Röviden a nanotechnológiáról
Hogy mi köze a nanotechnológiának és az űrversenynek egymáshoz? A kettő lényegében együtt jött létre. Csak utóbbi esetben mindenki nyer, aki benevez. A nanotechnológia olyan alapanyagot fejlesztett ki, ami a szélsőséges meleg és hideg esetén is hatékony alternatívát képez.
Jó példa például a katari forratag, ahol a labdarúgó-világbajnokságnak döntőt adó stadionban is jelesre vizsgázott. Sőt, ilyen körülmények között talán még jobban is teljesített, hiszen a közvetlen napsugárzással szembeni küzdelemre is ki lett “képezve”. Így pedig a 42 fokos forróság sem okozott problémákat. Egy hagyományos szigetelőrendszer vajon bírta volna ezt?
Mi a különbség a hagyományos szigetelőanyagokkal szemben, avagy hol az innováció?
Joggal merül fel a kérdés, miért a nanotechnológia, és hogy mi jelenti az innovációt a szigetelések terén. Könnyebb elképzelni és megérteni egy jól menő, gyors elektromos sportkocsit, hogy miért győzi le a vetélytársait, de ez a terep talán elsőre nehezebben átlátható. Pedig az innováció “csupán” annyit jelent, hogy valamilyen szempontból jobb, hatékonyabb megoldást találhatunk egy problémára.
Nézzük is először a technológiát. Egy különleges, speciális alapanyagról van szó, ami a legtöbb építőanyagra alkalmazható. A telepítés pedig szinte olyan, mint a festés. A helyigény miatti problémák is eltűnnek, hiszen a tároláshoz sincs szükség nagy kapacitásra. Ráadásul a falakon egyfajta építészeti és tervezési szabadságot is ad, hiszen nem kell több centiméteres rétegekben gondolkodnunk, amely főleg utólagos kivitelezés esetén gondot jelenthet.