Hogyan jeleznek az izmaid, ha nem vagy jól?
Először még csak azt érezhetjük, hogy valami nincsen rendben. Gyakran hangzik el az “elvagyok, de nem vagyok száz százalékos” kijelentés részünkről, amikor egy ismerősünk a hogylétünk felől érdeklődik. A probléma beazonosításában és az egyensúly helyreállításában egy kineziológus nagy segítségünkre válhat. Mert igenis arról van szó, hogy valahol megborult bennünk a harmónia, és az általános diszkomfortérzéssel egyre inkább zombi üzemmódban tengetjük napjainkat.
Aztán a lehangoltságnak testi megnyilvánulásai is lesznek, ha tartósan és ismeretlen okokból áll fenn az adott panasz. Amikor fáj a vállunk, hátunk vagy derekunk, igyekszünk elkerülni azokat a mozdulatokat, amelyek felerősítik a fájdalmat. Ennek következtében még rendellenesebb testtartást veszünk fel, és fokozzuk a tüneteket. Amitől persze egyre fáradtabbá, kimerültebbé válunk. Ha nem változtatunk ezen az ismétlődő spirálon, valóban nem lesz vége a kellemetlenségeknek.
Ha a szabad mozgásunkban korlátozottak vagyunk, az egyéb életterületekre is erősen kihat. Nem tudjuk megfelelően ellátni a munkánkat, nem vagyunk képesek a családunkról, sőt, olykor magunkról sem teljes mértékben gondoskodni. Azt a kikapcsolódást sem tudjuk megengedni magunknak fizikai korlátaink miatt, ami éppen a feltöltődést hozná el számunkra. Egy színház, egy kiállítás megtekintése szóba sem jöhet, ha a fájdalmaink miatt nem is esik jól elmenni oda.
Az izmok energetikai állapotának vizsgálata
Az ilyen típusú tünetek esetében érdemes az érintett területhez kapcsolódó izom állapotát megvizsgálni. Ebben az esetben a kineziológus az egész testet felmérve a többi izommal is dolgozik. A tesztelés során fény derülhet arra, hogy egyes izmok energiahiányosak, míg mások túlenergizáltak. Ez az egyensúly-vesztettség okozhatja az adott testrészen tapasztalható fájdalmat.
Nemcsak a test pillanatnyi helyzetét tárja fel a szakember, hanem meghatározza azt a folyamatot, kezelési módokat, amelyek a gyógyuláshoz, azaz az egyensúlyi állapot visszaszerzéséhez vezetnek. Ha a balansz helyreáll, reményeink szerint a fájdalom is enyhül vagy el is múlik.
Érdekes módon nem csak a krónikus izomfájdalmak jelezhetnek. Lehetséges, hogy az intenzív fejfájás, kifejezetten nyak és váll irányában erősödve, is kongatja a vészcsengőt. Mindez megnyilvánulhat az általános sportteljesítmény csökkenésében, illetve indokolatlan és szüntelen fáradtság érzésben is.