A szemfenéki meszesedés, ami más néven a makuladegeneráció, jellemzően időskori probléma és akár látásvesztéshez is vezethet. A megfelelő diagnózis és kezelés azonban létszükséglet, ezért az Optimum Szemészetnél foglaljon időpontot komplex szemvizsgálatra.
Ez az éleslátás helyét támadó betegség komoly veszélyekkel járhat, aminek két fajtáját különböztethetjük meg: van a száraz és a nedves makuladegeneráció. Mindkettő ellen akkor tehetünk, ha időben történik a diagnózis. A felismerés viszont elengedhetetlen a megfelelő lépés megtétele érdekében.
Tünetek, amik száraz makuladegenerációra utalnak
Amikor az időskorban kialakuló makuladegenerációról van szó, azok nagy eséllyel a száraz fajtái a betegségnek. Az egyik korai tünet a makula színének megváltozása, ami sárgás színű lerakódásként és az azt kísérő festékfoltként (más néven drusen) jelenik meg.
Nagyon jellemző tünet az is, ha az olvasáskészség folyamatosan romlik, ami akár évtizedekig tartó folyamat is lehet. Nagyon kevesen tudják, hogy 50 év felett a festékfoltok bizonyos mértékig szinte mindenkinél előfordulnak.
Ettől függetlenül erre mindenképpen érdemes odafigyelni, mert ritkább esetekben ez az enyhének tűnő száraz típus átléphet a sokkal súlyosabb nedves változatba. Ez pedig azért veszélyes, mert nagyon gyors látásromlást eredményezhet.
Mit jelent a nedves makuladegeneráció?
Az ok: az ideghártya síkja alatt, az éleslátás helyén kialakult kóros érképződés. Egy idő után a látóhártya rétegei közé szivároghat ez a folyadék és a vér is, ami fokozatos ütemben a fényérzékeny sejtek elpusztulásához vezethet.
Az első megjelenő tünet azonban a látás torzulása, ami azt eredményezi, hogy az egyenes vonal görbének látszik. A nedves makuladegeneráció nagyon gyors tempóban okoz nagyfokú látásromlást.
A legsúlyosabb esetben pedig a kialakult vérzés és az ödéma okozhatják azt is, hogy az érintett terület elhegesedik. Ez okozza később a központi látás elvesztését, ami súlyos esetben vakságot eredményez.
Mit tehetünk megelőzésképpen?
A legfontosabb feladatunk a prevenciós gondolkodásmód, ami arra ösztönöz, hogy legalább évente el kell menni látásvizsgálatra. Ezzel az egyetlen lépéssel rengeteget tehetünk szemünk épségéért és egészségéért. Az időben felismert probléma még nagy eséllyel kezelhető.
A makuladegeneráció kezdeti stádiumban nem okoz különösebb panaszt, ezért pont ebben rejlik a legnagyobb veszélye is. A rendszeres vizsgálattal viszont még azelőtt diagnosztizálható a betegség, mielőtt a tünetek megjelennének. Ebben az esetben ugyanis nagy valószínűséggel már késő és a látásromlás sajnos elkerülhetetlen.
Az éves szűrővizsgálat minden szempontból létfontosságú ahhoz, hogy a látásunk idős korban is megmaradhasson.