a teljes szerződés nyilvánosságra hozatalát továbbra is elutasítja. Indoklásuk szerint a teljes közzététel „aránytalanul sértené” az állam pénzügyi és külpolitikai érdekeit. Ez azt jelenti, hogy a hitel egyéb feltételei – például a kovenánsok, az esetleges politikai záradékok, vagy a fedezeti megállapodások – egyelőre ismeretlenek maradnak.

A kínai hitelről évekig tartó közérdekű adatigénylési hadjárat folyt, és a bíróság is kimondta, hogy a nyilvánosságra hozatal indokolt lenne. Az, hogy az ÁKK most mégis adott részleges választ, valószínűleg a megváltozott politikai környezettel magyarázható – de a teljes átláthatóság még várat magára.

Éveken át banktitoknak minősítette az Orbán-kormány az 1 milliárd eurós kínai hitel feltételeit – most kiderült: évi közel 4 százalékos kamaton vették fel, egyszerre kell visszafizetni 2027 áprilisában, és 8 millió eurós egyszeri díjat is fizettünk érte.

A kínai gigahitel részleteinek részleges nyilvánosságra kerülése fontos lépés – de korántsem a végállomás. A 2027 áprilisi visszafizetési határidő komoly kihívást jelent az új Tisza-kormány számára, és a teljes szerződés ismerete nélkül nehéz megítélni, milyen egyéb feltételeket vállalt az Orbán-kormány Kína felé. Az átláthatóság helyreállítása ezen a területen az egyik legsürgetőbb feladat – és az, hogy az ÁKK most első alkalommal adott érdemi választ, azt jelzi, hogy a változás elindult.