Sőt mi több, ez a fogpótlási módszer egyfajta fiatalító kezelésként is szolgálhat, hiszen visszaadja a rágás funkcióját, növeli az esztétikát, mindemellett pedig jelentős foghiány után még az arc szerkezetét is visszaállítja eredeti állapotába.
A téma kapcsán több kutatás is készült a múltban, az alábbiakban azonban az implantáció és a lézeres beavatkozások tekintetében egyaránt úttörőnek számító NaturaDent fogászata foglalta össze az időskori fogimplantációhoz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.
Amennyiben Ön is szeretne 65 éves kor felett tartós implantátumot: implantátum Budapesten.
Kutatások igazolják, hogy a fogimplantátum időseknek is jó döntés
Az időskori fogászati kezelések sokak számára kimerülnek a műfogsor esetleges problémáinak orvoslásában, miközben sokan bele sem gondolnak abba, hogy a megfelelő beavatkozásokkal visszakaphatják a valódi rágás élményét.
A titánium implantátumok időskori alkalmazásáról már kutatások is készültek, így az NCBI kapcsolódó tanulmányából például kiderül, hogy a 65 év feletti páciensek számára beültetett implantátumok ugyanolyan tartósak lehetnek, mint a fiatalkorban alkalmazott fogpótlások.
A kutatók több száz, átlagosan 65 éves páciens adatait vizsgálták meg, és azt találták, hogy a fogimplantátum időseknek sem kockázatosabb, mint a fiatal pácienseknek, bár a dohányzás és a fogágybetegség esetükben valamivel rosszabb hatást gyakorolt az implantáció élettartamára.
A fogbeültetés kockázatai tehát nem növekednek az időskorral, az implantátumok ugyanolyan sikeresen alkalmazhatók akár 65 éves kor felett is, ha ehhez adottak a feltételek – mind a szájüreg-, mind a páciens általános egészségi állapotát tekintve.
Milyen fogimplantátumot kaphatnak az idősebb páciensek?
A fogászati implantátumok valójában olyan tartós megoldások, amelyek segítenek a hiányzó foggyökerek pótlásában, miközben nemcsak egy-egy műfog, hanem akár komplett műfogsorok rögzítését is lehetővé teszik.
A titánium implantátumok alkalmazása teljesen biztonságos 65 éves kor felett is, azonban tudni kell, hogy önmagukban csak a foggyökeret pótolják. Teljes értékű fogként kizárólag koronával, híddal vagy protézissel kiegészítve funkcionálhatnak.
Tapasztalataink szerint az idősebbek általában komplexebb problémákkal fordulnak fogászatunkra, ami azt jelenti, hogy kezelésük is mindig sokkal nagyobb odafigyelést igényel a részünkről, legyen szó akár nagyobb foghiányról, akár a csontállomány jelentősebb mértékű sorvadásáról.
A modern fogászati módszerek szerencsére lehetővé teszik, hogy az idősek fogai helyreállíthatók, illetve pótolhatók legyenek, de ehhez nem árt ismerni a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Fogimplantátum időseknek koronával
Az idősek fogászati implantációja kapcsán azt tekinthetjük a legszerencsésebb esetnek, ha csak egyetlen fog pótlására van szükség. Ilyenkor a korona a legjobb megoldás, ami direkt módon rögzül egy masszív implantátumhoz.
A ritkább beavatkozások közé sorolható, ugyanis csak nagyon kevés ember tudja megőrizni fogai eredeti állapotát, de azért így is sokan vannak, akik 50-60 éves korukban is egészséges saját fogakkal rendelkeznek.
Amennyiben egyetlen fog pótlására van szükség, csak egy implantátum kerül beültetésre, amit sok esetben csontpótlás előz meg, hiszen a tartós foghiány annyira elvékonyíthatja az állkapocs érintett részét, hogy az csak extra csontanyag beültetésével orvosolható.
A fogkoronával lezárt implantáció egy rendkívül stabil, esztétikailag és funkcionálisan egyaránt kimagasló tulajdonságokkal rendelkező fogpótlási módszer, amely idős korban egyaránt kiemelkedő stabilitású pótlást tesz lehetővé.
Fogimplantátum időseknek híddal
Sokkal általánosabb, hogy idősebb korban egyszerre több egymás mellett elhelyezkedő fog hiányzik. Ilyenkor nem kell külön-külön titánium implantátumokat beültetni minden egyes foghoz, híddal akár 2-3 fog, körhíddal pedig akár a teljes állkapocs foghiánya pótolható.
Az implantáció ebben az esetben is pontosan úgy zajlik, mint a hagyományos koronánál, azonban egy körhídnál például egyszerre akár négy implantátumot is be kell ültetni ahhoz, hogy a fogpótlás kellően stabil legyen.
Az egyik legfontosabb előny ugyanis a fogimplantátum időskori alkalmazása kapcsán az, hogy a műfogak ne csak látványosak legyenek, de vissza tudják adni a rágás funkcióját, amihez elengedhetetlen a masszív alap a hidak számára.
Mint azt már a koronánál is kiemeltük, idősebb korban gyakrabban van szükség csontpótló beavatkozásokra az implantáció előtt, emiatt pedig a gyógyulási idő gyakran akár 3-6 hónapig is elhúzódhat, de ilyenkor sem maradnak a páciensek ideiglenes pótlások nélkül.
Fogimplantátum időseknek fix fogsorral
Nagyon gyakori, hogy időskorban teljes foghiány pótlására van szükség. Ilyenkor a legtöbben azonnal a műfogsorok kellemetlenségeire gondolnak, holott a titánium implantátumok korában már egy protézis is lehet ugyanolyan stabil, mint egy implantátumon lévőszóló korona.
A fix fogsor ugyanis ilyen esetekben azt jelenti, hogy az egyébként kivehető protézist az állkapocs csontjába beültetett implantátumokkal lehet rögzíteni, így az esztétika mellett magabiztos stabilitást is garantálnak.
Az eredmény össze sem hasonlítható a hagyományos protézisek instabilitásával, hiszen általában 4-6 normál vagy mini-implantátum kerül beültetésre állkapcsonként ahhoz, hogy megfelelően meg tudja tartani a helyén a fogsort, amely lehet kivehető, de teljesen fix is
Amennyiben teljes foghiányról van szó, ez az egyik legjobb fogpótlás időseknek, amely tökéletesen ötvözi az implantáció tartósságát a műfogsorok hatékonyságával és esztétikai értékével, kiiktatva a képletből az egyik legnagyobb problémát: az instabilitást.
Fogimplantátum időseknek: lássuk a leggyakoribb kérdéseket!
Mik a fogimplantátum előnyei időseknek?
Az időskori fogbeültetés számos előnyös tulajdonsággal kecsegtet a páciensek számára. A legfontosabb kétségtelenül az, hogy nagyobb foghiány esetén az implantátumok képesek visszaadni a rágásfunkciókat, ami újra élvezetessé, tartalmassá teheti az étkezéseket.
Legyen szó akár egyetlen fog beültetéséről, akár teljes foghiány kezeléséről, a fogimplantátum időseknek minden esetben hatékonyan kialakítható, és segít a funkcionalitás mellett növelni az esztétikát is.
Az egészséges fog látványa minden esetben fiatalító hatást vált ki, de amennyiben valakinél teljes foghiányt pótolnak implantációval, az arc szerkezete és vonalai egyaránt visszaállnak az eredeti állapotukba, lényegesen fiatalosabb hatást keltenek.
A fontosabb előnyök közül kiemelendő még a stabilitás is, ami különösen az implantált műfogsorok rögzítésekor kap lényeges szerepet, hiszen ezáltal a protézisek is a teljes értékű fogak hatását kínálják.
Kockázatos a fogimplantátum beültetése idősek számára?
Amennyiben a fogíny és a szájüreg teljesen ép, ezen felül pedig a páciens is jó egészségi állapotnak örvend, immunrendszere erős, akkor a fogbeültetés kockázatai időskorban semmivel sem nagyobbak, mint a fiatalok között.
Az implantológia mára nemcsak teljesen kiforrott tudományos háttérrel rendelkeznek, de a gyakorlatban is volt idejük bizonyítani az évtizedek során, és rengeteg esettanulmány világított rá biztonságos, illetve hatékony tulajdonságaikra.
Tény, hogy időskorban sokkal gyakrabban van szükség csontpótlásra – főleg tartós foghiány esetén –, és kizáró tényezőt jelenthet például a kezeletlen cukorbetegség, a vérképzőszervi megbetegedés, valamint a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás is.
Amennyiben azonban a páciens egészségi állapota megengedi, ez a fajta fogpótlás időseknek is hatékonyan, nem mellesleg pedig biztonságosan alkalmazható.
Mennyi idő alatt gyógyul meg a fogimplantátum?
Az idős szervezet regenerációs képességei általában lassabbak, ezért a fogimplantátum gyógyulása kapcsán ez különösen nagy odafigyelést igényel, hiszen az egyes munkafolyamatok között több várakozási időre lehet szükség.
Nyilván a páciens állapota és immunrendszere alapvetően meghatározza a gyógyulás időtartamát, de a beültetett implantátumok nagy általánosságban 3-6 hónapon belül teljes egészében begyógyulnak és terhelhetővé válnak.
A folyamat időtartamát egyedül a csontpótlás növelheti meg, hiszen ennek gyógyulási ideje szintén további 3-6 hónap.
Mennyibe kerül a fogimplantátum időseknek?
Azért, mert a fogimplantátum időseknek kerül beültetésre, még nem esnek más elszámolás alá, bár kiemelendő, hogy esetükben gyakrabban keletkezhetnek extra költségek például a csontpótlásból kifolyólag.
Az implantátum költségek időseknek mindig több tényezőből állnak össze, és alapvetően befolyásolja a végösszeget, hogy hány fogat és milyen módon kell pótolni. Egy darab fog koronás pótlása például lényegesen kedvezőbb árkategóriába esik, mint az implantátumokkal rögzíthető fix fogsor.
Milyen gondozást igényelnek időskorban a fogimplantátumok?
A legfontosabb időskori fogápolási tanácsok egyike az implantátum beültetését követően, hogy az így szerzett fogpótlást ugyanúgy kell kezelni, mint az élő fogakat.
Az implantátumok megfelelő gondozása ugyanis nagyon fontos ahhoz, hogy valóban hosszú távon is kiszolgálják a pácienst.
A rendszeres fogmosás és a fogközök tisztítása fogköztisztító kefével és fogselyemmel ugyanis nemcsak az alapvető szájhigiénia részét képezik, de mindemellett a fogíny egészségéhez egyaránt hozzájárulnak.
Nagyon lényeges, mert az implantátumok nem megfelelő ápolása időskorban is súlyos szövődményeket, tartós fogínygyulladást, fogágybetegséget idézhet elő, ami hosszabb távon a beültetett implantátum kimozdulását eredményezheti.