A homlokzat megfelelő színének és struktúrájának a kiválasztása nem csupán esztétikai célokat szolgál. A színezővakolat a fal legkülső rétegét képezi, ily módon tulajdonképpen védi azt.
Az olyan típusú külső behatások, mint például az időjárás, viszont nagy mértékben rongálhatják a falat. Ezért érdemes a színezővakolatra is legalább akkor hangsúlyt fektetnünk, mint a falazat összes többi műszaki elemére.
Hogyan válasszuk ki a legjobb színezővakolatot?
A homlokzat színezővakolatának és a falazat valamennyi műszaki, technikai elemének minden eseteben ki kell egészíteniük egymást, hogy maximálisan megfeleljenek a helyszíni követelményeknek, valamint egyéb sajátosságoknak.
Így, ha nem vagyunk teljesen biztosak abban, milyen színezővakolatot válasszunk, a Cemix inspiráló házszínezője mind a szín-, mind pedig a struktúraválasztást megkönnyítheti számunkra. Ezen kívül a termékek összehasonlítására is lehetőségünk adódhat.
A lelkiismeretes színválasztás
- Miért problémás?
Fontos tudunk, hogy a színek többsége teljesen máshogy néz ki papíron és a valóságban. Előfordulhat, hogy a bemutatólapon megtetszik egy világosabb barna, ám az épületen már jóval sötétebbnek látjuk azt. Ennek elsődleges oka, hogy bármely létesítmény felületének a struktúrája képes megváltoztatni a szín összhatását. Minél markánsabb az épület kialakítása, annál sötétebbnek látszik.
Ezen kívül természetesen a fényviszonyokat erősen befolyásoló időjárási tényezők is nagyban befolyásolhatják a színárnyalatokat. Végül, de nem utolsó sorban a súrló, azaz az oldalról érkező fény kiemeli az egyenletlenségeket.
- Mit lehet tenni?
Mindenekelőtt érdemes kipróbálni az online színtervezőket, amelyeknél azonban a monitor színferdítéseire tanácsos odafigyelnünk, hiszen az a struktúrát nem adja vissza. A színkártyák és színminták már pontosabb képet nyújtanak, a helyszíni megtekintést viszont még azok sem helyettesíthetik.
A helyszíni kipróbálás során akár az épületre, akár egy gipszkartonra felvihetünk egyliternyi színmintát, ami talán a legvalósághűbb és leghasznosabb módja a szín kijelölésének.
Alap- és kialakított struktúrák
A színezővakolat struktúráját az alapstruktúra, a legnagyobb szemcseméret és a felhordás határozza meg.
Az alapstruktúra a felhordás után már nem változtatható meg. Ezen belül megkülönböztethetjük a kapart, a körkörösen vagy egyenesen dörzsölt, valamint a spriccelt vakolatot. Ez utóbbi jóval rusztikusabb hatású, mint az első három.
Ami a szemcseméretet illeti, általában 1, 1,5 és 2 mm-es szemcsék között választhatunk. Minél nagyobb a szemcseméret, annál ellenálló és jobb színezővakolatot kaphatunk eredményül. A felhordás során kialakított vakolatoknak csupán a fantáziánk szabhat határt. Lehet kanál mintás vagy akár cuppantott, csak tőlünk függ, hogy melyiket választjuk.