Detonációzárak, deflagrációzárak
A deflagrációzárat akkor lehet alkalmazni, ha a delfagrációzár és a tűz keletkezésének lehetséges helye között a cső nem hosszabb, mint a belső átmérőjének az ötvenszerese.
Detonációzár
Akkor szükséges detonációzárat alkalmazni, ha a deflagrációzár nem elegendő, azaz a zűr és a tűz keletkezésének lehetséges helye között a cső hossza nagyobb, mint a cső belsőátmérőjének az ötvenszerese. Ha az említett hely között a cső hossza meghaladja az átmérő ötvenszeresét, akkor a láng terjedésének a sebessége eléri a szuperszonikus, azaz a hangsebességet.
Tehát röviden, ha L<50D, akkor a robbanás szubszonikus sebességű és deflagrációzárra van szükség, ha L>50D, akkor a robbanás szuperszónikus sebességű és detonációzárra van szükség. Az átmérő mérete nagyon fontos, ugyanis a deflagrációzár ára alacsonyabb, mint a detonációzáré, de nem szabad ár alapján választani, hanem csakis átmérő által meghatározott paraméterek alapján.
Amennyiben deflagrációzárra vagy detonációzárra lenne szüksége, akkor érdemes benéznie a Monojet armatúrái közé.
A lángzárak
A lángzár valójában nem más, mint hajlított és egyenletes rétegekből álló hőcserélő, ami az energia elvételével, megszüntetésével kiküszöböli, megszünteti a tüzet. Lángzárak esetében az első és legfontosabb szempont nem más, mint hogy a gáz melyik robbanási csoportba tartozik. Négyféle gázcsoportot lehet megkülönböztetni az európai standard szerint: a hidrogén gázokét, az etilén-oxid, butadién gázokét, az etilén, etilén-éter gázokét, valamint a metán, az alkán, az alkoholok, az aceton, a benzol gázokét.
A lángzárak lehetnek csővégi záróak, azaz egyirányúak, illetve csővezetékbe építhetőek, azaz kétirányúak.
Lángázrak esetében a koncentrikus számít standardnek, viszont előfordulhatnak egyéb kivitelek is, például az excentrikus, aminek az alkalmazása akkor indokolt, ha van esély a kondenzációra. Fontos azonban, hogy ezt a kivitelt csak horizontálisan lehet beépíteni.