A használt autó vásárlása sohasem egyszerű. Azonkívül, hogy számtalan választási lehetőség közül kell megtalálnod azt a márkát és típust, ami neked tetszik, számolnod kell a rengeteg buktatóval is, amik sok esetben csak a vásárlás után hosszabb-rövidebb idővel derülhetnek ki.
A következő cikkben felsorolunk neked néhány szempontot, amikre érdemes odafigyelni, ha használt autót szeretnél vásárolni. Reméljük, segíteni tudunk, hogy minél kevesebb bosszankodással járjon a folyamat, és hogy a későbbiekben minél több örömödet leld az autódban.
Jótállási idő és annak feltételei
Ahogy a tartós fogyasztási cikkeknél megszokott, az autókra is van jótállás (vagy ahogy köznapi szóhasználatban hívjuk: garancia). Ebben az esetben az igen magas árakból kifolyólag ez minimum 3 évet jelent, de annak érdekében, hogy a termék minél megbízhatóbbnak tűnjön, a legtöbb gyártó ezt a garanciát kiterjeszti, így sok esetben a garancia akár 5-7 évig is tarthat. Ez a kiterjesztett garancia azonban már nem biztos, hogy azonos feltételekkel rendelkezik, mint ami alapesetben meghatározott, így a csalódások és meglepetések elkerülése céljából érdemes ezeknek a különbségeknek a lehető legalaposabban utánanézni.
Új autót tervezel vásárolni, és szeretnéd a biztosítás kérdését is minél hamarabb elintézettnek tekinteni? Élvezd ki az internet nyújtotta lehetőségeket, és kösd meg a kötelező biztosításodat online, hogy minden rendben legyen már a hazaút során is!
Foglaló vagy előleg?
Sokan hajlamosak összekeverni ezt a kettőt, pedig valójában teljesen más jogi következménnyel járnak az adásvétel visszamondása esetén. A foglaló valójában annak a kárpótlásáról gondoskodik, aki nem felelős a meghiúsulásért. Amennyiben a vevő áll el a vásárlástól, akkor a foglalót nem kérheti vissza, ellenben ha az eladó lép vissza az eladási szándékától, akkor a foglaló kétszeresét köteles megadni a vevőnek.
Az előlegnél viszont nem számít, hogy melyik fél gondolja meg magát, a letett összeg minden esetben visszajár a vevő számára. Akármelyik forma mellett is döntesz, arról sose feledkezz meg, hogy a pénzmozgásról átvételi elismervény készüljön. Ennek hiányában ugyanis nem tudod bizonyítani, hogy ténylegesen kifizetted az adott összeget, és egy visszalépés esetén is sokkal kisebb esélyed van arra, hogy érvényesíthesd a jogaidat.
Jogi viták rendezése
Amennyiben vitás helyzet alakul ki, érdemes mihamarabb kikérni szakember segítségét, hogy tisztban lehess azzal, hogy a jog melletted áll-e, és ha igen, akkor milyen lépéseket tudsz tenni az ügyed érdekében. Egyes biztosítási csomagok már rendelkeznek olyan kiegészítéssel is, ami ingyenes telefonos jogi segítséget nyújt neked, hogy tudatosan vághass bele az ilyen kellemetlen szituációk rendezésébe.