A demencia egy gyűjtőfogalom, olyan tüneteket foglal magába, amelyek hátterében eltérő betegségek állhatnak. Sokan a demenciát az öregedés természetes velejárójának tekintik, pedig ez nem fedi a valóságot.

A demencia memóriaromlást okoz

A demenciát valóban olyan betegségek okozzák, amelyek idősebb korban gyakoribbak, de ez nem jelenti azt, hogy minden idős ember demenciában szenved. Még igen magas életkorban is lehet teljesen friss a gondolkodása a szépkorúaknak. A demencia elleni harcban az életmódorvoslásnak kulcsfontosságú szerep jut. A LifestylePro Academy képzései szakemberek számára lehetővé teszik, hogy a végzettek többféle élethelyzetben segíthessék a hozzájuk fordulókat.

A demencia diagnózisához a memóriaromláson túl minimum egy tünet jelenléte szükséges a következőkből: beszédzavar, az absztrakt gondolkodás károsodása, az ítélőképesség károsodása, személyiségváltozás, zavartság, csökkent koncentrációs képesség.

2050-re a demenciában szenvedők száma elérheti a 131,5 milliót

Megdöbbentőek az előrejelzések és a következmények is, hiszen pillanatnyilag még nincs olyan hatékony módszer, ami a demencia előrehaladását megállítaná vagy legalább lassítaná. Ezért a kutatók kiemelt figyelmet fordítanak azon módosítható kockázati tényezők felismerésére, amelyek mérsékelhetik a demencia kialakulásának veszélyét. Egyik ilyen tényező a táplálkozás, mert a megfelelő étrend csökkentheti a demencia kialakulási kockázatát.

Így kerültek a fókuszba a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek, amelyek széles körben egészséges élelmiszerként vannak nyilvántartva. Magas rost-, ásványianyag-, vitamin-, antioxidáns- és fitokemikália-tartalmuk miatt bizonyítékok tucatja utal arra, hogy nagyobb mértékű fogyasztásuk összefügg több betegség kialakulásának alacsonyabb kockázatával.

Ilyenek az elhízás, a szív-érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a diszlipidémia, bizonyos ráktípusok.

Demencia és a gabonák fogyasztása

A teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása és a demencia és Alzheimer-kór kialakulása közti összefüggést vizsgálták Wang és munkatársai tanulmányukban. A vizsgálatba 2958 személyt vontak be. Az adatokat körülbelül 4 évente gyűjtötték, majd az ötödik ciklusban végezték el a táplálkozási gyakorisági kérdőívet.

Az átlagosan 12,6 éves követési idő alatt 322 demenciás esetet regisztráltak, amelyek közül mintegy 247 volt Alzheimer-kór okozta demencia. Azoknál, akik a vizsgálat alatt a legmagasabb mennyiségű teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket fogyasztották, alacsonyabb volt a demencia kialakulási kockázata, mint azoknál, akik a legkevesebb mennyiséget fogyasztották.

Az elvégzett vizsgálatok alapján a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék gyakori fogyasztása csökkentheti a demencia és az Alzheimer-kór okozta demencia kialakulásának kockázatát. Célszerű minél többet fogyasztani belőle!

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

wazamba online kaszino sportfogadas

Wazamba: Az online kaszinók csúcsa

A Wazamba nem csupán egy kaszinó – ez egy kaland! A felhasználói statisztikák azt mutatják, hogy a játékosok több mint 85%-a visszatér, hogy újra és újra átélje az élményt.

ajtorendeles.hu - 2024 október - Cikk 2

Zenehallgatás a csendes szobában

Ismerős az érzés, amikor szeretnénk otthon, csendes magányunkban vagy a párunkkal kettesben megnézni egy filmet, vagy meghallgatni a kedvenc zenénket, de a lakásba beszűrődő zavaró zajok élvezhetetlenné teszik az élményt?

httpsszombathelyallas.hu - 2024 október - Cikk2

Fizikai munka pro és kontra

Mikor a mozikba kerül egy film, a nézők a legtöbbször csak a színészek teljesítményét méltatják, ritka esetben az operatőr, a vágó és a zeneszerző munkáját dicsérik.

ID-2282

A top 3 illat, ami kikapcsolja az embereket

Az illatok ereje évszázadok óta ismert, és a modern életben egyre többen fedezik fel, hogy a különböző illatok képesek segíteni a relaxációban és a mindennapi stressz levezetésében.

ID-2242

Miért fájnak reggel jobban az ízületeink?

Az ízületi fájdalom már önmagában rendkívül kellemetlen, nem még reggel, amikor az éjszakai pihenés után felkelünk, és sokkal intenzívebben sajog a panaszos területen testünk.