Melyikről fontosabb az adatmentés a HDD-ről vagy az SSD-ről?
A legjobb az, ha mindkét típusról van biztonsági mentésünk, melyet meghatározott időközönként megismétlünk. Így, ha bármi gond történik, a rendszeres adatmentés biztosítja számunkra, hogy csak a legutóbbi óta keletkezett fájlok tűnnek el, a többi meglesz biztonsági mentés formájában egy másik adattárolón.
Ha viszont össze akarjuk hasonlítani a fent említett két tárolótípust, akkor egyértelműen a HDD a sérülékenyebb. Ebben mozgó alkatrészek vannak, melyek könnyebben sérülnek. Ilyeneket nem tartalmaz egy SSD. A nélkülözhetetlen fájljainkról ezért is kell minél sűrűbben biztonsági mentéseket végezni.
Sajnos a hagyományos HDD élettartamát tekintve átlagosan 5-10 évvel számolhatunk, ami azért valljuk be, nem sok! Ráadásul ez csökkenhet a magas páratartalom vagy a sok mozgás hatására. Érdemes ezt figyelembe venni a HDD-vel szerelt laptopok, és az ezen technológián alapuló külső merevlemezek esetén.
Ha lelassul a számítógép és jönnek a fagyások
Amikor lassulást érzékelünk, azt jellemzően rendszeres fagyások is követik. Sőt, még a kék halál nevű jelenséggel is találkozhatunk. Ezeknek a jelenségeknek számos oka lehet, elég nehéz gyorsan meghatározni, hogy mire vezethető vissza. Lehet ez driver hiba, a tápegység halálát is előre jelezheti vagy egy egyszerű túlmelegedés is okozhatja.
Kezdjük inkább egy biztonsági mentéssel, és csak utána végezzünk vizsgálatat, hogy mit is akarnak nekünk mutatni ezek a “tünetek”. Ha közvetlen a Windows telepítése után és még csökkentett módban is előjönnek a problémák, szinte biztos, hogy hardveres gond lesz. Jó eséllyel a merevlemezünk készül bemondani az unalmast.
Ha egyre több sérült fájlt találunk
Furcsa hangokat hallunk?
Egy HDD adhat ki hangot, de ha a merevlemezünk irányából szokatlan zajokat kezdünk el hallani, az nem jelent jót! Sok esetben ekkor már késő, de azért próbáljunk meg azonnal cselekedni, és mentsük a menthetőt!
A fejegység jellegzetes, ismétlődő hangja adatírási hibára utal. Ha daráláshoz hasonló hangot hallunk, akkor a csapágyazással vagy a motorral lehet gond.
A fentiekből jól látható, hogy miért érdemes megelőzni a bajt, és rendszeresen adatmentést végezni a legfontosabb fájljainkból.