2025 januárjától alapvetően megváltozik a háztartásokban és vállalkozásoknál alkalmazott mérőórák leolvasási rendszere Magyarországon.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és az Energiaügyi Minisztérium bejelentette, hogy az országos átállás keretében megszűnik a fogyasztók által végzett manuális óraállás-diktálás és a személyes leolvasás, helyette egy új, digitális megoldás kerül bevezetésre.
A digitális mérőórák fokozatosan felváltják a hagyományos mechanikus mérőórákat. Az új rendszer egyik legfontosabb eleme az okosmérők telepítése, amelyek azonnali adatátvitellel rögzítik és továbbítják a fogyasztási adatokat az elosztóhálózati cégek számára. Ezáltal megszűnik az ügyfelek havi vagy negyedéves diktálási kötelezettsége.

Kapcsolódó cikk

A változás fokozatosan érinti az ország teljes területét, először a nagyobb városokban, majd fokozatosan a kisebb településeken is bevezetésre kerül. A szolgáltatók célja, hogy 2030-ig a legtöbb háztartás már digitális mérővel rendelkezzen, és a kézi adatközlés teljesen megszűnjön.
Az új digitális rendszer bevezetése több szempontból is előnyös mind a fogyasztók, mind a szolgáltatók számára:
  • Pontosság és átláthatóság: A mért adatok automatikusan, emberi beavatkozás nélkül kerülnek továbbításra, így minimálisra csökken a téves adatrögzítés esélye.
  • Kényelmes fogyasztáskövetés: A fogyasztók számára elérhető online platformok lehetővé teszik a napi vagy akár óránkénti fogyasztási adatok ellenőrzését, így könnyebben optimalizálható az energiahasználat.
  • Jobb költséggazdálkodás: Az okosmérők bevezetése elősegítheti a dinamikus árazási rendszerek bevezetését, amely révén a csúcsidőn kívüli energiafelhasználás olcsóbbá válhat.
  • Környezeti fenntarthatóság: A hálózat terhelésének egyenletesebb elosztása segíthet csökkenteni az energiafelhasználás csúcsidőszaki megugrását, ezáltal fenntarthatóbbá téve az energiaellátást.

Kapcsolódó cikk

A bevezetés alatt álló okosmérők képesek arra, hogy időszakos fogyasztási adatokat automatikusan továbbítsanak a szolgáltatók rendszerébe. A digitális kommunikáció révén a fogyasztóknak nem kell többé a mérőórát leolvasniuk vagy adataikat manuálisan diktálniuk. A rendszer azonnali visszajelzést nyújt a fogyasztási szokásokról, és lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók optimalizálják energiafelhasználásukat.
Az országos átállási program több szakaszban valósul meg:
  • 2025-2027 – Az új mérőórák telepítésének első fázisa, amely a nagyobb városokat és az ipari fogyasztókat érinti.
  • 2028-2030 – Az országos hálózat modernizálása, amely a vidéki területeket és a kisebb háztartásokat is bevonja az új rendszerbe.
  • 2030 után – A teljes digitalizáció célja, hogy a hagyományos kézi mérőórák kivonásra kerüljenek.

Hogyan érinti a lakosságot?

Az érintett fogyasztók számára a legfontosabb változás az, hogy nem kell többé manuálisan megadniuk a havi mérőállást. Ehelyett az okosmérők folyamatosan és automatikusan kommunikálnak a szolgáltatóval, amely alapján pontos és valós idejű elszámolás készül. Az új rendszer bevezetése nem jár extra költségekkel a fogyasztók számára, mivel az okosmérők telepítésének költségeit az energiaipari szereplők fedezik.
A MEKH három zónaidőt határozott meg a digitális mérőórák által mért fogyasztásra:
  • Nappali időszak (6:00–17:00) – Az áramdíj ezen időszakban megegyezik a jelenlegi tarifákkal.
  • Csúcsidőszak (17:00–22:00) – A csúcsidei energiafelhasználás hosszú távon árazás szempontjából változhat.
  • Völgyidőszak (22:00–6:00) – Az energiatakarékosabb felhasználás érdekében a szolgáltatók kedvezményeket nyújthatnak az éjszakai áramfelhasználásra.

Az átállás kezdeti szakaszában azok a fogyasztók, akiknél még nem történt meg az okosmérő beszerelése, a korábbi rendszer szerint diktálhatják a fogyasztási adatokat. Azonban a következő években fokozatosan minden háztartás és vállalkozás okosmérőt kap, így az új rendszer teljesen kiváltja a manuális diktálást.

Az energiahatékonyság és a fogyasztók kényelme érdekében az okosmérők bevezetése jelentős előrelépést jelent a magyarországi energiaszolgáltatásban.

A rendszer pontosabb, átláthatóbb és egyszerűbb energiafelhasználási lehetőségeket kínál a háztartások és vállalkozások számára. Az átállás fokozatosan történik, és célja a fenntarthatóbb és megbízhatóbb energiaszolgáltatás biztosítása az egész országban.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

katasztrofavedelem-budapesti-vihar-viharok-tuzoltok-2026

„Három autóra zuhant!” – Elképesztő videón a fővárosban pusztító vasárnapi ítéletidő

A Katasztrófavédelem, a budapesti vihar és a tűzoltók azonnali beavatkozása áll a hétvégi eseményekről szóló hivatalos jelentések középpontjában. A vasárnap délután Budapestet elérő viharos időjárás jelentős károkat okozott a főváros több pontján, ezért az egységeknek igen rövid idő alatt rendkívül sok helyszínre kellett kivonulniuk a riasztások nyomán. A hirtelen lecsapó zivatar miatt a segélyhívó központok folyamatosan fogadták a lakossági bejelentéseket.

idojárás-előrejelzés-ma-2026-felhőszakadás-eső

„Vége a nyugalomnak!” – Országos riadót rendeltek el az érkező égi háború miatt – Időjárás-előrejelzés ma

A vihar, a HungaroMet előrejelzése és a felhőszakadás tartja lázban az országot a hét utolsó napján. Vasárnap délutántól ugyanis több hullámban érkező, helyenként heves zivatarok csapnak le a hazai tájakra, miközben a hőség napközben még a 31 és 37 fok közötti tartományban tetőzik. A megérkező csapadék minden megyében elsőfokú riasztást vont maga után.

e-roller-ittas-vezetes-1-8-millio-buntetes-jogsi-bevonas-2026

„1,8 milliós büntetés egyetlen esésért a rendőr előtt!” – Brutális árat fizetett az ittas e-rolleres

Sok gyanútlan e-rollerest éri hatalmas meglepetésként, amikor kiderül, hogy egy ittas rajtakapás esetén a rendőrség egyáltalán nem egy ártalmatlan biciklistaként, hanem egy felelőtlen autóvezetőként kezeli őket az eljárás során. Egy friss és megdöbbentő eset tökéletesen rávilágít arra a súlyos joghézagra, hogy miközben a KRESZ papíron még mindig nem ismeri az egyre népszerűbb elektromos rollereket, a hatóságok a fokozódó társadalmi felháborodás nyomására már kíméletlen szigorral, milliós bírságokkal sújtanak le a balesetet okozókra.

m1-autopalya-baleset-toltestava-kamion-kisbusz-tragedia-2026

Nyolc emberi életet követelt a hajnali pokol az M1-es autópályán: elalvó sofőrök rohanhattak a halálba

Felfoghatatlan tragédia rázta meg az országot péntek hajnalban, miután két egymást követő tömegszerencsétlenségben nyolc ember vesztette életét az M1-es autópályán. A hatóságok elsődleges vizsgálatai szerint a végzetes ütközéseket a volán mögötti elalvás okozhatta, ám a háttérben meghúzódó koncessziós tényezők egy sokkal komolyabb állami vizsgálat elindítását vetítik előre.

christian-eriksen-osszeeses-ujraelesztes-kardiologia-sportpszichologia-2026

Dráma élő adásban: Itt a videó, amikor Christian Eriksen összeesett – kiderült az oka, kísért a 2021-es tragédia, azonnal kórházba szállították a dán klasszist

Pontosan 5 évvel a futballtörténelem egyik legdrámaibb pillanata után a sportvilág már nem csupán egy csodával határos túlélésként tekint a 2021-es Európa-bajnokságon történtekre. A pályán összeeső dán klasszis sokkoló esete egy teljesen új korszakot nyitott a prevenciós sportkardiológiában, a hordható okostechnológiák alkalmazásában és a sportpszichológiában egyaránt.

kammerer-zoltan-god-akkumulatorgyar-zajszennyezes-samsung-2026

Kiszivárgott a botrányos hangfelvétel, már a fideszes gödi polgármester szerint is van baj az akkugyárral: „Még a halottak is felébrednek”

Fordulat állt be a gödi akkumulátorgyár körül kialakult pattanásig feszült helyzetben, miután a kormánypárti támogatással megválasztott polgármester is hivatalosan elismerte a gigaberuházás okozta elviselhetetlen környezeti terhelést. A településvezető a legfelsőbb szintekhez fordult beavatkozásért, miközben a helyiek szerint az éjszakai zajszennyezés már a fizikai elviselhetőség határait súrolja a lakott területeken.

eltex-kft-salgotarjan-akkumulator-hulladek-salgo-patak-szennyezes

„Azt állították, üres a telep, de…” – Kiszivárgott képek buktatták le az Éltex Kft. salgótarjáni akkumulátortárolóját

Súlyos környezetvédelmi és hatósági ügy borzolja a kedélyeket Salgótarjánban, miután a nyilvánosságra került fényképek tanúsága szerint akkumulátor-hulladékot tárolnak az Éltex Kft. helyi telephelyén. Bkar a vállalat vezetése korábban határozottan tagadta, hogy hulladékkezelési tevékenységet végeznének a területen, a csomagolásokon jól látható feliratok ellentmondanak a hivatalos közleményeiknek.

idojaras-elorejelzes-ma-hidegfront-nagy-eso-zivatar-magyarország-junius

„Ekkor jön csak igazán a java…” – Meteorológusok figyelmeztetnek: brutális fordulatot vesz az időjárás! Mutatjuk, mikor mossa el az eső az országot

Megérkezett az ország fölé a jelentős csapadékot hozó hidegfront, amely hétfőn már országszerte záporokat és zivatarokat okozott. Bár a hét elején elsősorban elszórt viharokra kell számítani, a meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy a java még hátravan, és szerdán országosan is kiadós esőzések várhatók.