Az énekes fia számolt be apja, Mory Kanté szívelégtelenség miatt bekövetkezett haláláról.

Krónikus szívelégtelenség okozta a vesztét

A hetvenéves Mory Kanté súlyos szívelégtelenség miatt vesztette életét, mielőtt elkezdődhetett volna a gyógykezelése egy francia klinikán, írja a The Guardian.

Mory Kanté Elhunyt
Mory Kanté / Fotó: Afp

„Krónikus betegségben szenvedett és gyakran utazott Franciaországba kezelések miatt, de ez most nem volt lehetséges a koronavírus miatt” – nyilatkozta az zenész fia, Balla Kanté.

Kanté nemzetközi karrierje 1987-ben a Yé Ké Yé Ké című dallal indult be. Ő volt az első afrikai énekes, aki több mint egymillió példányszámban adott el lemezt és a slágerlisták élére került több európai országban is. 2018-ban DJ Paul Oakenfold Afro Acid Mix válogatásába is bekerült a szerzemény. A Yé Ké Yé Ké szám is hallható az Akwaba Beach című albumon, amely minden idők legnagyobb példányszámban elkelt afrikai lemeze lett, és a Victoires de la Musique-díjjal is kitüntették.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Amikor korán, balafonon vagy más egyéb hangszeren játszol, akkor valami olyat kell alkotnod amit az emberek nem felejtenek el egyhamar[/perfectpullquote]

– vallotta a zenész.

Életpályája az afrikai zene körül bontakozott ki

Kanté 1950 március 29-én született egy Albadaria nevű afrikai faluban. Szülei jól ismert zenészek voltak hazájukban. Hétéves korától kezdte zenei tanulmányait, először a tradicionális afrikai pengetős hangszeren a korán tanult meg játszani. Ez tette később világhírűvé is. Később a xilofonhoz hasonló balafon nevű hangszeren történő zenélést is elsajátította. 21 évesen csatlakozott a Rail Band együtteshez, ahol énekesként is ismerté vált.

A dél-afrikai-portugál Pongo saját lábra állt, és popdalokkal jelentkezik

Pongo azok közé a fiatal alkotók közé tartozik, akinek élete bővelkedik a fordulatoktól és izgalmas kalandoktól. Luandában, a dél-afrikai Angola fővárosában született. A helységet nyolc évesen hagyta maga mögött, a 90-es években újra felizzó polgárháború folytán tizenkét hónapot töltött Rómában a családjával. Szűkös körülmények között éltek, három lánytestvérével osztotta meg az ágyát.

1980-ban költözött Párizsba, ahol hamar népszerűvé vált, és elindult a nemzetközi hírnév útján. 2012-ben megjelent La Guinéenne című lemeze az afrikai aranykor történeté foglalta össze a zouk, funk és reggae stílusú dalok pedig a guineai mandinka nyelven szólaltak meg. Később sem feledkezett meg hazájáról és aktívan részt vett a Nongo faluban egy 1500 férőhelyes kulturális központ létrehozásában.

No Title

No Description

Élete során 13 stúdióalbumot jelentetett meg, az utolsó N’Diarabi címmel 2017-ben került kiadásra. Egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy azt szeretné ha világpolgárként a kultúra embereként emlékeznének rá, aki az üzenetét a zenén keresztül közvetíti.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

magyar peter alkotmanymodositas tisztito tuz polt peter eltavolitasa

„Azonnal menniük kell!” – Magyar Péter elindította a Tisztító Tűz hadműveletet, Polt Péter mellett még három alkotmánybírót távolít el

Polt Péter, a Tisza Párt és az Alkotmánybíróság átalakítása körüli parlamenti csatározások teljesen új szakaszba léptek a hétfői napon benyújtott módosító javaslatok nyomán. Az új kormányzati elképzelések egy rendkívül egyszerű, de annál hatékonyabb jogi lépéssel szabnának gátat a jelenlegi összetételben működő testület munkájának.

gulyas gergely kanadai-magyar-allampolgarsag-mutyi-utlevel

Titkos kanadai akták buktatták le a fideszes elit jövedelmező útlevélbizniszét, Gulyás Gergely embere milliókat kaszált a HVG szerint

A Külügyminisztérium belső átvilágítása során a diplomaták több olyan gyanús kanadai állampolgársági aktára bukkantak, amelyek a korábbi kormányzati ciklusokban születtek. Velkey György külügyi államtitkár nyilvánosan is bejelentette, hogy a vizsgálatok szerint az államérdekre hivatkozva komoly visszaélések történtek a honosítási eljárások során a tengerentúlon.

tisza-ketharmad-alaptorvenymódositas-magyar-peter-vizsgalobiztossag

„Egy politikai furkósbotként működő hivatal” – Csodafegyvert adna a kormány és a saját maga kezébe a Tisza-kétharmad

A Tisza-kormány, Melléthei-Barna Márton képviselő vezetésével, átfogó Alaptörvény-módosítást indított, melynek célja a miniszterelnöki mandátum nyolc évben történő limitálása, ami megakadályozná Orbán Viktor visszatérését, valamint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal felszámolása Magyar Péter ígéretének megfelelően.