Mindenki azt hitte, a második világháborúban megsemmisült egy festmény Rettegett Ivánról, amíg hét évtizeddel később meg nem találták egy connecticuti lakásban, ahol békésen lógott a falon.
Az FBI hosszú vizsgálata után a kép most végre visszakerülhet Ukrajnába, írja a Euronews. Mikhail N. Panin Rettegett Iván titkos távozása az Opricsnyina előtt című, 1911-es festménye a világháború alatt tűnt el az ukrán Dnipropetrovsk múzeumból, ezért az hitték, a kép megsemmisült, az ukrán múzeum pedig felvette arra a listára, amelyen a Hitler uralma alatt Németországba került műveiket tartották számon.
2017-ben aztán mégis rátaláltak egy connecticuti lakásban, ahol egyszerűen ott lógott a falon, előtte pedig vevőről vevőre vándorolt, miközben a vevőknek fogalmuk sem volt a kép eredetéről. A kép akkor került a hatóságok szeme elé, amikor a tulajdonosok elköltöztek egy kisebb lakásba, és mivel a festmény túl nagy volt az új helyre, inkább beadták egy aukciósházba.
Nácik által ellopott festményt kapott vissza a gazdája
A Deux Femmes Dans Un Jardin (két nő a kertben) című festményt 1919-ben festette Pierre Auguste Renoir, és 1941-ben lopták el egy párizsi széfből, Alfred Weinberger műgyűjtő tulajdonából. Az ő utolsó élő utóda, az unokája, Sylvie Sulitzer kapta most vissza a képet New Yorkban.
Az ügy végül az FBI-hoz került. Az ukrán nagykövetség a vizsgálat során bizonyítékkal tudott szolgálni, hogy kit illet meg a festmény, így a hosszú procedúra után hétfőn átvehették a festményt, és megkezdték az előkészületeket a hazaszállítására.
Több mint 30 évvel ezelőtt ellopott, nőket ábrázoló ikonikus festmény kerül vissza a múzeumba
Az arizonai múzeum egy jótékonysági esemény részeként teszi ismét közszemlére a több millió dollárt érő, Willem de Kooning festményét, mielőtt restaurálják. A világhírű holland-amerikai absztrakt expresszionista művész Woman-Ochre (Nő-Okker) című képét még 1985-ben, hálaadás után egy nappal lopta el egy pár. 2017-ben egy új-mexikói antikkereskedő vásárolta meg a képet, aki később rájött, hogy lopott festményről van szó.
A kép utolsó tulajdonosa, a holokauszttúlélő Gabby Tracy is jelen volt az ünnepélyes átadáson, és azt mondta, nagyon örül, hogy visszaadhatják a képet az ukrán népnek, sőt, remélik, hogy egy napon majd ők is láthatják a lakásuk helyett a múzeum falán.