Hajlamosak vagyunk a szelfiket a hiúsággal vagy az alacsony önbecsülés kompenzálásával társítani. De a tudomány szerint ez nem mindig pontos.

A kutatók felfedezték, hogy az önarcképek hatékony eszközei lehetnek az egészségügyi ágazatnak is, hiszen a mesterséges intelligencia betegségeket is azonosíthat a rendszeresen készített önarcképeken. És ez a fajta önszeretet valójában segíthet megóvni lelki és testi jólétedet.

Bright Side összegyűjtötte,  milyen előnyei lehetnek, ha rendszeresen fotókat készítesz magadról.

Ez nem feltétlenül nárcizmus, hanem öngondoskodás

Szelfizes.elonyei.hatasai
Egy tanulmány szerint a szelfik segítettek az embereknek „pihenni”, és jobban odafigyelni a napjukra.
Az egyik résztvevő azt mondta: „A munkám nagyon megterhelő volt… Volt néhány nap, amikor szinte nem álltam meg levegőt venni sem.” A fotózás olyan volt, mint egy leheletnyi friss levegő, amely lehetővé tette számukra, hogy valami mást tapasztaljanak.
Mások számára céltudatosságot és sikerélményt adott. „Arra ösztönöz, hogy néha menjek ki a házból.” Egy napnyi görnyedt testtartást követően pedig egy szelfire felnézés jót tesz a testtartásodnak is. Arra is kényszerít, hogy „megállj és érezd a virágok illatát” – például amikor a környezetedet nézed, hogy hátteret vagy tárgyat találj, amellyel fényképet készíthetsz.

A szelfik segíthetnek javítani az ember hangulatán

Szelfizes.elonyei.hatasai.2
A kutatók egy másik csoportja olyan résztvevőket vizsgált, akik több héten keresztül minden nap mosolygós szelfiket készítettek. Az alanyok pedig arról számoltak be, hogy még a fotóhoz készült hamis mosolyuk is feldobta a hangulatukat. „Jól éreztem magam, amikor arra gondoltam: „Valószínűleg így fogok kinézni a nap hátralevő részében.”
Ha elküldték ezeket az önarcképeket barátaiknak vagy szeretteiknek, az is boldogságot keltett.
Például az egyik résztvevő küldött néhány képet arról, amit aznap csinált, és az érdeklődés és pozitív válaszok közös boldogságot váltottak ki bennük. Az pedig, hogy a címzetteknek (vagy követőknek) tetszett a pillanatkép, a fotóküldő napját is feldobta.

Az önarcképek rögzítése magabiztosabbá tehet

Szelfizes.elonyei.hatasai.3
A kampányok manapság az önszeretetről szólnak, és ha rendszeresen fényképezzük magunkat, akkor jobban érezzük magunkat, és magabiztosabbá tehet minket.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a szelfi készítők vonzóbbnak és kedveltebbnek érzik magukat, mint azok, akik nem szokták magukat fotózni.
Napi egy fotó a rosszkedvet is elűzheti. „Ahogy teltek a napok, egyre kényelmesebben fényképeztem magam. Ha jól érzed magad, akkor [egy] szelfi egy mód ennek megörökítésére” – osztotta meg egy személy. Egy másik résztvevő szerint a mindennapi fotózás segített abban, hogy jobban mosolyogjon, és az arcán is kevesebb stresszt észlelt.

A szelfik megosztása segíthet közösségi kapcsolatok létrehozásában vagy fenntartásában

Szelfizes.elonyei.hatasai.4

A szelfik közösségi médiában való közzététele segített néhány embernek felfedezni a kapcsolatokat, beszélgetéseket kezdeményezni és támogató csoportokat találni.

Az új nyugdíjasok például úgy érezték, hogy az általuk megosztott fényképekhez fűzött megjegyzések azt a valódi beszélgetést szimulálták, amiket akkor folytattak volna, ha még egy irodában dolgoznának.
A többi résztvevő számára a gyászuk dokumentálása és megbeszélése egy támogató online közösséggel segített a gyógyulásban.

Mint minden jó dolognak, itt is kulcsfontosságú a mértékletesség

Szelfizes.elonyei.hatasai.5
Van egy „szelfitisz” nevű dolog, amelyet úgy írnak le, mint rögeszmés-kényszeres vágyat, hogy fényképeket készítsen önmagáról, és elhelyezze azokat a közösségi médiában.
Most olvastál arról, hogy a szelfik milyen jót tesznek nekünk, de mennyi a túl sok? A kutatók szerint napi egy vagy kettő ártalmatlan lehet. Ám az a késztetés, hogy egész nap szelfiket készítsünk, és naponta legalább hatszor közzétegyük az interneten, a krónikus szelfizés jele lehet.
Ha azt is észreveszed, hogy a képeidet folyamatosan kellemetlen megjegyzések érik, akkor ideje elgondolkodnod a szelfi gyakorlaton. Ha pedig úgy érzed, hogy az interneten kritizálnak a fotóid miatt, azonnal jelentsd az országod hatóságainak.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

katasztrofavedelem-budapesti-vihar-viharok-tuzoltok-2026

„Három autóra zuhant!” – Elképesztő videón a fővárosban pusztító vasárnapi ítéletidő

A Katasztrófavédelem, a budapesti vihar és a tűzoltók azonnali beavatkozása áll a hétvégi eseményekről szóló hivatalos jelentések középpontjában. A vasárnap délután Budapestet elérő viharos időjárás jelentős károkat okozott a főváros több pontján, ezért az egységeknek igen rövid idő alatt rendkívül sok helyszínre kellett kivonulniuk a riasztások nyomán. A hirtelen lecsapó zivatar miatt a segélyhívó központok folyamatosan fogadták a lakossági bejelentéseket.

idojárás-előrejelzés-ma-2026-felhőszakadás-eső

„Vége a nyugalomnak!” – Országos riadót rendeltek el az érkező égi háború miatt – Időjárás-előrejelzés ma

A vihar, a HungaroMet előrejelzése és a felhőszakadás tartja lázban az országot a hét utolsó napján. Vasárnap délutántól ugyanis több hullámban érkező, helyenként heves zivatarok csapnak le a hazai tájakra, miközben a hőség napközben még a 31 és 37 fok közötti tartományban tetőzik. A megérkező csapadék minden megyében elsőfokú riasztást vont maga után.

e-roller-ittas-vezetes-1-8-millio-buntetes-jogsi-bevonas-2026

„1,8 milliós büntetés egyetlen esésért a rendőr előtt!” – Brutális árat fizetett az ittas e-rolleres

Sok gyanútlan e-rollerest éri hatalmas meglepetésként, amikor kiderül, hogy egy ittas rajtakapás esetén a rendőrség egyáltalán nem egy ártalmatlan biciklistaként, hanem egy felelőtlen autóvezetőként kezeli őket az eljárás során. Egy friss és megdöbbentő eset tökéletesen rávilágít arra a súlyos joghézagra, hogy miközben a KRESZ papíron még mindig nem ismeri az egyre népszerűbb elektromos rollereket, a hatóságok a fokozódó társadalmi felháborodás nyomására már kíméletlen szigorral, milliós bírságokkal sújtanak le a balesetet okozókra.

m1-autopalya-baleset-toltestava-kamion-kisbusz-tragedia-2026

Nyolc emberi életet követelt a hajnali pokol az M1-es autópályán: elalvó sofőrök rohanhattak a halálba

Felfoghatatlan tragédia rázta meg az országot péntek hajnalban, miután két egymást követő tömegszerencsétlenségben nyolc ember vesztette életét az M1-es autópályán. A hatóságok elsődleges vizsgálatai szerint a végzetes ütközéseket a volán mögötti elalvás okozhatta, ám a háttérben meghúzódó koncessziós tényezők egy sokkal komolyabb állami vizsgálat elindítását vetítik előre.

christian-eriksen-osszeeses-ujraelesztes-kardiologia-sportpszichologia-2026

Dráma élő adásban: Itt a videó, amikor Christian Eriksen összeesett – kiderült az oka, kísért a 2021-es tragédia, azonnal kórházba szállították a dán klasszist

Pontosan 5 évvel a futballtörténelem egyik legdrámaibb pillanata után a sportvilág már nem csupán egy csodával határos túlélésként tekint a 2021-es Európa-bajnokságon történtekre. A pályán összeeső dán klasszis sokkoló esete egy teljesen új korszakot nyitott a prevenciós sportkardiológiában, a hordható okostechnológiák alkalmazásában és a sportpszichológiában egyaránt.

kammerer-zoltan-god-akkumulatorgyar-zajszennyezes-samsung-2026

Kiszivárgott a botrányos hangfelvétel, már a fideszes gödi polgármester szerint is van baj az akkugyárral: „Még a halottak is felébrednek”

Fordulat állt be a gödi akkumulátorgyár körül kialakult pattanásig feszült helyzetben, miután a kormánypárti támogatással megválasztott polgármester is hivatalosan elismerte a gigaberuházás okozta elviselhetetlen környezeti terhelést. A településvezető a legfelsőbb szintekhez fordult beavatkozásért, miközben a helyiek szerint az éjszakai zajszennyezés már a fizikai elviselhetőség határait súrolja a lakott területeken.

eltex-kft-salgotarjan-akkumulator-hulladek-salgo-patak-szennyezes

„Azt állították, üres a telep, de…” – Kiszivárgott képek buktatták le az Éltex Kft. salgótarjáni akkumulátortárolóját

Súlyos környezetvédelmi és hatósági ügy borzolja a kedélyeket Salgótarjánban, miután a nyilvánosságra került fényképek tanúsága szerint akkumulátor-hulladékot tárolnak az Éltex Kft. helyi telephelyén. Bkar a vállalat vezetése korábban határozottan tagadta, hogy hulladékkezelési tevékenységet végeznének a területen, a csomagolásokon jól látható feliratok ellentmondanak a hivatalos közleményeiknek.

idojaras-elorejelzes-ma-hidegfront-nagy-eso-zivatar-magyarország-junius

„Ekkor jön csak igazán a java…” – Meteorológusok figyelmeztetnek: brutális fordulatot vesz az időjárás! Mutatjuk, mikor mossa el az eső az országot

Megérkezett az ország fölé a jelentős csapadékot hozó hidegfront, amely hétfőn már országszerte záporokat és zivatarokat okozott. Bár a hét elején elsősorban elszórt viharokra kell számítani, a meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy a java még hátravan, és szerdán országosan is kiadós esőzések várhatók.