A diszplázia ugyanis egy örökletes fejlődési rendellenesség, amely lényegében annyit jelent, hogy az ízületeket alkotó csontvégek, és az azokat borító porcfelületek nem illeszkednek megfelelően egymáshoz, amelynek köszönhetően a jövőben kialakulhat ízületi ficam, porckopás vagy akár arthrózis is.
A kialakulás mértéke és a tünetek viszont nagyban enyhíthetők, ha megfelelően odafigyelsz az etetésre. Ehhez pedig az egyik legjobb megoldást a BARFSHOP.hu barf menüi jelentik, amelyek segítségével a diszpláziás kölyköknél egyszerűen megoldható a kiváló minőségű étrend biztosítása, de mindeközben a fehérjetartalmat is le lehet rontani úgy, hogy az ne okozzon hirtelen növekedést. A felnőtt kutyusok súlya pedig megfelelő keretek között tartható, mivel számtalan kevésbé zsíros hús található meg közöttük.
Fontos tudnivaló, hogy a fehérje rontás nem segít a már meglévő diszplázián, tehát a kölyökkori fehérje rontás a megelőzésben segít, és ez csak ebben a fejlődési szakaszban lehetséges.
Diszpláziás kutyák megfelelő táplálása
Nos, alapesetben egy BARF étrenden tartott kutya napi ételadagjának 40%-át a csontos húsok, 30%-át a csont nélküli húsok, 10%-át a belsőségek, 15%-át a gyümölcsök és a zöldségek, míg a maradék 5%-át pedig a kutya életkorának, egészségi állapotának és aktivitásának megfelelő étrend-kiegészítők teszik ki.
Abban az esetben viszont, ha a kutyádról már kölyökkorában kiderül, hogy diszpláziás, akkor mindenképpen meg kell emelni a bevitt zöldségek és rostok arányát – mondjuk 20-ról 40%-ra -, és a friss hús egy részét helyettesítened kell kevésbé jól hasznosuló összetevőkkel, például porcos részekkel vagy tüdővel. Emellett még szükséges odafigyelni a túlzott kalciumbevitel mellőzésére is. A kölykök ugyanis körülbelül 4 hónapos koruktól képesek szabályozni a kalcium felszívódását.
Ha azonban a kutyádnál felnőtt korban állapították meg a diszpláziát, akkor az étrendjében minél több könnyen emészthető zsír nélküli fehér húsra lesz szükség. Továbbá, ha teheted, akkor az étrendjében lévő többi húst is minél jobban zsírtalanítsd. Ami pedig a zöldségeket illeti, használj inkább alacsony glikémiás indexű zöldségeket, mint amilyen például a sárgarépa, a cukkini, az uborka vagy a fejes saláta.
A megfelelő táplálás segédanyagai
Ahhoz, hogy még inkább fokozni tudd a kutyád ízületeinek ellenálló képességét, szükség van a megfelelő étrend-kiegészítőkre is, amelyeket szintén megtalálhatsz a fentebb is említett webáruház kínálatában.
Ott van például a új-zélandi zöldkagylópor, ami a magas glükozamin tartalma miatt segíti a porcszövetek újraképződését és az ízületek regenerálódását. De nem feledkezhetünk meg a svájci halbőrből készült hidrolizált kollagénjükről sem, amely porcregeneráló és gyulladáscsökkentő hatással bír. Továbbá segíti az inak és az izomszövetek helyreállítását. Ahhoz azonban, hogy ez az étrend-kiegészítő maximálisan kifejtse a hatását, szükség van a csipkebogyóporukra is. A benne lévő C-vitamin ugyanis segíti a kollagén beépülését.
Láthatod hát, sokat tehetsz a megfelelő étrenddel azért, hogy diszpláziás kutyusod számára minél jobb életminőséget biztosíts.