Simogató meleg, a lágy szélben finoman borzolódó és csodálatosan kéklő vízfelület. Ezt az idilli képet látják sokan maguk előtt, amikor egy új medence létesítésében gondolkoznak.
Ez egyáltalán nem a valóságtól elrugaszkodott elképzelés, ugyanis a jól elhelyezett és megfelelően gondozott medence és a szakszerűen kezelt medencevíz a garancia arra, hogy a csobbanás mindig biztonságos lesz. Emellett pedig magát a medencetestet sem éri idő előtt károsodás, ha az üzemeltetés során betartják az előírt higiéniai lépéseket. Ez pedig korántsem egyenlő csak a klórozással. Ma már többfajta módszer is létezik, hogy a víz kristálytiszta legyen a medencében.
Nincs mese, rendszeresen kell végezni!
Ugyanúgy, mint a hétköznapok során, a medence körül is vannak napi, heti és évente elvégzendő tennivalók. Ha valamelyik fontos lépés kimarad, az persze nem minden esetben jelent mondjuk teljes vízcserét – a maga tetemes vízköltségével és egyéb macerájával –, de okozhat kellemetlenségeket.
Érdemes tehát tényleg komolyan venni ezeket. A vízkeménységre például érdemes nagyon fokozottan ügyelni. Ideális értéke a 7,2-7,6 pH-érték között van. Szerencsére a Medence Óriás víztisztítói között megtalálhatók olyan termékek, amelyek a medence vegyszerezését lényegesen egyszerűbbé teszik, például a multitabletták.
Hagyományos víztisztítás kontra alternatív módszerek
Vannak, akik azért ódzkodnak a medence telepítésétől, mert félnek a sok vegyszer használatától. Itt van mindjárt a klórozás kérdése. Sokan érzékenyek erre az egyébként a mikroorganizmusok elleni küzdelemben múlhatatlan érdemekkel büszkélkedő anyagra. Nekik a legmodernebb alternatív vízfertőtlenítési módszerek jelentik a megoldást: a klorinátorral, az ózongenerátorral vagy az UV-fényes tisztítással.
A klorinátor lényegében egy sóbontó, mely konyhasóval és elektromos árammal működik. A gyerekmedencékhez kitűnő választás. Az ózongenerátor a levegő oxigénmolekuláinak bontásával fejti ki a vízben a nagyon erős tisztító hatást. Az ózonos tisztítás a pandémiás helyzetben a belső terek fertőtlenítéséhez is egyre elterjedtebbé vált. Az UV-fény is remek megoldás a kórokozók elpusztítására. Ártalmatlan az emberi szervezetre.
A hagyományos módszerek közé tartozik a hulladékok, rovarok gyors eltávolítása például. Ezekre nincs alternatív módszer: csinálni kell! Elkerülhetjük vele a bomlási folyamatok megindulását. A szkimmer, a leszedőháló és a medencetakaró azok a fegyverek, amelyekkel felvértezve hatékonyan védjük a vízminőséget.
Porszívózás a vízben is
A Medence Óriásnál is beszerezhető számos nagyon jó minőségű kézi vagy robot medenceporszívó. Ezekkel érdemes időnként alaposan megtisztítani a medence fenekét és a medence falát is. Az algaölő segít, hogy nehogy nyálkássá és zavarossá vagy akár még zöldessé is váljon a víz. Nem szép és szagos is. Rendszeres használata javasolt.