A mezőgazdaságban dolgozók pontosan tudják, mennyire keresztbe tehet egy meghibásodás a precízen megtervezett munkafolyamatok végrehajtásának. Akár pár nap csúszás is jelentős minőségromlással és ezzel együtt a profit csökkenésével járhat.
Mikor jöhet rosszul egy meghibásodás?
A gabonafélék betakarításának optimális időablaka általában 5-7 nap. Ilyenkor a megfelelő az érettsége és a nedvességtartalma a szemeknek. Amennyiben egy meghibásodás miatt nem tudjuk betakarítani a teljes érésben lévő gabonát, jelentős anyagi kárral számolhatunk. A búzaszemek elkezdenek egyre jobban peregni, az árpafélék kalásza pedig nyakban egyre sérülékenyebb lesz. Sőt, egy idő után le is törik.
A kukoricát is teljes érettségi állapotban kell betakarítanunk. Ez azt jelenti, hogy a szemek nedvességtartalma harminc és harminchat százalék között van. Ha elkésik a betakarítás, ennél a növénynél a fokozott szárdőlés jelensége alakulhat ki, ez pedig jelentősen megnövelheti a veszteségeket is. A gépi aratás során nagyon fontos a munkagép helyes beállítása és a hibátlan működés. Ezek hiányában nagy mértékben csökken a kukoricatermesztés jövedelmezősége.
A burgonyabetakarítás a vegetáció második hónapjától szokott elkezdődni. Az ehhez használatos szedő-rakodó erőgépek alkatrészeit is időben ellenőrizni kell, mert ha éppen rosszkor hibásodik meg, ez a növény is túlérhet.
Miért van szükség karbantartásra?
Ha mezőgazdasági gépeinket hosszú ideig jó műszaki állapotban szeretnénk használni, nem szabad megfeledkeznünk a rendszeres karbantartási munkálatokról sem. Ezek lehetővé teszik, hogy megnövekedett üzembiztonság mellett működjenek. A rendszeres ellenőrzés hatására a javítási költségek, valamint az olajfogyasztás is csökkenhet. Az üzemeltetési kiadások csökkenése mellett a precízebb működés miatt a növényzetben beálló veszteségeket is minimálisra csökkenthetjük.
A Ferwant alkatrészek kínálatában minden szükséges eszköz elérhető ahhoz, hogy a munkagépeket tökéletes karban tarthassuk!
Milyen karbantartási munkákat kell elvégeznünk?
- Az erőgépeket időnként tisztítani kell. Ez nem csak esztétikailag fontos. A mosással hatékonyan meghosszabbíthatjuk az egyes alkatrészek élettartamát.
- A csapágyak zsírzása, valamint a folyadékszintek ellenőrzése és időben való cseréje is nagyon fontos.
- A munkálatok megkezdése előtt minden alkalommal ellenőrizni kell a hibátlan működést. Ez történhet szemrevételezéssel vagy mérőműszeres vizsgálattal.
- A csapágyhézag beállításait is időben el kell végeznünk, ha el szeretnénk kerülni a fokozott kopásból eredő gondokat.
- Az elkopott ékszíjak cseréjéről se feledkezzünk meg! Ha ezt elhanyagoljunk, lehetséges, hogy a legfontosabb mezőgazdasági munkálatok közepette kell gondoskodnunk a pótlásukról, ami a munka csúszásához vezetne.
Amennyiben meghibásodásra utaló jeleket észlelünk, érdemes azok forrását felkutatnunk, és időben elhárítanunk, hogy zökkenőmentesen végezhessük az aktuális feladatokat.