Elkezdte az Országyos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) a favipiravir hatóanyagú gyógyszer vizsgálatát, amely hatékony ellenszer lehet a koronavírussal szemben Keserű György Miklós akadémikus szerint.

100 beteg kezelésére elegendő gyógyszert kapott Magyarország

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a favipiravir hatóanyagú gyógyszer klinikai vizsgálatát – mondta a favipiravir hazai fejlesztésével foglalkozó konzorcium vezetője péntek reggel az M1 aktuális csatornán, írja az Index. Korábban egyébként arról számoltunk be, hogy Tiszavasváriban is elkezdték kutatni a koronavírus ellenszerét.

Keseru Gyorgy Miklos Mta Koronavirus
Keserű György Miklós Akkori Főigazgató A Magyar Tudományos Akadémia (Mta) Természettudományi Kutatóközpont Új Épületének Ünnepélyes Megnyitóján A Budapesti Info Parkban 2013. November 15-Én / Fotó: Koszticsák Szilárd / Mti

Keserű György Miklós akadémikus (Természettudományi Kutatóközpont) közölte: a gyógyszer további vizsgálatát az orvostudományi egyetemek és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet végzik – a Népszava birtokába jutott dokumentum szerint pedig elkezdték átvezényelni az egészségügyi dolgozókat a Korányiba. A klinikai tesztek célja, hogy itthon is alátámasszák a gyógyszer hatékonyságát, ezután engedélyezhetik teljes körűen a medicinát. Kitért arra is, hogy első körben száz beteg kezelésére elegendő gyógyszert kapott Magyarország Japántól, ezt fogják felhasználni az öt egészségügyi centrumban.

Már embereken tesztelik az első koronavírus-elleni vakcinát

A koronavírus-járvány jelenlegi, lecsengő szakaszában felmerült, hogy második hullám érkezhet. De egy izraeli matematikus szerint ez mind spekuláció. Ha lesz, akkor ősszel vagy télen ér el minket, és erősebb lehet, mint az első. Hétről-hétre felröppennek a hírek, hogy mikorra készülhet el a vakcina, mikorra várható a gyógyszer tömeges forgalomba hozatala.

A teljes engedélyeztetési eljárás hat hónap-egy év lesz, de – az ideiglenes engedély birtokában – a tesztek alatt is eljuthat a készítmény a magyar betegekhez – fogalmazott Keserű György Miklós.

A kezdődő tüdűgyulladással küzdő betegeknél is hatékony

Keserű kifejtette: az eredetileg Japánban kifejlesztett favipiravir enyhe és középsúlyos koronavírus-fertőzéssel küzdő betegek kezelésére alkalmas. A Japánban elvégzett kutatások megerősítették, hogy még a kezdődő tüdőgyulladással küzdő koronavírusos betegek esetében is hatékony a gyógyszer.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Átlagosan mintegy hat nap alatt kisöpri a koronavírust az emberi szervezetből, és hozzájárul ahhoz, hogy átlagosan tizenkét nap alatt a klinikai tünetek is javuljanak[/perfectpullquote]

– tette hozzá. Ez azt jelenti, hogy megszűnik a láz, a légzési nehézség és a köhögés, így nincs szükség intenzív terápiás ellátásra.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.