Pszichológusok és gyermekviselkedés-specialisták segíthetnek megkülönböztetni a hálátlan gyerekeket azoktól, akik mérgező hatások áldozatává váltak. Például Seth Meyers és Preston Ni klinikai pszichológusok elmagyarázzák, hogy a szülők tettei hogyan tehetik tönkre gyermekeik életét.
Másfelől pedig a gyereknevelés nagyon nehéz, és senkinek sincs joga elítélni valakit a nevelési stílusát illetően. De nagyon finom határvonal van a szülők által elkövetett hibák és a mérgező szülők nem megfelelő viselkedése között.
A Bright Side cikkében azt próbálták megtudni, hogy valójában mi befolyásolja a gyermek pszichéjét, és hogyan kell kezelni a szülők és a gyermekek közötti problémákat. Ez segíthet az egészségünkre ártalmas mérgező helyzetek meghatározásában és kezelésében.
"Félj tőlem, de szeress"
A mérgező szülők számára az érzelmi támadás a szeretet és a figyelem szinonimája.
Az ilyen családokban a gyerekek már a léptek hangja alapján már tudják, milyen hangulatban vannak szüleik. Az ilyen gyerekek állandó félelemben élnek.
Az ilyen típusú mérgező szülők gyakran megsértődnek, ha kedves cselekedeteiket gyanakvással kezelik. Azt állítják: “Mindent megtettem érted, és még mindig olyan hálátlan vagy.”
„A felnőttkori problémákkal kell foglalkoznod, de még mindig nincsenek jogaid”
A mérgező családokban a szülők megosztják gyermekeikkel a felelősséget. Például egy gyerek azt hiszi, hogy éppen a rossz viselkedése teszi az apját irányíthatatlanná.
Később a gyerekeket belerángatják a felnőttkori botrányokba. A tinédzserek kénytelenek lesznek meghallgatni szüleik panaszait, alkalmazkodni a „bonyolult helyzethez”, bevetni magukat a szüleik helyébe, segíteni, tolerálni és vigasztalni.
Sajnos annak ellenére, hogy felnőtt felelősséget kapnak a nyakukba, ezekben az esetekben a gyerekeknek nincs joguk véleményt nyilvánítani.
„Nyílj meg előttem, de ne lepődj meg, ha kifigurázlak”
A mérgező szülők őszinteségre kényszerítik gyermekeiket, és néha még bűntudatot is keltenek bennük, ha nem akarják megosztani érzéseiket. Később ugyanezt az információt a gyermekeik ellen is felhasználják.
Ennek két módja van:
- A rokonok, a szomszédok és más emberek mind tisztában vannak azzal, amit a gyermek megosztott a szüleivel. A szülők pedig tényleg nem látnak ebben semmi rosszat.
- A gyermek lehetőséget ad szüleinek, hogy szidják őket, vagy gúnyos megjegyzéseket tegyenek rájuk.
"Rossz vagy, szóval ne is próbálj jobbá válni"
Minél alacsonyabb a gyermek önbecsülése, annál könnyebben tudják őt kontrollálni. A mérgező szülők kihangsúlyozzák gyermekük kudarcait és hibáit, és a legtöbb esetben megjegyzéseket tesznek gyermekük megjelenésére, mert ez az egyik legkényesebb téma.
Ha nincsenek „nyilvánvaló hibák”, akkor is kitalálnak valamit.
Az ilyen szülők kisebbrendűségi komplexust keltenek gyermekeikben, és nem akarják, hogy gyermekük új dolgokat próbáljon ki és sikerrel járjon. A mérgező emberek nem akarnak sikeres gyereket nevelni, aki megmutatja akaraterejét.
„Fejleszd magadat, de felejtsd el a jövőre vonatkozó terveidet”
A mérgező szülők azt akarják, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, de nem érdekli őket, hogyan fogják ezt csinálni. Például elvárhatják, hogy gyermekük sikeres karriert építsen fel, miközben azt is akarják, hogy soha ne hagyja el a házat.
Egy nárcisztikus szülő csak két okból fog izgulni gyermeke eredményei miatt:
- Szívesen dicsekednek sikerükkel, hogy mások irigyeljék őket.
- A sikeres gyerekek jobb életet garantálnak a szülőknek.
A mérgező szülők arra is előszeretettel emlékeztetik a gyerekeket, hogy óriási távolság van köztük és dédelgetett céljaik között.
Kapcsolódó cikk
5 módszer a mérgező szülők okozta sebekből való gyógyulásra
A mérgező szülők nagyban befolyásolják a felnőtt életünket.