Többezer év távlatából is lehetséges meghatározni a barlangrajzok őskori alkotóinak nemét és korát. Ezt pedig nem máshogy, mint ujjlenyomatok által.

Kik lehettek az őskor Picassói?

Az ujjlenyomatokat nem csak a bűnözők elfogásához vagy a telefonunk kioldásához használhatjuk, hanem abban is segítenek, hogy az őskori művészetről minél többet megtudhassunk, írja a The Art Newspaper.

Oskori Ujjlenyomat Barlangrajzok
A Nyíl Egy Őskori Festőművész Ujjlenyomatát Jelöli / Fotó: Francisco Martínez-Sevilla

Az Antiquity szaklapban megjelent friss kutatás szerint ugyanis a dél-spanyolországi Los Machos barlang falfestményein két őskori alkotót sikerült a kutatóknak beazonosítaniuk az ujjlenyomatok vizsgálata alapján. Eszerint az egyik falfestő egy legalább 36 éves férfi, a másik pedig egy 10-16 év közötti fiatal lány lehetett.

Az elemzést a Granadai Egyetem, a Durham Egyetem és a Barcelonai Autonóm Egyetem kutatói végezték. Azt próbálták kideríteni, hogy kik készítették az i. e. 4500-2000 között keletkezett, kézzel festett barlangrajzokat, és mi jellemezte a közösségüket. A sematikus rajzokat vonalak, körök, egyéb mértani formák és emberalakok alkotják, és „valószínűleg a közösség mindennapi életét ábrázolják szimbolikus módon”.

Ősi tárnák óriás körét fedezték fel régészek a Stonehenge közelében

A mérések szerint a földalatti létesítmények az újkőkorból származnak, több mint 4500 éve vájták ki azokat – adta hírül hétfőn a . A St. Andrews, a Birminghami, a Warwicki, a Glasgow-i és a Walesi Egyetem régészei szerint a húsz vagy még annál is több tárna egyfajta határként szolgálhatott a Stonehenge-et összekötő szent területen.

Leonardo García Sanjuán, a Sevillai Egyetem professzora szerint az ujjlenyomatok elemzésével valóban meg lehet tudni, hogy milyen nemű és korú emberek készítették a barlangfestményeket. De csak akkor lehetne messzemenő következtetéseket levonni, ha ennél a tanulmánynál jóval több bizonyíték állna rendelkezésünkre. Így továbbra sem tudunk semmit arról, hogy gyerekek vagy felnőttek, nők vagy férfiak, meghatározott korcsoporthoz tartozó férfiak vagy nők készítették a barlangrajzokat az ősközösségekben.

Nem csak az ősférfiak kiváltsága

A régészeti leleteken és barlangrajzokon megtalálható ujjlenyomatok jellemzői eltérőek nem és kor szerint. A férfiak ujjlenyomatának vonalai szélesebbek, mint a nőké. A vonalak közötti távolság növekszik, ahogy idősödik az egyén, ebből lehet az illető korára következtetni.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Tudjuk, hogy bizonyos társadalmakban a barlangrajzokat készítők mellett a közösség más tagjai is jelen voltak. Ez azt jelenti, hogy nem biztos, hogy a vizsgált ujjlenyomat tulajdonosa festette az egész képet[/perfectpullquote]

– figyelmeztetett Margarita Díaz-Andreu a Barcelonai Egyetem régészprofesszora.

Korábban azt feltételezték, hogy a felső paleolitikum időszakából származó, azaz legalább 20 ezer évvel ezelőtti barlangrajzokat főleg férfiak készítették, mert gyakran állatokat, vadászjeleneteket ábrázoltak. A mostani vizsgálatok viszont arra utalnak, hogy férfiak, nők és gyerekek is résztvettek az alkotásban. Egy spanyol és francia barlangrajzokat elemző tanulmány szerint a falfestmények 75%-át nők készítették.

Primal: az utolsó utáni némafilmben egy ősember dinoszauruszon lovagol – Kritika

Genndy Tartakovsky felel több, olyan mára klasszikussá vált, Cartoon Netwok-ön futó rajzfilmért, mint a Dexter laboratóriuma, a Pindúr pandúrok vagy a Szamuráj Jack. Új, felnőtteknek szánt sorozata, a Primal nevéhez híven az őskorba kalauzol. Egy ősember elveszti családját, és társra lel egy dinoszauruszban. Együtt küzdenek tovább. Tartakovsky mestere az animációnak.

„Az alkotók kilétének további vizsgálata további bonyolult társadalmi dimenziókat tárhat fel a többi őskori ábrázolás helyszínén is” – írta a tanulmányban a kutatócsoport.

Az egyik fontosabb őskori művészeti lelet a nebrai korong és Stonehenge mellett az Észak-Spanyolországban található altamirai barlangrajzok. Az őskori sziklarajzokat a tömegturizmus is veszélyezteti – az egyik leghíresebb barlangban, Lascaux-ban található rajzok állaga alig néhány évvel azután, hogy láthatóvá tették a közönség számára, szemmel láthatóan romlott. Tavaly Bolíviában az amazonasi erdőtűz pusztított néhány értékes őskori festményt.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.