A mesterséges bőrszövet az emberi bőrhöz hasonlóan képes érzékelni. A technológiát új generációs protézisek és humanoid robotok előállításához használhatják a jövőben.

A bőrünkön érezzük a jövőt

Bár most valószínűleg a legtöbb laikus arra figyel az egész világon, hogy áll a koronavírus elleni vakcina kutatása, mi lehet a hatásos gyógymód ellene, közben más szakterületek eredményeit is érdemes figyelemmel kísérni. Nemrég számoltunk be arról, hogy a tudomány megfejtette, hogyan érzékeljük a szagokat, most pedig egy másik érzékszervünkhöz, a bőrhöz kapcsolódó eredményt mutatunk be. Ausztrál kutatók ugyanis kifejlesztették az érzékeny mesterséges bőrszövetet, amely az emberi bőrhöz hasonlóan egy bizonyos ponton túl már fájdalmat érez.

Mesterseges Borszovet Kutatas
A Robotikában Is Hasznosíthatják Majd A Technológiát / Fotó: Getty Images

„A technológia nagyban hozzájárulhat a protézisek fejlesztéséhez és a jelenleg alkalmazott bőrátültetési eljárások egyik alternatívája lehet. A realisztikus, humanoid robotok fejlesztésének területén is nagy reményekkel használhatják” – írja a melbourni RMIT Egyetem kutatócsoportja az Advanced intelligent Systems című szaklapban közzétett publikációjában.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A bőrszövet az emberi test legnagyobb kiterjedésű érzékszerve, amely összetett funkciói során többek között képes rendkívül gyorsan jeleket küldeni az agy fájdalomközpontjába, ha bármilyen fájdalmas külső behatás éri[/perfectpullquote]

– magyarázta Madhu Bhaskaran, a kutatás vezetője.

Már embereken tesztelik az első koronavírus-elleni vakcinát

A koronavírus-járvány jelenlegi, lecsengő szakaszában felmerült, hogy második hullám érkezhet. De egy izraeli matematikus szerint ez mind spekuláció. Ha lesz, akkor ősszel vagy télen ér el minket, és erősebb lehet, mint az első. Hétről-hétre felröppennek a hírek, hogy mikorra készülhet el a vakcina, mikorra várható a gyógyszer tömeges forgalomba hozatala.

A mesterségesen kifejlesztett bőrszövet az emberi szervezet idegpályáihoz hasonlóan képes a bőrben található receptorokat az aggyal összekapcsolni és villámgyors jelzéseket leadni.

„Folyamatosan érzékeljük a külvilágot a bőrünkön keresztül, de csak akkor reagálunk, ha egy bizonyos ponton túl fájdalmat érzünk. Mostanáig egyetlen technológia sem volt képes az emberi szervezet ezen reakcióját ennyire valóságos módon visszaadni” – tette hozzá a kutató.

A prototípus egy rendkívül vékony mesterséges bőrszövet, amely képes a nyomás, a hideg és a meleg változásainak érzékelésére. Ha egy bizonyos küszöböt elér a külső behatás, akkor a mesterséges bőrszövet az emberi bőrhöz hasonlóan reagál.

Három, különböző tulajdonságokkal rendelkező verzióban

Ráadásul a prototípusból is többféle verzió létezik, írja a Futurism. Kifejlesztettek az eredetinél is vékonyabb, nyújtható anyagot, ami szintén érzékeli a nyomás- és hőmérsékletváltozásokat. A hajszálnál ezerszer vékonyabb mesterséges bőrréteg pedig főleg a forróságra érzékeny.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Léteztek már eddig is olyan technológiák, amelyek az elektromos jelekből különféle fájdalomszintet tudtak meghatározni, a mi mesterséges anyagunk viszont a valós környezeti hatásokra képes reagálni, ezek alapján küld elektromos válaszokat[/perfectpullquote]

– magyarázta a felfedezés jelentőségét egy másik vezető kutató, Ataur Rahman.

Egy kutatás szerint nem a rengeteg szex a jó házasság titka

Sokan azt hiszik, hogy a jó házasság titka a rengetegszex. A legújabb kutatások szerint azonban nem ezen múlik, hogy egy pár mennyi ideig marad együtt, hanem azon, hogy szex után a felek ki tudják-e aludni magukat. Ehhez kapcsolódóan pedig nagyon fontos kérdés, hogy a férfi és a nő együtt alszik-e.

Hozzátette, hogy ez azt jelenti, hogy a mesterséges bőrszövet felismeri a különbséget aközött, hogy ha hozzáérünk egy tű hegyéhez az ujjunkkal és aközött, hogy ha véletlenül megszúrjuk magunkat vele. Ezt a különbséget eddig egyetlen technológia sem volt képes felismerni.

Arról nem szól a hír, hogy vajon a mesterséges bőr is képes-e libabőrözni, ahogy a természetes változat.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.