A sofőrt a hatóságok elfogták – a férfi nem tanúsított ellenállást. A rendőrség egyelőre nem közölte hivatalosan, hogy balesetről vagy szándékos támadásról van-e szó, de a vizsgálat megkezdődött.

A gyanúsított: amatőr bokszoló, mentális problémákkal

Hétfő este a lipcsei rendőrség bejelentette: az elfogott gyanúsított egy lipcsei német férfi, Jeffrey K., aki már korábban is a rendőrség látókörében volt. Egyes sajtóinformációk szerint mentális problémái voltak. Az elkövető amatőr bokszoló volt, aki a közelmúltig önkéntes bokszedzőként is dolgozott – ez a háttér nem utal szervezett terrorizmusra, inkább egy egyéni, kiszámíthatatlan elkövetőre.

A gyanúsított előélete és mentális állapota arra utalhat, hogy az eset nem ideológiai indíttatású terrortámadás volt – de ezt a rendőrség csak a vizsgálat lezárultával erősítheti meg.

Lipcse és az európai autós támadások sorozata

Az európai városok sajnálatosan hosszú listán szerepelnek az autós gázolások helyszíneként: Berlin, Nizza, Barcelona, Stockholm és számos más város sétálóutcái és piacai váltak már ilyen tragédiák helyszíneivé. Lipcse esetében egyelőre nem egyértelmű, hogy szervezett terrortámadásról vagy egyéni, mentális problémákkal küzdő személy cselekményéről van-e szó – a rendőrség mindkét lehetőséget vizsgálja.

A Grimmaische Straße Lipcse egyik legnyüzsgőbb pontja, ahol hétköznapokon és hétvégente is tömegek sétálnak. A hétfő délutáni időpontban az utca tele volt vásárlókkal és járókelőkkel – ez magyarázza a magas áldozatszámot.

Két ember meghalt, húszan megsérültek – egy autó hajtott a lipcsei sétálóutca tömegébe. A sofőrt elfogták, a vizsgálat folyamatban van: szándékos volt-e a támadás, vagy baleseti körülmények között történt, azt a rendőrség még vizsgálja.

A lipcsei gázolás részletei lassan rajzolódnak ki: a gyanúsított ismert a hatóságok előtt, mentális problémái voltak, és nem tanúsított ellenállást az elfogásakor. Hogy büntetőjogi értelemben mi minősül majd az esetnek, az a vizsgálat eredményétől függ. Az áldozatok és sebesültek hozzátartozóinak az pedig mit sem változtat: egy hétfő délutáni bevásárló séta két ember életébe került.