Néha vannak olyan káros szokások, amelyeket azonnal ki kell dobnunk a rendszerünkből. És minél gyorsabban térünk át a jobb gyakorlatokra, annál jobb lesz az életminőségünk.
A Bright Side 5 olyan szokást szedett össze, amelyek tudtukon kívül károsak lehetnek az egészségünkre, és megosztunk néhány tippet, hogyan tegyünk ellenük.
Ébresztőóra használata
Az ébresztőórák rázkódása hirtelen felébreszt, ami káros lehet a szívre. A vérnyomás és stresszszint emelkedését okozhatja az adrenalinlökés miatt. Az ilyen hirtelen felkelés alvási tehetetlenséghez is vezethet, vagy olyan állapothoz, amikor könnyednek érzed magadat, és csökkent szellemi és fizikai teljesítőképességet tapasztalsz. Hogyan ébredjünk fel óráink és telefonjaink hangos csörgése nélkül?
A szakértők azt javasolják, hogy alakítsunk ki következetes alvási rutint úgy, hogy megpróbálunkk minden nap ugyanabban az időben elaludni és felkelni, ébresztő nélkül. Azt is gyakorolhatod, hogy fokozatosan felébredj a természetes fényre. Ha kinyitod a redőnyöket és a függönyöket, vagy olyan helyre helyezed az ágyat, ahol a napfény közvetlenül ér, az is segíthet. Ha napkelte előtt kell felébredned, vásárolhatsz nyugtatóbb hangjelzésű ébresztőórákat (például síp és szélcsengő), vagy fényalapú ébresztőórákat, amelyek utánozzák a nap fényességét.
Az ébresztőóra kiiktatása a megjelenésednek is jót tehet. Egy nő ezt úgy próbálta próbára tenni, hogy egy hétig magától ébredt. Kísérlete után azt mondta, hogy az arca észrevehetően frissebbnek tűnt, és a szeme alól eltűntek a sötét karikák. Állítólag még a kondíciója és a túrázáshoz való állóképessége is javult.
A ház túlságosan tisztán tartása
Az abszolút tisztaság bizonyos környezetben, például kórházakban elengedhetetlen. De a házban a teljesen steril környezet valóban kiválthat bizonyos betegségeket. A tanulmányok alátámasztották a „higiéniai hipotézist”, amely szerint azok a gyerekek, akik vidéken nőttek fel, és baktériumoknak, pollennek és állati szőrnek voltak kitéve, erősebb immunrendszerrel rendelkeznek. Eközben azoknál, akiket nagyon tiszta környezetben neveltek fel, nagyobb valószínűséggel alakult ki szénanátha, asztma és allergia.
Egyes mikrobák a szervezet számára is jót tesznek, mert segítik fiziológiánkat, anyagcserénket és agyműködésünket. De ez nem jelenti azt, hogy abba kell hagynod a takarítást, és mocsokban kell élned. Amit tehetsz, az az, hogy kezeled, hogyan sterilizálod vagy rakod rendbe a dolgokat. Például a gyerekek normál szappannal moshatnak kezet antibakteriális szappan helyett. Vagy ha egy játék a nem túl koszos padlóra esik, egy egyszerű tisztítás is megteszi, és nem kell mindent túlfertőtleníteni.
A kutikula levágása és a köröm eszközként való használata
A legtöbb manikűr és pedikűr a kutikula vagy az ujjak és lábujjak szélein lévő tiszta bőrréteg levágásával jár. Levágásuk vonzóbbá teheti a körmöket, ugyanakkor eltávolítja a test egyik természetes védelmét. A kutikulák segítenek megóvni az új körmöket a baktériumoktól, és az ezzel a területtel való szennyeződés bőrkárosodást, kiszáradást vagy fertőzéseket okozhat.
Egy másik körömszokás, amelyet fokozatosan el kell hagyni, hogy a körmödet eszközként használod – konzervdobozok vagy üvegek kinyitásához, matricák lehúzásához vagy kulcstartók kinyitásához. Ezek a tevékenységek könnyen letörhetik a körmöket, ezért az egyik szakértő azt javasolja, használj helyette megfelelő eszközöket, például ollót vagy más eszközöket.
A leégés lehúzása
Csábító lehet, hogy felgyorsítjuk a hámlás folyamatát, ha eltávolítjuk a bőrt, de jobb, ha ellenállunk ennek a késztetésnek. A hámlás a gyógyulási folyamat része, és ez annak a jele, hogy a szervezet megpróbál megszabadulni a sérült sejtektől. Amíg ez megtörténik, a bőr sérülékeny, ezért jobb, ha hagyod, hogy ez a bőrréteg magától leváljon.
A legjobb eljárás ezen a ponton az, ha hidratálod a területet (az égett bőr megnyugtatása érdekében), és több vizet iszol (a kiszáradás elkerülése érdekében). Védőruházatot is viselhetsz, amikor kimész a szabadba, hogy elkerüld a további UV-károsodást. A jövőbeli égési sérülések elkerülése érdekében bölcs dolog lenne 2 óránként felvinni fényvédőt, ha erős napfénynek vagy kitéve.
Túl gyors evés
Ebben a rohanó világban hajlamosak vagyunk mindent elsietni – beleértve az étkezéseinket is. De ez káros gyakorlat lehet, ami súlygyarapodáshoz vezethet. Egy tanulmány szerint azoknak a gyerekeknek a 60 százaléka, akik gyorsan étkeztek, túl is ettek. Eközben egy másik kutatócsoport azt találta, hogy a gyorsan evőknél kockázati tényezők alakultak ki a deréktáji elhízás, a magas vérnyomás, valamint a magas vércukorszint és a rossz zsírok tekintetében.
A gyors evők nagyobb falatokat is fogyasztanak és kevesebbet rágnak, ami rossz emésztéshez vezethet. A lassú étkezés viszont segíthet abban, hogy elégedettebb legyél az étkezéssel, és lehetővé teszi az étel alaposabb rágását. Egy régi tanulmány azt is megjegyezte, hogy az étkezési sebesség szabályozása a súlyszabályozás és az elhízás megelőzésének eszköze lehet.
Kapcsolódó cikk
Mindennapi szokások, amik valóban rosszat tesznek nekünk
Sokszor fel sem merül bennünk, hogy károsak lehetnek.