Szeptember vége előtt befejeződik a párizsi Notre-Dame-székesegyháznál a tavaly áprilisi tűzvész nyomán leomlott huszártorony körüli állványzatnak a lebontása – közölte csütörtökön Jean-Louis Georgelin kormánybiztos.

Június elején kezdték elbontani

“Minden okom megvan azt remélni, hogy az elbontás legkésőbb szeptember végén befejeződik” – mondta az elnöki megbízott a nemzetgyűlés egyik bizottsági meghallgatásán.

A huszártorony felújítás alatt állt, amikor 2019. április 15-én az állványzaton tűz ütött ki, amelyről videó is készült. A tűzoltóság is azt közölte, hogy megmentették a totális megsemmisüléstől, még a világhírű orgona is megmaradt. Az állványzat sem omlott össze, azonban megrongálódott a tűzvész okozta hőben. A deformálódott és a tűzben egymásra olvadt fémhengerekből álló építmény elbontása az előfeltétele annak, hogy a tényleges felújítás megkezdődhessen. Az elbontási munkák június 8-án kezdődtek.

Notre Dame Tuzvesz Felujitas Huszartorony Lebontas
Az Áprilisban Leégett Notre-Dame-Székesegyház Belülről / Fotó: Christophe Morin / Bloomberg / Getty Images

A kormánybiztos bízik abban, hogy a helyreállítás 2021-ben megkezdődhet, miután még idén stabilizálják a boltozatot. A tűzvész másnapján Emmanuel Macron elnök azt közölte, hogy nemzetközi segítséget vár. Továbbá azt is közölte, hogy öt év alatt szeretné helyreállíttatni a székesegyházat, s jóllehet a határidőt sokan szorosnak találják, a kormánybiztos úgy fogalmazott, “nem kérdőjelezi meg” a katedrális 2024 áprilisi megnyitását, de ez nem jelenti azt, hogy addigra minden helyreállítási munka véget ér.

Elfogadták a kormányjavaslatot, a Notre-Dame a tűzvész előtti állapotot állítja vissza

Mint ismert, a Notre-Dame tornya április 15-én gyulladt ki. A tűzvész kárt tett nem csak a tetőszerkezetben, de a falvakban is. A májusi heves esőzések csak rontottak rajta. Több festmény és a székesegyház orgonája is megmenkült. Szakértők viszont nem tudták megerősíteni, meg fog-e szólalni a jövőben.

Elmondta, hogy a munkálatok lassúak, mert nagyon óvatosan kell haladni, miután egyszerre csak négy alpinista dolgozhat a megrongálódott állványzaton.

Bödőcs Tibor: “Újjáépítjük a Notre-Dameot – Felcsúton”

Bödőcs nem először bújt Orbán Viktor bőrébe. Először az Elios-lámpák körüli botrány idején. És most itt az újabb paródia, ezúttal nem videó, hanem fotó formájában. Bödőcs Tibornak nem ez volt az első videója a kampány-időszakban, a 2018-as országgyűlési választások kapcsán. Az előzőben Kovács András Péter barátját követte, ahol Gáboron és Emőkén keresztül hívta fel a figyelmet a választás részvételének fontosságára.

Az egész világot megrázó tűzvészt követően több mint 900 millió eurónyi felajánlás érkezett mecénásoktól, nagyvállalatoktól és szervezetektől, valamint egyszerű hívektől a világ minden tájáról a helyreállításra. Szeged városa is “törlesztett”, és adományozott. A tűz másnapján megkezdett épületstabilizálási munkát azonban a munkásokat fenyegető ólommérgezés veszélye miatt tavaly júliusban három hétre leállították, ősszel és télen a viharok nehezítették a munkát, márciusban pedig a koronavírus-járvány miatt állították le több mint egy hónapra. A székesegyház előtti teret azonban május 31-én megnyitották a nagyközönség számára.

A tűzvész előtti állapot visszaállítása a cél

A francia szenátus elfogadta azt a kormánytervezetet május 27-én, amely kimondja, hogy a Notre-Dame újjáépítésének célja a tűzvész előtti állapot visszaállítása. A leomlott huszártorony 1860-ban épült Eugene Viollet-le-Duc tervei alapján, miután az eredetileg 1250-ben épített szerkezetet 1786 és 1792 között lebontották.

Az újjáépítők két táborra szakadtak: az “ortodoxok” – művészettörténészek és Párizs főpolgármestere, Anne Hidalgo – azt követelték, hogy a XIX. században helyreállított műemlék azonos mása épüljön fel a Viollet-le-Duc által tervezett huszártoronnyal. Ehhez a táborhoz tartozott a székesegyház főépítésze, Philippe Villeneuve is. A “modernisták” – köztük Emmanuel Macron elnök és Edouard Philippe miniszterelnök is – viszont újító kézzel nyúltak volna az épülethez, rajta hagyva a XXI. század többé-kevésbé merész lenyomatát.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.