Arra, hogy már sokkal inkább egy körhinta figurájára emlékeztet, egy helyi lakos hívta fel a navarrai kulturális örökségvédelmi hivatal figyelmét még májusban.

A szakemberek megdöbbentek az eredetileg hispán-flamand gótikus stílusban készült műalkotás átalakulásán. Elvesztette sötét tónusú, finom árnyalatait, és helyette homogén, erős színeket kapott.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A szobor arca kifejezéstelenné vált [/perfectpullquote]

– állapította meg az Acre, “katasztrofálisnak” nevezve a beavatkozást, amely szerinte visszafordíthatatlan kárt okozott a navarrai kulturális örökség egyik ékkövének számító műalkotásban.

A szobrot a Karmacolor nevű estellai kézművesbolt és műhely újította fel a helyi plébános felkérésére. A folyamatról videót is tettek fel Facebook-oldalukra, amelyet azonban mára megszüntettek.

Xavi Escaned on X (formerly Twitter): „De nuevo en España se vuelve a destrozar una obra de arte. Esta imagen es de San Jorge y del siglo XVI de San Miguel de Estella (Navarra). Curioso que los jefes contraten a semejantes restauradores, a lo mejor se tendrían que restaurar los jefes que los contratan ¿No? pic.twitter.com/G9iyLidgPr / X”

De nuevo en España se vuelve a destrozar una obra de arte. Esta imagen es de San Jorge y del siglo XVI de San Miguel de Estella (Navarra). Curioso que los jefes contraten a semejantes restauradores, a lo mejor se tendrían que restaurar los jefes que los contratan ¿No? pic.twitter.com/G9iyLidgPr

A Szent Mihály-plébánia papja azt állítja, hogy ő mindössze a szobor tisztítását kérte.

A navarrai kormány közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a Szent György-szobor a navarrai kulturális örökségek listáján szerepel, ezért bármiféle beavatkozás engedélyköteles, amelyet azonban az illetékes hivatalnál senki nem kért.

Az elvégzett munka semmilyen módon nem tekinthető restaurálásnak, hiszen nélkülöz minden szakmai alapot, azt nem megfelelő képesítéssel rendelkező szakember végezte, ahogy kötelező lenne ilyen esetben.

Juank on X (formerly Twitter): „Los mejores memes sobre la penosa restauración del ‘San Jorge de Estella’ https://t.co/2E2QJXMbMe pic.twitter.com/izBICHRbAh / X”

Los mejores memes sobre la penosa restauración del ‘San Jorge de Estella’ https://t.co/2E2QJXMbMe pic.twitter.com/izBICHRbAh

A szobrot a kulturális örökségvédelmi hivatal munkatársai hamarosan elszállítják a plébániáról, hogy alapos vizsgálatnak vessék alá. A tervek szerint a Szent Mihály-plébánia állja a helyreállítási költségeket.

A plébánia addig is zárva tart, a szobrot pedig letakarták, mert a település vezetése nem szeretné, ha a rosszul sikerült restaurálási kísérletről válnának híressé, ahogy az történt az aragóniai Borja falu esetében.

Ott a templomi gyülekezet egyik tagja döntött úgy néhány éve, hogy maga restaurálja Elias García Martínez Ecce Homo című freskóját. A képzetlen és botcsinálta festő kezei alatt az eredeti, Jézus Krisztust ábrázoló kép szinte felismerhetetlenné vált.

A történet bejárta a világsajtót, ezzel hatalmas reklámot csinálva a városkának, a “moncsicsi”, illetve “bundás Jézus” gúnynévvel illetett falfestményt pedig azóta is rengeteg turista szeretné élőben megnézni.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

magyar peter alkotmanymodositas tisztito tuz polt peter eltavolitasa

„Azonnal menniük kell!” – Magyar Péter elindította a Tisztító Tűz hadműveletet, Polt Péter mellett még három alkotmánybírót távolít el

Polt Péter, a Tisza Párt és az Alkotmánybíróság átalakítása körüli parlamenti csatározások teljesen új szakaszba léptek a hétfői napon benyújtott módosító javaslatok nyomán. Az új kormányzati elképzelések egy rendkívül egyszerű, de annál hatékonyabb jogi lépéssel szabnának gátat a jelenlegi összetételben működő testület munkájának.

gulyas gergely kanadai-magyar-allampolgarsag-mutyi-utlevel

Titkos kanadai akták buktatták le a fideszes elit jövedelmező útlevélbizniszét, Gulyás Gergely embere milliókat kaszált a HVG szerint

A Külügyminisztérium belső átvilágítása során a diplomaták több olyan gyanús kanadai állampolgársági aktára bukkantak, amelyek a korábbi kormányzati ciklusokban születtek. Velkey György külügyi államtitkár nyilvánosan is bejelentette, hogy a vizsgálatok szerint az államérdekre hivatkozva komoly visszaélések történtek a honosítási eljárások során a tengerentúlon.

tisza-ketharmad-alaptorvenymódositas-magyar-peter-vizsgalobiztossag

„Egy politikai furkósbotként működő hivatal” – Csodafegyvert adna a kormány és a saját maga kezébe a Tisza-kétharmad

A Tisza-kormány, Melléthei-Barna Márton képviselő vezetésével, átfogó Alaptörvény-módosítást indított, melynek célja a miniszterelnöki mandátum nyolc évben történő limitálása, ami megakadályozná Orbán Viktor visszatérését, valamint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal felszámolása Magyar Péter ígéretének megfelelően.