Nem is gondolnánk, mennyire hiányozna a tépőzár, ha nem lenne mindennapjaink szerves része. Ez a praktikus anyag az élet számos területén segít minket a ruhaipartól elkezdve az űrkutatásig. Lássuk, hol mindenhol találkozhatunk vele!
Praktikus rögzítőanyag
A tépőzárról elsőként mindannyiunknak a ruházkodás jut eszünkbe. Tépőzáras gyerekcipő, kesztyű, kabát, táska és még sorolhatnánk. Ez a praktikus eszköz remekül helyettesíthet gombokat, cipőfűzőket, de akár kapcsokat és cipzárakat is.
Rendkívüli előnye a gyorsasága, hiszen míg egy gomb vagy egy kapocs sok időt vehet el, a tépőzárnak mindössze egy pillanat is elég.
Ezt a jó tulajdonságát azonban nem csak a ruhaipar kamatoztatja. Az egészségügyben dolgozóknál minden másodperc számíthat, ezért a különböző gyógyászati segédeszközök, maszkok is tépőzárral vannak ellátva. Emellett akár műszív rögzítésére is használhatják.
Az űrkutatásban kimondottan a tárgyak rögzítésén, illetve a ruházat megfelelő lezárásán van a hangsúly. Az Amerikai Egyesült Államok hadseregének különleges akcióihoz még egy hangtalan típusú tépőzárat is kifejlesztettek.
A hétköznapi életben is rendkívül sok hasznát vesszük ennek a praktikus eszköznek. Kábelek, műgyep vagy akár paróka rögzítéséhez is remekül szuperál. Nem is beszélve arról, hogy a hobbi varrás egyik legfontosabb kelléke. Lenyűgöző, hogy mennyi területen segít ez a kis ragadós anyag! Érdemes körülnézni a Csipke Csodái méteráru webáruház tépőzárjai között, mindenki talál az igényeinek megfelelő kivitelt.
Honnan ered a tépőzár?
A tépőzárat egy svájci mérnök, Georges de Mestralnak köszönhetjük. Egy vadászat után hazatérve észlelte, hogy ruházata és kutyájának bundája is tele van apró bogáncsokkal.
A bogáncsokat mikroszkóp alá téve vizsgálta, hogy rájöjjön, mi okozza az extrém tapadását. Ekkor jött rá, hogy a bogáncs végén található horgok rugalmassága miatt jöhet létre ilyen mértékű, tartós ragadósság.
A tépőzárat tehát a bogáncsok ihlették, amely több kísérlet után ért csak el valódi áttörést, a poliamid szálas anyagnak köszönhetően. Ez az anyag ugyanis egyaránt tartós és rugalmas, amelyet az infravörös sugárzásnak köszönhet.
A gépi gyártás és szabadalmaztatás után évekkel később, 1950 után hozta meg a várt sikert a köztudatban. A szabadalom lejárta után pedig szerte a világon elkezdték a tépőzár gyártását.
Különleges tépőzárak
A tépőzár tömeggyártásának következtében egyre különfélébb típusok kerülnek a piacra. Az úgynevezett gombafejes tépőzár azért különleges, mert a horgok helyett gomba alakzatú tüskék biztosítják a jó tapadást.
Az kényelem igazi kedvelői számára pedig már öntapadós tépőzárakat is fejlesztettek, amelyeket nem szükséges az anyaghoz varrni. Jelenleg is folyamatosan kísérleteznek újabb és újabb fejlesztésekkel, például fém tépőzárak és nano tépőzárak esetében.
A Csipke Csodái méteráru webáruházban számos hobbi varráshoz szükséges kelléket, tépőzárat, cipzárt, gombokat és természetesen csodás anyagokat is megtalálhatsz!