A hajlékony gyümölcslé leginkább lo-fi-t játszik, de vajon miért? Ki fognak adni angol nyelvű albumot? Milyen érdemeket tud felmutatni egy dzsúsz? Vajon mi lesz belőle tíz év múlva? Többek között ezekre a kérdésekre kaphatunk választ Kaszás „Kaszi” Sándortól és Kósa „Zsike” Erzsébettől, a gyümölcslé-tagoktól.

ContextUs: Milyennek látjátok magatokat mint a város alternatív zenei kultúrájának egyik legmeghatározóbb együttese debreceni zenekar lévén?

Kaszi: Ez a megnevezés talán egy kicsit túlzás, de köszönjük. Igazából nem nagyon szoktunk gondolkodni magunkon, illetve azon sem, hogy milyen szerepet töltünk be Debrecen zenei életében.

ContextUs: Idén nyáron lehetőséget kaptatok, hogy felléphessetek a budapesti Rakéta Fesztiválon. Milyen különbséget láttok a koncertek tekintetében a főváros és vidék között?

Kaszi: Nem ez volt az első budapesti fellépésünk, de a Rakétán idén léptünk fel először, ami nagyon jó volt. Igaz, nem volt túl sokszor koncertünk a fővárosban, úgyhogy lényeges különbséget nem látunk fővárosi és vidéki bulik közt, maximum annyit, hogy Budapesten több a lehetőség.

Flexible Juice
Flexible Juice / Fotó: Sinnemann Péter

ContextUs: Zenéteket leginkább alternatív lo-fi-ként emlegetik. Miért ebben a műfajban vertetek sátrat?

Zsike: Csórók vagyunk. (nevet)

Kaszi: Nyilván az is igaz, amit Zsike mond, de valójában szeretjük, ha valami trash, vagy legalább is nem túl jól.

Igazából úgy vagyunk lo-fi zenekar, hogy azzal veszünk fel a track-eket, amink éppen van. Nem butítjuk utólag a hangot, nem törekszünk gyenge hangzásra.

Az első lemezt egy 800 forintos számítógép-mikrofonnal, a másodikat a HNO3 Műhelyben vettük fel, a harmadik lemezen pedig különböző technikákat alkalmaztunk (játék- és „igazi” magnó, külső hangkártya stb.)

ContextUs: Milyen előadók voltak rátok hatással a zenekar alapításakor, jelenleg kik inspirálnak benneteket a leginkább?

Kaszi: Az alakuláskor leginkább a Sonic Youth, a Dinosaur Jr. és a Nirvana hatottak ránk. De ezek a bandák mind a mai napig alappillérei a zenei világunknak, és erre jönnek a különböző hatások, mint például a korai Beck, The Flaming Lips vagy különböző noise, free-jazz és alternatív rock előadók.

Jelenleg például sok The Dead C-t és noise-rockot hallgatok – nem tudom, hogy ez a későbbi dalokra milyen hatással lesz.

ContextUs: Hogyan születik meg egy-egy dalszövegetek?

Kaszi: Nincs kimondottan semmilyen rituáléja. Írogatok, dúdolgatok, aztán összerázódnak a szövegek. Jó esetben azonnal megszületik egy teljes dal, de ez ritka.

ContextUs: Gondolkodtok esetleg idegennyelvű album kiadásán is?

Zsike: Mivel valahogy minden lemezre rákerül egy-két angol nyelvű dal, így már eszünkbe jutott, hogy egyszer ki kellene adni egy angol nyelvű EP-t is. Teljes lemez még nincs tervben.

Kaszi: Ezt nem tudjuk előre. Most például van három-négy félkész dal a fejemben, abból kettő angolul. Majd meglátjuk, hogyan tovább.

Dsc 41791
Flexible Juice / Fotó: Nagy Máté

ContextUs: Idén januárban jelent meg a harmadik nagylemezetek 22 vágy a tenger vázlata címmel. Meséljetek, kérlek, milyen impressziók alapján születtek meg ezek a dalok?

A mottója az volt a lemeznek, hogy a „harsh-noise-tól az akusztikus gitárig”. Tehát szerettünk volna minél több dolgot rápakolni a lemezre, hogy közben megőrizzük a dallamosságot és az ütemeket is. Így került rá jópár elektronikus sample, zaj és gitárnyúzás, ezért hívtuk meg Eoforwine-t, hogy ambient szólóval dúsítsa az utolsó előtti számot. Vettünk fel track-eket játék- és „igazi” magnóval, van rajta torzított gitáros szám csörgővel, de egy pici zongorabetét is.

A szövegeket is szerettük volna még szürreálisabbá, álomszerűbbé tenni, helyenként irodalmi, művészeti, zenei utalásokkal tarkítani. A koncepció része volt még az is, hogy ezt az egészet harminc percbe sűrítsük.

Az album megjelenésére is külön hangsúlyt fektettünk, hiszen nem csak digitálisan jelent meg, hanem fizikai formában is: kilenc darab egyedi, 25×30 cm-es akril, vászon festmény+CD-R formátum is társultak melléjük.

ContextUs: Készül már az új album? Ha igen, milyen koncepció alapján?

Kaszi: Nem, jelenleg nem készül semmi. Úgy értem, csak ötletek, dalok születnek, de szépen, lassan. Egyelőre nincs nagylemez a tervben.

ContextUs: Hogyan dől el nálatok, hogy mi kerüljön a setlist-be?

Zsike: Próbálunk minden albumunkról válogatni számokat, de ha kijön egy új lemez, akkor nagyrészt arról játszunk dalokat.

ContextUs: Mi volt az eddigi legnagyobb érdem, amit elértetek az együttessel?

Zsike:„Tudod, hogyan szól két tenyér, ha csattan.” (zen koan – a szerk.)

ContextUs: Hogyan látjátok magatokat tíz év múlva?

Kaszi: Nem tudom. Az biztos, hogy akkor is zenélni szeretnénk, koncertezgetni és dalokat írni. 
Most pedig hallgassuk meg Babybird Please Don’t Be Famous című dalát!

Flexible Juice
Flexible Juice / Fotó: A Zenekar Hivatalos Oldala

ContextUs: Mennyire tartjátok erősnek a Flexible Juice-t ahhoz, hogy kinője Debrecent?

Kaszi: Azt azért sejtjük, hogy ezzel a hangzással, műfajjal és zenekari felállással (gitár/ének, basszus, gépdob) túl nagyra nem lehet törni. Nem is célunk, hogy headliner-ek legyünk a fesztiválokon, viszont mindenféle nagyképűség nélkül mondhatom, hogy az, amit csinálunk jó, és sok munka van benne. Élvezzük, hogy zenélünk, a többi pedig majd lesz valahogy.

ContextUs: Mi a véleményetek arról, hogy sokan a debreceni Thurston Moore-nak és Kim Gordon-nak emlegetnek titeket?

Kaszi: Pironkodva fogadjuk az efféle hasonlításokat. Ám tény, hogy nagyon megtisztelő, mivel a Sonic Youth a zenekar legnagyobb mestere.

ContextUs: Hol láthatunk titeket legközelebb?

Kaszi: Január 16-án a debreceni Felezőben lesz az  ötéves szülinapi koncertünk a Kösz Vitya nevű zenekarral karöltve.

ContextUs: Mit fogtok csinálni az interjú után?

Kaszi: Meghallgatjuk az első Jinky Violette-számot a Tumblr-oldaladon.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.