ByeAlex a Telexnek adott interjúban kemény, de árnyalt véleményt fogalmazott meg Tóth Gabiról – és nem csupán a Fidesz melletti kampányolást kritizálta, hanem azt is megmondta, szerinte mi áll a háttérben.

Tóth Gabi az elmúlt időszakban a Fidesz egyik legláthatóbb kulturális szövetségesévé vált: nyíltan kampányolt a párt mellett, és a Partizán értesülései szerint 2024 júliusa óta személyi titkárként dolgozik a Fidesz-frakciónál, havi nettó 1,33 millió forintért. Közvetlen főnöke Kocsis Máté frakcióvezető. ByeAlex, aki maga is az elmúlt évek egyik leghangosabb kormánykritikus hangjaként jelent meg a magyar popkultúrában, nem kerülte a témát: a Telexnek adott interjúban személyes és szakmai kritikát egyaránt megfogalmazott. „Nem lepett meg, hogy beleállt a kampányba, mert azt csinálta már évekkel ezelőtt is, régebben is odahúzott” – mondta, jelezve, hogy Tóth Gabi politikai elkötelezettsége számára nem volt meglepetés.

ByeAlex azonban nem állt meg a politikai kritikánál. Szerinte azok az előadók, akik a Fidesz kulturális holdudvarába kerültek, sokszor nem elsősorban meggyőződésből, hanem egyfajta befogadási igény miatt tették ezt: „Megtalálták maguknak azok az előadók is a helyet, akik kicsit úgy érezték, hogy ők nem tartoznak sehova, vagy nem kellenek sehova, vagy akár egy buszmegállót sem tudnának megtölteni jegyeladásban” – fogalmazott, egyértelműen célozva arra, hogy a kulturális és piaci siker hiánya is szerepet játszhat a politikai kötődések kialakulásában.

„Nagyon szeretethiányos ember"

ByeAlex a legérzékenyebb megállapítását Tóth Gabi személyiségéről tette. Nem a politikai döntést, hanem az ember mögötte lévő motivációt próbálta megfejteni. „Gabi nagyon szeretethiányos ember, iszonyatosan sok sérelem érte, nagyon sok bántás. Én néha indokolatlannak is tartottam azt, amennyit kap az a szerencsétlen lány, de ő hívja ki maga ellen a sorsot” – mondta, ezzel egyidejűleg empátiát és kritikát is megfogalmazva.

Ez az értelmezési keret – miszerint Tóth Gabi a Fideszben nem csupán politikai otthont, hanem elfogadást és befogadást talált – árnyaltabbá teszi az egyszerű „meggyőződéses fideszes” narratívát. ByeAlex ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a frakciótitkári állás fényében ez az olvasat különös megvilágítást kap: „Te el tudod képzelni, hogy ő bemegy és ott dolgozik?” – kérdezte, érzékeltetve, hogy maga sem biztos abban, hogyan illeszthető össze az énekesnői szerep és a napi irodai jelenlét Kocsis Máté beosztottjaként.

ByeAlex a kormányváltás után: szerelmes dalokra vágyik

Az interjú ByeAlex saját helyzetéről is árulkodott. Az énekes elmondta, hogy a kormányváltást követően szívesen háttérbe helyezné a közéleti témákat, és inkább szerelmes dalokat írna – de nem biztos, hogy most sikerülne, mivel éppen nem szerelmes. Ez a vallomás jól mutatja azt a feszültséget, amellyel az elmúlt évek legaktívabb kormánykritikus hangú popelőadói szembesülnek: a politikai szerepvállalás felőrölte az energiáikat, és sokan közülük most a visszatérés lehetőségét keresik a személyesebb, kevésbé politikailag terhelt alkotáshoz.

ByeAlex amúgy korábban szintén megszólalt a választással kapcsolatban: elmondta, biztos volt benne, hogy a Fidesznek vége – a bizonyosság mértéke és a végeredmény egybeesése számára nem volt meglepetés, inkább megerősítés.

ByeAlex szerint Tóth Gabi nem csupán politikai meggyőződésből állt a Fidesz mellé, hanem azért is, mert ott megtalálta azt a befogadást, amelyet máshol nem kapott meg – ezt nevezte szeretethiánynak.

Az ügy több réteget tartalmaz egyszerre. Van benne szakmai értékelés – ki tud buszmegállót megtölteni, ki nem –, van személyes pszichológiai elemzés, és van egy kemény tény: Tóth Gabi 2024 júliusa óta Kocsis Máté közvetlen beosztottjaként dolgozik a Fidesz-frakcióban. Hogy ez az állás a választás utáni politikai átrendezésben hogyan alakul tovább, az a következő hetekben derülhet ki. ByeAlex mindenesetre elmondta a véleményét – és ezúttal nem dalban, hanem tőmondatokban.