Felnőtt élete során szinte mindenki ráébred, hogy ahogy öregszik, egyre gyakrabban kezdi feltekerni a hangerőt, vagy többször kell megkérnie a körülötte lévőket, hogy beszéljenek hangosabban.
A hallás romlását általában két dolog okozza: életkor és a zaj. A jó hír az, hogy sok mindent tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a zaj okozta halláskárosodást, és megakadályozzuk az életkorral összefüggő halláskárosodás súlyosbodását. Ilyen tippeket gyűjtött össze a Bright Side.
Legyél óvatos zenehallgatáskor!
A fej- vagy fülhallgatón keresztüli hangos zene lejátszása lehet az egyik legveszélyesebb dolog, amit a hallásoddal tehetsz. Ennek az az oka, hogy amikor felveszed a fejhallgatót vagy fülhallgatót, megpróbálod elnémítani azokat a külső hangokat is, ami ahhoz vezet, hogy maxra tekered a hangerőt. Ne feledd, hogy a zene hangerejének lehalkítása, akár csak egy kicsit is, óriási változást hozhat az egészségeddel kapcsolatban.
- Válassz zajszűrős fejhallgatót/fülhallgatót a hangerő növelése helyett a külső hangok elnémításához!
- Állítsd a hangerőt úgy, hogy kényelmesen halld a zenét, de NE magasabb lehetőségre!
- Kerüld a zene lejátszását a maximális hangerő 60%-ánál nagyobb hangerővel!
- NE használd a fejhallgatót/fülhallgatót egyszerre 1 óránál tovább!
- Igyekezz időnként legalább 10 perces szünetet tartani, hogy a füled fellélegezhessen, és megvédd őket a fertőzésektől.
Védd a füledet hangos események közben!
Ha hosszú ideig vagyunk kitéve hangos zajoknak, fokozatosan elveszítjük a hallásunkat anélkül, hogy észrevennénk. Ennek az az oka, hogy a hangos zajnak való kitettség miatti károsodás általában fokozatos, így egészen addig észrevehetetlen, amíg a tünetek nem jelentkeznek. A hangos zaj innitus-t (csengés, zümmögés vagy zúgás a fülben vagy a fejben) is okozhat, ami mindkét fülben halláskárosodáshoz vezethet. Fontos, hogy védd füleidet a kivételesen hangos zajtól, amely koncerteken, bárokban, éjszakai klubokban, útmunkákon, koncerteken, sporteseményeken stb. vannak.
- Menj távolabb a hangos zajforrástól!
- 15 percenként tarts egy kis szünetet a zajtól!
- Adj körülbelül 18 órát fülednek, hogy felépüljön, miután túlzott zajnak tetted ki őket.
- Fontold meg a füldugó viselését!
Adj hozzá egy kis kardiót az életedhez!
Javítsd a hallásodat gyakorlatokkal. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy a szív- és érrendszer egészségének emelkedésével együtt a hallásérzékenység is megnövekszik. Kapcsolat van a szív- és érrendszer és a belső fülben lévő szervek és szövetek funkcionális képessége között. Az edzéssel fokozod a vérkeringést, amely a fül csontjaihoz és izmaihoz jut. Ha a testmozgás elősegíti a véráramlást, az olyan tápanyagok, mint az antioxidánsok és a fehérjék, eljutnak az egész rendszerbe, és javítják hallást.
- Ha a halláskárosodás megelőzése érdekében testmozgást választasz, nagy izommozgásokat kell végrehajtanod, mint például gyaloglás, kerékpározás és úszás, legalább 20-30 percig, heti 5 napon keresztül.
- Próbáld ki az aerob gyakorlatokat is! Elterelhetik a véráramlást az anyagcsere szempontjából kevésbé aktív testrészekről (azaz a belső fül szerveiből és szöveteiből) a test metabolikusan aktívabb részeire (azaz az edzést végző vázizmokra).
Gyakorolj olyan gyakorlatokat, amelyek javítják a hallást!
Az emberi agy nagyon fontos szerepet játszik a fülünk által fogadott hanginformációk feldolgozásában, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül. A Pennsylvaniai Egyetem nemrégiben végzett tanulmánya azt mutatja, hogy kapcsolat van a halláskárosodás és a mentális állapotok, például a szorongás és a depresszió között. A kutatás azt sugallja, hogy a halláskárosodás az agy hallóterületein a szürkeállomány sorvadásához vezethet, különösen idősebb felnőtteknél. Ezért egyes agygyakorlatok, mint például a rejtvényfejtés és a hangjátékok, felpörgetik az agyat.
- Kezdj el stratégiai játékokkal játszani! A stratégiai játékok, a keresztrejtvények és a fejtörők remek szellemi edzést biztosítanak. Az agy azon képességére építenek, hogy kognitív asszociációkat alakítson ki és tartson fenn. Próbálj kártyázni, rejtvényeket fejteni, társasjátékokat vagy szó-/számjátékokat játszani.
- Gyakorold a beszélgetéseket zajos helyeken az otthoni környezet szimulálásával. Ezt egyszerűen megteheted, ha normál hangerőre kapcsolod a rádiót vagy a televíziót, majd beszélgetsz másokkal ugyanabban a szobában. Összpontosíts a beszélgetésre, miközben kizárod az összes többi hangot. Ez segít az elmének jobban koncentrálni a fontos dolgokra, és megtanítja a füledet a szükségtelen hangok kizárására.
- Gyakorold a hang forrásának megtalálását. Csukd be a szemedet, majd kérj meg valakit, hogy csendben menjen át a szoba vagy a ház különböző részeire, és adjon ki hangot. Ezután meg kell határoznod a hang irányát és a távolsághoz való viszonyát.
- Gyakorold a különféle hangtípusok felismerését! Menj egy viszonylag csendes helyre, csukd be a szemedet, és próbáld meg felismerni a környezetedben lévő különböző hangokat. Minél többször gyakorlod ezt a gyakorlatot, annál több hangot fogsz tudni felismerni.
Tartsd tisztán a külső hallójáratodat
Néha a fülzsír elzárhatja a külső hallójáratot. Ez a halláskárosodás nagyon gyakori oka. Általánosságban elmondható, hogy a fülzsír védő antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és viszonylag egészséges, ha kis mennyiségben van belőle. A hallójáratok legtöbbször öntisztulóak, azonban bizonyos esetekben eltömődnek vagy beütődnek, ami részleges halláskárosodást okozhat. A fültisztító pálcikák határozottan nem ideálisak a hallójárat mélytisztítására. Valójában jobb, ha például ásványolajat vagy babaolajat csepegtetünk az eldugult fülbe.
- Próbálj hidrogén-peroxidot használni! A hidrogén-peroxid cseppek a fülek tisztítására és a fülzsír biztonságos feloldására használhatók, azonban néhány percig enyhe égő érzést okozhatnak.
- Használjon fecskendőt! Fecskendővel óvatosan kiöblítheted a hallójáratot vízzel vagy sóoldattal. Ez a módszer általában hatékonyabb, ha valamilyen viaszlágyítót használsz 15-30 perccel a csepegtetés előtt.
- Kerüld a fültisztító pálcikák használatát! Ezek mélyebbre tolhatják a fülzsírt a hallójáratba. Amint a fülzsír felhalmozódik, bedugulhat, és súlyosabb problémákhoz vezethet.
Kapcsolódó cikk
Füleink jelezhetik egészségi állapotunkat. Ezt a 8 tényezőt figyeld!
Az alapvető higiéniánkhoz tartozik a fülünk tisztítása is.