Miközben a Művészetek Palotája felé zötykölődtem, több kérdés is járt a fejemben az Ivan and the Parazol új projektje kapcsán, ami a legendássá vált Syrius leghíresebb lemezét, a The Devil’s Masquerade-t (Az ördög álarcosbálja) kívánta feldolgozni. Egyrészt azon tűnődtem, illik-e majd ez a zenei irány egy olyan bandához, akik tulajdonképpen saját bevallásuk szerint is az Illés-Omega szellemi/zenei örököseinek címére pályáznak?

A Syrius még akkor is egy elég más világ, ha annak idején még Szörényiék is zenéltek együtt a zenekar tagjaival más projektekben. Másrészről pedig részemről nem vagyok híve a nosztalgiázó múltidézésnek, azt pedig, hogy mit jelenthet – ha jelent bármit is – ez a lemez a mai hallgatóknak, csak találgatni tudtam.

Gkot5730

Az Ördög álarcosbáljának kultikus státuszát én amellett, hogy egyébként egy jó lemeznek tartom, részemről vitathatónak gondolom, bár tény, hogy a Syrius egyike volt azon kevés itthoni zenekarnak, akik világszinten is aktuális dologgal tudtak jelentkezni anno. Igaz, én például a jóval kevésbé legendás Kexet, a Syrius-tagokat is tartalmazó Rákfogót vagy éppen a Minit jobb és kiforrottabb zenének tartom – nem is beszélve a külföldi jazz-rock zenékkel való összehasonlításról. Egy azonban biztos: izgalmas ötletnek tartottam a Parazol részéről ezt a koncertet, és érdekelt, mit tudnak kihozni ebből.

A nagyjából telt ház, és teljesen vegyes korosztályú közönség előtt zajló koncert egy korhangulatot megidéző rádióbejátszással kezdődött, amihez hasonló, a nosztalgiára építő etűdök még többször is előfordultak. Az első szám a Fáradt a Nap című Syrius-dal volt, amivel az említett együttes még a ’69-es táncdalfesztiválon lépett fel. Ezt követte a Ha megnyitod a szíved, amit már sokszor hallhattunk a Parazoltól, igaz, ezúttal vendégzenész szaxofonosokkal kiegészülve. Az erre jövő Szép lányok ne sírjatok, illetve a Hamlet, a sólyom már egyértelműen bizonyították, hogy Ivánék nem csak a nosztalgiát, de Syriust is eléggé érzik – a számok nem csak meg voltak tanulva és visszamondva, hanem el is voltak játszva, mégpedig azzal a szokásos, már-már zavaró magabiztossággal, amit egyébként is megszokhattunk a zenekartól.

Gkot5626

Az ezután következő érdekes progresszív/jazz rockos történet fuvolával, gitár és ének nélkül, Hammond-orgonával kiegészülve, számomra egyike volt az este legjobb pillanatainak, ami után elkezdtek érkezni a dalok az Ördög álarcosbáljáról is. A hétszámos lemez dalai közül egyértelműen az I’ve Been This Down Before… állt a legjobban a Parazolnak. Sőt, nekem az eredetinél is jobban tetszett.

A koncert másik kiemelendő, üdítő pillanata volt, amikor a King Crimson 21st century schizoid manjét dolgozták fel, ahogy azt a Syrius is tette anno – kicsit bánkódhattunk is a koncert ülős jellege miatt.  Látszott, hogy az Ivan and the Parazol nem görcsöltek rá túlságosan a fellépésre, ugyanakkor külön ki kell, hogy emeljem a rendre óriási szólókat repesztő vendégzenészeket, akik szaxofonon, fuvolán és Hammond-orgonán kísérték a zenekart szinte minden számban, és adtak óriási pluszt a hangzáshoz.

Gkot5669

Az est végén elhangzott a Vampire és az I’m a man is, én pedig a közönség lelkesedését látva utópisztikus módon már King Crimsont, Jethro Tullt meg Camelt hallgató tinilány tömegeket vizionáltam a jövőbe. Kicsit komolyabban: ha valamire hasznos volt ez a koncert a kellemesen eltöltött másfél órán túl, az egyrészt az, hogy sok fiatal hallhatott valami tényleg érdekes és nem mellékesen hazai zenét, amit én ugyan a magam részéről a Parazollal ellentétben így, 2016-ban már nem neveznék progresszívnek, de nem is ez a lényeg. Másrészt pedig Ivánék tettek egy bátor és szimpatikus próbálkozást egy új zenei világ felé, méghozzá sikeresen. A magam részéről remélem, hogy ezen az úton elindulva a következő Parazol-lemezre már sokkal több progresszív rockot várhatunk!

Budapest, Müpa, Ivan and the Parazol-koncert, 2016. 12. 13. 20 óra.

Fotók: Kotschy Gábor/Müpa

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.