Ebben a cikkben gondosan összefoglaltuk, hogy a családi ház tervezése során milyen alapvető tényezőket kell figyelembe venni. Az első ezek közül a megfelelő telek kiválasztása, ennek ismeretében jöhet az épület méreteinek és funkcióinak meghatározása, végezetül pedig az otthon stílusának kidolgozása. A következőkben ezekre a kulcsfontosságú témákra térünk ki részletesen, hogy aztán már magabiztosan vághass neki a harmonikus és praktikus otthon megvalósításának.
Telekválasztás, avagy a lehetőségek határa
Az adott épület lehetőségei már a telek kiválasztásakor nagyrészt eldőlnek, éppen ezért a döntés meghozatala előtt számos szempontot kell mérlegelni.
Először is fontos, hogy az adott telekre vonatkozó építési és hasznosítási szabályokat alaposan ismerd, hiszen ez a szűkebb keresztmetszet, egy dolog, hogy mit lehet, a másik, hogy mire kaphatsz engedélyt.
A közművesítés állapota is kiemelt figyelmet igényel. Utána kell járni, hogy a telek csatlakoztatható-e az összes szükséges közműhálózathoz, valamint hogy ez milyen költségek árán lehetséges.
A környék megismerése is elengedhetetlen. Látogasd meg a területet különböző napszakokban, ha van időd erre, évszakokban, hogy minden arcát alaposan megismerhesd. A szomszédokkal való kapcsolatfelvétel szintén segíthet megelőzni a későbbi kellemetlenségeket, hiszen őket nem áll módodban kedved szerint kicserélni.
Mindezek mellett ne feledkezz meg a tulajdoni lap alapos ellenőrzéséről sem, amely információt nyújt a telek jogi helyzetéről és terheltségéről, hogy semmiképpen se érhessenek kellemetlen meglepetések.
A majdani funkciók megtervezése
A tervezés kezdeti szakaszában fontos pontosan meghatározni az épület alapvető méreteit és funkcióit, szükség van-e teraszra, pincére vagy más kiszolgáló építményekre, például garázsra vagy medencére. Ez a lépés segít elkerülni a felesleges költségeket, például olyan helyiségek építését, amelyek kihasználatlanul maradnának.
Egy ügyesen kérdező építészmérnök segít eldönteni, hány helyiségre van szükség, azok mekkora alapterületűek legyenek, és hogyan rendeződjenek el a házon belül.
A telek elhelyezkedése befolyásolja az épület tájolását és funkcióit, az épület elhelyezése pedig a kertépítés lehetőségeit is behatárolja, ezért érdemes a két műveletet párhuzamosan végezni.
Egyedi karakter alakítása
Amennyiben nem vagy járatos a témában, akkor az első lépés a különböző építészeti stílusok megismerése legyen, azok előnyeinek és hátrányainak figyelembevételével!
Érdemes egy stílust választani, mert a rosszul összeválogatott eklektika esztétikai zűrzavarhoz vezethet. Válassz egy egységes irányvonalat, amelyet a tervezés során végig követhetsz! Inspirációt meríthetsz már meglévő épületekből, de a legfőbb iránytűt a tervező által is támogatott saját igényeid jelentsék!